Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxitssa periculiser ex, nihil expetendis in mei eis an pericula es aperiri deprecatis.

 

Yaşlılıkta Beslenme

Yaşam süresi uzayıp, yaşlı nüfus artınca yaşlılıkta görülen hastalıklar ve yaşlanma ile birlikte vücutta değişiklikler meydana gelir ve yaşlılarda beslenme, yeterli ve dengeli olması, yaşlılıkta oluşan değişimlerin hızını azaltıp, daha kaliteli bir yaşam sürdürmelerini sağlar. Kısaca belirtmek gerekirse yaşlılıkta beslenme ye dikkat ederek, hastalıkları en az seviyeye indirebilir ve hayatınızı daha sağlıklı bir şekilde sürdürebilirsiniz.

Yaşlılıkta Beslenme

Yaşlılar Nasıl Beslenmelidir?

Yaşlıların yeterli ve dengeli beslenmeleri için aşağıdaki besinleri tüketmesi yeterlidir.

* Süt grubunda yer alan; süt, peynir ve yoğurt

* Et grubunda yer alan; et, tavuk, yumurta

* Gün içinde almanız gereken potasyum ihtiyacınızı ve lif ihtiyacınızı kuru baklagillerden elde edebilirsiniz, bu besinlerde kolesterol içeriği yoktur, en sağlıklı bitkisel kaynaklı protein deposudur.

* Kuru baklagiller; nohut, fasulye, kırmızı mercimek, bakla, bezelye, börülce, barbunya, soya fasulyesi, yeşil mercimek, sarı mercimek.

*Tahıl grubu ise; bulgur, buğday, makarna, pirinç, mısır ve tarhanadır ayrıca beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek tercih edin.

*Yaş ilerledikçe yavaşlayan metabolizma vücutta fazlasıyla yağ depolar, bu yüzden katı yağlar yani margarin, tereyağ, kuyruk yağı gibi doymuş yağ içerikli yağ türlerinden uzak durmalısınız.

*50 yaş ve daha çok 65 yaş üzerindeki kişilerde, yoğun olarak görülen hipertansiyonu kontrol altında tutabilmek için, beyin kanamalarından korunmak için öncelikle tuz tüketimini azaltmak gerekir, çünkü tuz damarlarınızın zorlanmasına neden oluyor, az tüketmeye hatta hiç tüketmemeye dikkat etmeniz gerekiyor.

Ayrıca turşu, salamura, salça gibi yüksek miktarda tuz içeren gıdalardan uzak durmalısınız.

Yaşlılar Beslenirken Nelere Dikkat Etmelidir ?

*Sigara, alkol, aşırı kahve ya da çay tüketimi, herkes için özellikle, yaşlı kişiler için sağlık sorunları yaratabilir. (Kan basıncını hızlı bir şekilde değiştirerek tansiyonu yükseltebilir) Bunların yerine ıhlamur, taze sıkılmış meyve suyu, ayran gibi sıvı besinler tüketilmesi daha faydalı olacaktır.

*65 yaş üstü kişilerin sıvı kayıpları ile bu kayıpların yol açtığı sağlık sorunları, diğer yaş grubundaki kişilere göre daha yüksektir. Bu nedenle yaşlıların günlük sıvı tüketimini çoğaltmaları ve günde 8-10 su bardağı sıvı tüketmeleri gerekir. ( yetişkinlik döneminde vücudun %70’ini kaplayan su seviyesi yaş ilerledikçe %50 lere düşer )

* Yaşlılıkta beslenme; Bireye özel, yapabileceği uygun bir egzersiz, hastalık öncesinde ve sonrasında vücudu aktif hale getirir, kan dolaşımını artırır ve kalp, damar gibi hastalıklarda azalma sağlar, kas gücü ve fiziksel aktivite toleransın da artış olur, iştahı açar, uyku düzenine yardımcı olur, bağırsaklarını çalıştırır ve kabızlık azalır, metabolizmayı hızlandırır ve kilo alımını önler, kronik yorgunlukta azalma ile birlikte genel sağlığa katkıda bulunur.

Evde yaşlı bakımı hizmetleri;

Hastalarımızın ve yaşlılarımızın bütün günlük ihtiyaçlarının, evdeki ortamında, sağlıklı yaşam koşullarına uygun, hijyenik ve temiz bir ortamda olması gerekir. Yaşlılarımızın günlük yeme içme, alışveriş, doktor kontrolleri, ilaç takibi gibi ihtiyaçlarını aksatmamalısınız. Eğer yaşlınızın bütün bunları gerçekleştirmeye sağlığı ve gücü uygun değilse, yaşlı yakını olarak sizin hayatınızda da bütün bunları rutinde yapacak zaman bulamıyorsanız, size önerimiz profesyonel, referanslı ve tecrübeli yaşlı bakıcısı veya yaşlı yardımcısı çalıştırmanız olacaktır.

Yaşlı bakıcısı, düzenli, temiz ve hijyene önem veren, yemek yapımı, günlük ev işleri, evin havalandırılması, ilaç takibi, gerektiği durumlarda banyo ve tuvalet yardımı, saç, tırnak bakımı, yaşlının hayat rutinine ayak uyduran, kıyafetlerinin temizliği, giydirilip – çıkarılması gibi vs. konularda, yaşlı bireylere destek verebilen güvenilir yaşlı bakıcısı olmalıdır.

Yakınlarınız, anne ve babalarınız için, yaşlı bakıcısı arıyorum diyorsanız, Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları olarak, 29 yıllık bilgi ve birikimle yatılı yaşlı bakıcısı, gündüzlü yaşlı bakıcısı, part-time yaşlı bakıcısı konusunda uzman ekiplerimiz tarafından, her zaman yardım ve destek için, bu zorlu ve uzun süreçlerinizde ihtiyaç duyduğunuz her konuda, en iyi yaşlı bakıcısı şirketi olarak, bizi arayın.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Uzmanı
Deniz KILIÇ
01.05.2020

Yazımızı paylaşmak için;
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.