Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxitssa periculiser ex, nihil expetendis in mei eis an pericula es aperiri deprecatis.

 

Yaşlıların Bakıcıya Uyum Süresi

Anne ve baba için evladı en kıymetlisidir, evlat için ise anne baba en değerlisi ve kutsalıdır. Sevgili anne babalarımız yaşlandıklarında, hasta olduklarında, günlük yaşamlarında yardımcı bayan ya da bakıcı bayan ihtiyacı duyabilirler. Yaşlıların bakıcıya uyum süresi;

Yaşlı ebeveynler, ilk evrede yaşlı bakıcısı nı tanımaya çalışırlar ve güvenilir olup olmadığını hissetmek isterler. Bakıcı nın sizin gelenek, göreneklerinize, örf ve adetlerinize uygun yapıda olması yaşlı bireyiniz huzuru için çok önemlidir. Kısaca bahsetmek gerekirse; yaşlı birey bakıcısına güven duyduğu zaman, sevildiğini ve saygı gördüğünü anladığı andan itibaren yaşlıların bakıcıya uyum süresi başlamış diyebiliriz. Genel olarak yaşlıların bakıcıya uyum süresi 15 gün olarak belirtebiliriz.

Yaşlıların Bakıcıya Uyum Süresi

Yaşlı Bakıcı personelinizi seçerken;

**Yaşlı bakıcısı nın daha öncesinde yaşlı bakımı hizmeti vermiş çalışan bir eleman olmasına dikkat etmeniz gerekir. Bakıcının yaşlı bakımı konusunda eğitimli, referanslı, deneyimli, güvenilir yaşlı bakıcısı olması şarttır ve işinin sorumluluğunun farkında olup, yaşlı bakıcılığı nı meslek olarak görmesi önemlidir.

*Yaşlı bakıcısı, yaşlı bireyleri seven, onlarla vakit geçirmekten hoşlanan, yaşlının uyku, yemek ve ilaç saatlerine özen gösteren, yakın+sıcakkanlı, sosyal, sevecen, enerjili dolu ve pozitif, prezantabl, sigara kullanmayan, kişisel temizliğine özen gösteren, samimi, dürüst, sabırlı ve dikkatli kişiler yaşlı bakıcısı olmalıdır.

**Yaşlı bakımına engel oluşturacak düzeyde, yaşlı bakıcısı elemanı olarak, ruhsal, bedensel ve işe devamsızlığıyla ilgili herhangi bir sorun teşkil edecek sorunları olmamalıdır.

**Yaşlının hem sözel hem de bedensel tepkilerini anlamalı, uygun yanıtlar verebilmeli ve uygulamalıdır.

**Güvenilir olması; yaşlı kişi veya kişilerle diyalog kurabilecek, yaşlının kişilik özelliklerine göre davranarak olumlu yapıda sakin, sabırlı, vicdanlı olması çok önem taşır. Kimi yaşlı ebeveynler çok sinirli veya çok sakin olabiliyorlar ve yaşlı bakıcısı, yaşlının kişisel özelliklerine göre uyum göstermesi çok önemlidir. Bazen büyüklerimiz 2 yaşındaki çocuklar gibi kapris yapabilirler. Yaşlı bakıcısı duygusal bağ kurmalı, acil durumlarda ne yapılması gerektiğini bilmeli ve durumu yönetme becerisi olan bir tecrübeli yaşlı bakıcısı olmalıdır.

Yaşlıların Bakıcıya Uyum Süresi

** Yaşlı yakını ve yaşlı bakıcı eleman öncesinde belirlenen ortak kararları gün içerisinde yaşlı ile beraberken de sürdürebilmeleri; sonrasında mutlaka yetişkin bireylerine günlük aktiviteleri hakkında bilgi vermelidir. Bakıcı ihtiyaç bitimine kadar uzun süreli bakım verebilmeli çünkü sık bakıcı değişikliği yaşlının ruhsal ve duygusal gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir.

Yaşlı yakınları yaşlı ebeveynlerini emanet edecek; onlara iyi bir evde bakım hizmeti için yaşlı bakıcısı bulmaları oldukça zordur. Bu zorlu süreçte; tecrübeli yaşlı bakıcısı arıyorum ihtiyacınız konusunda, Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları; uzman ekiplerimiz tarafından her zaman yardım ve destek için tecrübe, birikim, sorumluluk duygusuyla yanınızda olmaya devam etmektedir. Yaşlı anneye bakıcı, yaşlı babaya bakıcı ya da yakınlarınızın en zor süreçlerinde, ihtiyaç duyduğunuz her konuda en iyi yaşlı bakıcısı şirketi ve en iyi hasta bakıcısı şirketi olarak bizi arayın.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
Uzman İnsan Kaynakları Danışmanı
Deniz Kılıç
17.04.2020

Yazımızı paylaşmak için;
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.