Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxitssa periculiser ex, nihil expetendis in mei eis an pericula es aperiri deprecatis.

 

Yaşlılıkta En Yaygın Hastalıklar

Yaşlılıkta En Yaygın Hastalıklar; Sevgili okurlarımız, insanlar hareketsiz yaşam tarzı ile ilerleyen yaşı nedeniyle, birçok hastalığın da habercisi olabilir. Erken yaşlanmaya veya hastalanmaya da yol açabilir, ama dünyada 65 yaş ve üzerindeki insanların sayısı hızla artmaktadır ve son yıllarda tıbbın gelişmesi, bireyin kendine, yaşamına, daha fazla değer vermesiyle birlikte ortalama insan ömrü uzamış, bununla birlikte, yaşlı bireylerin büyük bölümü,  ileri ki yaşlarında, yaşlılıkta en yaygın görülen hastalıklara sahip olabilirler.

Yaşlılıkta En Yaygın Hastalıklar

Yaşlılarda sık görülen hastalıkları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

* Baş ağrısı (migren), epilepsi (sara)

*Kas hastalıkları

*Uyku bozuklukları

*Beyin ve omurilik tümörleri ve iltihaplanmaları

*Kalp Rahatsızlığı

*Kanser

*Romatizma

*Tansiyon

*Vertigo ( baş dönmesi olan kişiler için kullanılır)

*Kolesterol

*Görme ve Duyma Problemleri

* Göz Tansiyonu

*İdrar Kaçırma

*Yürüme Bozukluğu ve Düşme

Yaşlılıkta En Yaygın Hastalıklar Şunlardır;

*Yaşlılarda Kalça Kırıklığı (65 yaş üzeri yaşlı bireyler, yıl içerisinde bir kere düşme olayı yaşabilir)

*Felç Geçirme

*Hipertansiyon

*Şeker (Diyabet)

*Kemik Erimesi

*Demans Hastalığı

*Alzheimer Hastalığı

*Parkinson Hastalığı

Uzmanlara göre, genetik geçişli olan, kalp-damar hastalıkları, diyabet, kemik erimesi (osteoporoz) ve bazı kanser türlerinin görüldüğü bireylerde, ailelerinin de yıllık taramalardan geçmeleri çok önemlidir. Bu nedenle sağlıklı ve uzun ömürlü bir yaşam için düzenli sağlık kontrolü yaptırmanız gerekmektedir.

Evde hasta bakımı hizmetleri;

Hastalarımızın ve yaşlılarımızın bütün günlük ihtiyaçlarının, evdeki ortamında, sağlıklı yaşam koşullarına uygun, hijyenik ve temiz bir ortamda olması gerekir. Yaşlılarımızın günlük yeme içme, alışveriş, doktor kontrolleri, ilaç takibi gibi ihtiyaçlarını aksatmamalısınız. Eğer yaşlınızın bütün bunları gerçekleştirmeye sağlığı ve gücü uygun değilse, yaşlı yakını olarak sizin hayatınızda da bütün bunları rutinde yapacak zaman bulamıyorsanız, size önerimiz profesyonel, referanslı ve tecrübeli hasta bakıcısı veya hasta yardımcısı çalıştırmanız olacaktır.

Hasta bakıcısı, düzenli, temiz ve hijyene önem veren, yemek yapımı, günlük ev işleri, evin havalandırılması, ilaç takibi, gerektiği durumlarda banyo ve tuvalet yardımı, saç, tırnak bakımı, yaşlının hayat rutinine ayak uyduran, kıyafetlerinin temizliği, giydirilip – çıkarılması gibi vs. konularda, hasta bireylere destek verebilen güvenilir hasta bakıcısı olmalıdır.

Yakınlarınız, anne ve babalarınız için, hasta bakıcısı arıyorum diyorsanız, Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları olarak, 29 yıllık bilgi ve birikimle yatılı hasta bakıcısı, gündüzlü hasta bakıcısı, part-time hasta bakıcısı konusunda uzman ekiplerimiz tarafından, her zaman yardım ve destek için, bu zorlu ve uzun süreçlerinizde ihtiyaç duyduğunuz her konuda, en iyi hasta bakıcısı şirketi olarak, bizi arayın.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Uzmanı
Deniz KILIÇ
11.09.2020

Yazımızı paylaşmak için;
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.