Yaşlıların yalnız yaşamaları ilerleyen yaşlarında ne gibi riskler doğurur

Sevgili yaşlı yakınları, yaşlıların yalnız yaşamaları ilerleyen yaşlarında ne gibi riskler doğurur yazımızı, sizlere dikkate almanız gerek bazı önerilerimizi sunmak amacıyla kaleme aldık.

Dünya Sağlık Örgütü, 65 yaş ve üstü bireyleri yaşlı olarak kabul ediyor. Yaşlanma süreci ile birlikte yaşlılarda bazı endişeler meydana gelmektedir. Günlük yaşam aktiviteleri ile ilgili zorluklar yaşayabilir ve gözle görülür şekilde yetersizlikleri ortaya çıkabilir. Bu değişimler, yaşlı bireylerin günlük yaşam aktivitelerini sınırlayarak, yaşam kalitelerini olumsuz yönde etkilemektedir.

Yaşlıların yalnız yaşamaları ilerleyen yaşlarında ne gibi riskler doğurur

Yaşlıların en büyük ihtiyaçları;

Yakınlarından ilgi görmek ve kendilerini yalnız hissetmeleri dir. Yaşlarının ilerlemesi, eğer yaşlı birey, pek çok yakınını kaybetmiş ise, bu yalnızlık daha çaresiz hissetmesine neden olur. Teknoloji çağında olmamız sebebiyle, çocuklarımız yaşlı yakınlarıyla vakit geçirmek yerine, bilgisayar oyunları veya sosyal medya ile ilgilenmeyi alışkanlık haline getirmiş durumdadır. Bu nedenle çoğu yaşlılar, hatırlanmadıklarını, önemsenmediklerini düşünerek, yalnız kalmaktadır.

Ailenizdeki ve yakın çevrenizdeki yaşlı insanları ziyaret etmeyi unutmayınız. Yaşlılar belli bir yaşın üstüne geldiklerinde, artık bazı şeyleri maalesef başkalarının yardımı olmadan yapamazlar. Bu durumda özellikle ev kazaları ve düşme olaylarına çok rastlanır. Banyo, tuvalet, halıya takılma ve düşme, sıcak suya maruz kalma, elektrik fişlerine ve prizlerine dikkat etmeme, mutfak kazası yani ocak açık unutma, yemek yakma, el ve kol yakma, yiyeceklerinizi soyup doğrarken meydana gelecek kazalar, dikkatsizlik vs. gibi daha bir çok şey meydana gelebilir.

Yaşlıda yaşlanma ile birlikte ortaya çıkan durumlar;

* işitsel ve görsel algılamadaki bozukluklar,

* koordinasyon ve dengedeki bozukluklar,

* kuvvet azalması vs. gibi yaşlıların çevresel tehlikelerle karşı karşıya kalmalarını kolaylaştırmaktadır.

Yaşlının başlangıç ve ortasında olduğu; alzheimer hastalığı, parkinson hastalığı, demans hastalığı, felç, şeker hastalığı,  kalça kırıklığı, kalp hastalığı, tansiyon hastalığı, yaşlılarda görme kaybı, yaşlılarda duyma kaybı gibi rahatsızlıklardan dolayı, yatağa bağlı olma veya ayakta hasta olma gibi sağlık sorunları da yaşanabilmektedir.

” Yaşlılar İçin Evdeki Tehlikeler Neler Olabilir?  ” konusunu daha önce siz değerli ailelerimiz için paylaşmıştık.  Yazımızı buraya tıklayıp okuyabilirsiniz.

28 yıldır yaşlılarımızın ve yaşlı yakınlarının, en iyi yaşlı bakıcı ajansı olarak yanındayız. Sizlere sunduğumuz, yaşlıların yalnız yaşamaları ilerleyen yaşlarında ne gibi riskler doğurur yazımızda, yaşlılarımızın yalnız kalmaması gerektiğine ve onları korumamız gerektiğine farkındalık yaratmaktır. Yaşlı bakıcı arıyorum diyorsanız, güvenilir yaşlı bakıcı ve tecrübeli yaşlı bakıcı için bizi arayın.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Uzmanı
Deniz KILIÇ
27.09.2019

Yazımızı paylaşmak için;
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

error: © 2021 Berkay Danışmanlık İK Ltd.
Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?