Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxitssa periculiser ex, nihil expetendis in mei eis an pericula es aperiri deprecatis.

 

Yatalak hasta bakıcılığı

Bireyler birçok sebeple, yaşamlarının herhangi bir dönemlerinde hastalanabilir, felç geçirebilir, sakatlanabilir ya da yatağa bağımlı bir şekilde hayatını sürdürmek zorunda kalabilir, bu nedenle hastalarını güvenle emanet edecekleri, yatalak hasta bakıcılığı nı meslek olarak edinmiş, yatalak hasta bakıcısına ihtiyaç duyarlar.

Hasta ve yakınları için, yatağa bağımlı bir şekilde hayatının geri kalanını geçirmesi gerçeği, dayanılmaz üzüntü veren  bir durumdur. Hasta herşeye rağmen, sağlığına kavuşma isteği duyar ve hasta yakınları ise, hastalarının emin ellerde huzurlu olup, iyi bakılmasını ister.

Yatalak hasta bakıcılığı

Yatalak hasta bakıcılığının önemi;

Hastanın, bir başkasının bakımına bağımlı olmak zorunluluğu, onun için rahatsız edicidir. Yatalak hasta bakıcılığını yıllarca icra etmiş bakıcı, bu kabullenme sürecinin farkındadır. Gerekli anlayış ve uyumu göstererek, zamanla hasta ile arasında bir bağ oluşturur. Bu bağı, bu işi yıllardır yapan, profesyonel hasta bakıcısı, hasta bakıcı hemşire gibi, bilinçli kişilerin akıllıca yürüttükleri bir süreçtir.

Bu doğrultuda yapılacak uygulamalarla hastaların yaşam kalitesini yükseltmek ve onlara can yoldaşı olabilecek, problemlerini en aza indirmek için, hasta bakımı hizmeti vermekteyiz.

Bilinci açık ya da bilinci kapalı hastalarda, yatalak hasta bakıcılığının önemi ve görevleri;

*Her gün yapılması gereken yemek yeme, ağız, saç, kulak bakımı

*Bilinci kapalı ise, göz enfeksiyonunu engellemek için dikkatle ve özenle göz bakımı temizliği

*Giyinme, tuvalet ihtiyacının karşılanması, banyo ve kısmi vücut temizliği, hareket ettirilmesi, hafif egzersiz ve pozisyon değişikliği, masaj

*Hastanın güvenliğinin sağlanması, iletişim becerilerini kurma  faaliyetlerinin yerine getirilmesi, odasının ve yatağının temizliği  *Mümkünse hastanız için, havalı yatak, havalı yastık kullanmasını sağlayın( sünger yatak tercih etmeyeniz)

*Hasta bakıcısı ya da yaşlı bakıcısı olarak hizmet eden, bakıcı ile ilgili olarak, en önemli sorumluğu, hastanın kullanması gereken ilaçları düzenli ve dikkatli vermesidir.

*Ayrıca doktorunuzun uyarılarını ve önerilerini dikkatle uygulamak zorundadır.

*Bunun dışında bakıcı, yatalak hasta bakıcılığı hizmeti verirken, dikkat etmesi gerekenler, hastanın yarası olmaması için, yatak pozisyon değişiklikleri, hastanın temasta olduğu yatak, çarşaflar, tekerlekli sandalyesinin temizliğine çok dikkat etmelidir.

*Hastanın odasının kapısı, penceresi, halısı, kullandığı tuvaleti ve klozeti farklı bezlerle temizleyerek hijyenini sağlamalıdır.

“Unutmayın, yaşlıların ve hastaların güneşe olduğu kadar, sevgiye de ihtiyaçları vardır. Bu sebepten ötürü, yatalak hasta bakıcılığı, çok özel ve meşakkatli bir meslektir”

Yatağa bağımlı hastaların bakımını, komşu ya da tanıdıkla çözemezsiniz. Hastanın sadece günlük ihtiyaçlarını karşılamak yetmez. Yatağa bağlı hasta bakımı ile ilgi bilgi ve tecrübeye sahip, hasta  bakıcı veya yaşlı bakıcı ile çalışmanız gerekir. Daha önceki işlerinde bu tarz, yaşlı bakımı, hasta bakımı yapmış, referans verebilen ve profesyonel yatalak hasta bakıcılığı yapmış bakıcılar için bizi arayın.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan Şahbaz
24.05.2019

 

Yazımızı paylaşmak için;
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.