Yatağa bağımlı hasta bakımında bakıcılık hizmeti

 

Hasta bireyin kendi gereksinimlerini karşılayabilme ve topluma aktif katılımı için, her gün bağımsızca başarabileceği ve üstlenebileceği günlük yaşam aktivitelerinin bir kısmının veya tamamının yapamaması, yatağa bağımlılık durumudur. Yatağa bağımlı hasta bakımında bakıcılık hizmeti, 2 şekilde olabilir. Birincisi, diplomalı bir hemşire, ikincisi ise, diplomalı bir hemşirenin yöneteceği profesyonel bir hasta bakıcısıdır. Bu durumların takdirini, hastanın doktoru veya hastanın yakınları karar verir. Bu haftaki yazımızda, yatağa bağımlı hastanın hemşirelik bakımı ve hasta bakımın hasta bakıcı ile birlikte yürütülmesi konusunda, bilgiler paylaşacağız.

Yatağa bağımlı hasta bakımında bakıcılık hizmeti

Yatağa Bağımlı hastanın bakımı ne şekilde yürütülür?

 

Hemşire, evde yatılı hemşire veya evde gündüzlü hemşire hizmeti vererek çalışabilir. Hastanın, tıbbi teknik ve önem arz eden tüm uygulamalarını gerçekleştirir. Hasta bakıcı ise, hemşirenin yardımcısı niteliğinde, teknik uygulamalar ve kararlar dışındaki, hasta bakım hizmetinin yürütülmesinde destek verir. Hastanın durumuna göre, nöbetleşerek veya gün aşırı, 2 hasta bakıcı hemşire ile de yol alınabilir. Sürekli olarak makineye bağlı olmayan, beslenmesi normal yollarla olan, yatalak, yarım yatalak, felçli, yarım felçli, kaza sonucu engelli kalmak, doğuştan engelli olmak gibi, sürekli hemşirelik bakımına ihtiyaç olmayan hastalarda, evde hasta bakıcı desteği alınır. Doktor kontrollerinde, tıbbi müdahale yapılır ve herhangi bir önemli gelişmede, tecrübeli hasta bakıcı, hastanın doktoruna ve yakınlarına derhal haber verir.

 

Yatağa bağımlı hastanın bakımındaki önemli kurallar;

 

 • Evde yatağa bağımlı hasta bakımındaki en önemli kural!!! enfeksiyonlara yönelik komplikasyonların önlenmesinde hastanenin belirlediği standartlara uygun bakım gerçekleştirilmelidir.
 • Her durumda, el yıkama standardına göre eller yıkanır ve eldiven giyilir.
 • Hastanın bilinci açıksa, yapılan her işlemle ilgili, hasta bilgilendirilir.
 • Hasta odası havalandırılır ve nemlendirilir.
 • Hastanın sıvı alması sağlanır.
 • Hastanın günlük sisteme oturtulmuş bakım planına göre bakım gereksinimleri belirlenir ve düzen içinde sırasıyla uygulanır.
 • Günlük ve haftalık kilo takibi yapılır. Doktora geri bildirim için, hasta bakımı günlük akışı, saatlik notlar alınarak kontrol altında tutulur.
 • Hastanın alerjik yapısı varsa, bu tür durumlar dikkate alınarak bakımı yapılır.
 • Hasta ağızdan beslenebilir ise, çiğnemesi ve yutması kolay olan yiyecekler yemesi sağlanır ve sık aralarla azar azar yemesi önerilir.
 • Yatağa bağımlı hastalarda, ördek ve sürgü kullanımının hasta tarafından uygulanabilecek durumda ise, hasta bu kullanıma teşvik edilir.
 • Yalnızlık ve yaşamdan uzak kalma hissini en aza indirecek şekilde

hastayla iletişim kurulur.

 

Günlük öz bakım gereksinimlerine gelirsek;

 

Ağız bakımı, göz bakımı, kulak bakımı, saç bakımı, yatak içinde tam vücut banyosu, ayak bakımı, perine bakımı, enteral beslenme, trakeostomi bakımı,  endotrakeal tüp bakımı, stomalı hasta bakımı, periferik damar yolu bakımı, santral kateter bakımı, üriner kateter takılması ve bakımı, ödem izlem ve bakımı, sırt masajı uygulama, hastaya pozisyon verme, bacak- ayak egzersizleri,  postural drenaj, derin solunum, öksürme egzersizi, aspirasyon, basınç ülseri önleme ve bakımı standartlarına uygun şekilde, düzen içinde yapılmalıdır.

 

 

Yatağa bağımlı hastada, doktor ve hemşire kontrolünde, dikkat edilmesi gerekenler;

 

Yatağa bağımlı hastalarda immobilizasyona bağlı yanlış pozisyonlar, egzersiz azlığı veya olmaması, eklem hareketlerinin olmaması gibi nedenlerle, bazı komplikasyonlar gelişebilir. Kas- iskelet sistemine yönelik komplikasyonların önlenmesi için, hastaya pozisyon verme standardına uygun olarak verilir. Fizyoterapi desteği ile işbirliği yapılarak yatak egzersizlerinin düzenli uygulanması sağlanır. Yatağa bağımlı hastalarda dik duruş pozisyonunun azlığı, yavaş venöz akımı ve kalbin iş yükünün artması nedeni ile, bazı komplikasyonlar gelişebilir. Kardiyovasküler sisteme ait bu komplikasyonların önlenmesi için, temel koruyucu pozisyonlar, pozisyon uygulama standardına uygun olarak verilir. Yine fizyoterapi desteği ile, yatak egzersizlerinin düzenli uygulanması sağlanır. Solunum kaslarında gelişen kuvvetsizlik, göğüs kafesinin genişlemesine neden olur. Bronşlarda ve akciğerlerde immobilizasyona bağlı olarak gelişen mukus birikimi, bronş duvarının kurumasından dolayı, hastalarda solunum sistemine ait bu komplikasyonların önlenmesi için, harekete geçirmek ve göğüs kafesinin genişlemesini sağlamak için derin solunum, öksürme egzersizlerine uygun girişimler yapılır.

 

Yatağa bağımlı hasta bakımında bakıcılık hizmeti

Hasta bakıcı Danışmanlık şirketi olarak;

Hasta bakımına hemşire ve referanslı hasta bakıcılarla, 31 yıldır hizmetteyiz;

Yatağa bağımlı hastalarda, uyaran yoksunluğu, duygusal ve sosyal izolasyon, yalnızlık, ölüm korkusu, statü ve işlerini, çevresini kaybetme korkusu, sürekli başkalarına ihtiyaç duyma gibi nedenlerle, davranış ve oryantasyon bozukluğu, depresyon, uykusuzluk ve anksiyete gibi komplikasyonlar görülebilir. Mental sisteme ait bu komplikasyonların önlenmesi için, tecrübeli hasta bakıcısı ile yatılı yaşlı bakıcı veya gündüzlü hasta bakıcı hizmeti alarak, onlara can yoldaşı olacak, hasta bireyle konuşularak düşüncelerini açıklamasına imkan sağlanır. Profesyonel hasta bakıcı, evde hasta bakım hizmeti verirken, hasta ve ailesi ile olumlu ilişkiler kurarak ve işbirliği yaparak, hastanın konforunu sağlar. Hastanın bakımına ve bakım kararlarına, mümkün olduğu oranda, hastanın kendisinin katkıda bulunmasına izin verilerek, hastanın kendini aktif hissetmesi sağlanır. Kurumsal ve güvenilir bir hizmet almak istiyor ve hasta bakıcısı arıyorum veya hasta bakımına hemşire arıyorum diyorsanız, bizi arayın.

 

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları

İnsan Kaynakları Danışmanı

GÜLDAN ŞAHBAZ 05.11.2021

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazımızı paylaşmak için;
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

error: © 2021 Berkay Danışmanlık İK Ltd.
Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?