Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxitssa periculiser ex, nihil expetendis in mei eis an pericula es aperiri deprecatis.

 

Yaşlıların bağışıklık sistemini güçlendirecek 8 ipucu

Sevgili aile büyüklerimiz için, Corona virüsünün, hayatımızın merkezine konmuş, kara bir kabus olduğu bu günlerde, yaşlıların bağışıklık sistemini güçlendirecek 8 ipucu konulu yazımızı sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Yaşlı bireylerimiz için, özellikle soğuk algınlığı ve grip döneminde güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak fazlasıyla önem kazanır. Yaşlılar enfeksiyonlara karşı daha savunmasızdır. Bu nedenle ebeveynlerimizin ve sevdiklerinizin sağlıklı kalmaları için, ekstra önlemler almaları gerekir.

Yaşlıların bağışıklık sistemini güçlendirecek 8 ipucu

Bağışıklık sisteminin iyi çalışması için, vücutta denge ve uyum gerekir. Araştırmacılar, diyet, egzersiz, yaş, stres ve diğer faktörlerin bağışıklık sisteminin yanıtı üzerindeki etkilerini, sürekli olarak araştırıyorlar. Ancak çoğu uzman, bağışıklık sisteminizi artırmanın en iyi yolunun sağlıklı bir yaşam yaklaşımı gerektirdiğini söyleyebiliriz.

Uzmanlara göre; 

Sağlıklı yaşam stratejileri, yaşlandıkça daha önemli hale gelir. Çünkü, yaşlandıkça enfeksiyonlara ve inflamatuar hastalıklara, yalılar daha duyarlı hale gelir. Aslında, 65 yaşın üzerindeki insanlar için, önde gelen ölüm nedenleri solunum yolu enfeksiyonları influenza ve pnömonidir.

Gelin sizlere, yaşlı yetişkinler için, daha hızlı iyileşme sağlayan ve soğuk algınlığı durumunda, daha ciddi bir sağlık sorununu önleyen, en iyi bağışıklık sistemi güçlendirici 8 ipucunu paylaşalım. 

1 – Beslenmeye dikkat !

Sağlıklı, besin açısından zengin bir beslenme alışkanlığı sağlayın. Yaşlı insanlar diyetlerinde daha az yemek yeme ve daha az çeşitlilik gösterirler. C ve E vitaminleri, beta-karoten ve çinko bakımından zengin meyve ve sebzeler sağlık için gereklidir. Kepekli tahıllar ve yağsız proteinleri içeren düşük şekerli, az yağlı bir diyet sürdürmelisiniz. Avokado, çilek, brokoli ve lahana gibi gıdaların bağışıklık sistemi performansını artırdığı gösterilmiştir.

2 – Bitkisel takviyeler veya multivitaminler kullanımına dikkat!

Enfeksiyonlarla mücadele ve vücuttaki besin maddelerini arttırmak için, bir seçenek  multivitaminler veya probiyotikler gibi desteklerden önce doktorunuza muhakkak danışmalısınız. 

3 – Düzenli egzersiz yaparak sağlıklı bir kiloyu koruyun!

Düzenli fiziksel aktivite, dolaşımı ve kalp sağlığını geliştirir, vücudu ve zihni rahatlatır. Bisiklet sürmek, yürüyüşler, yoga dersleri ve diğer egzersiz formları, yaşlıların bağışıklık sistemi performansını artırmaya ve enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur. 

4 – Hayatınızdaki stresleri azaltın!

Uzmanlara göre, stres, kalp hastalığı ve mide problemleri de dahil olmak üzere, bir dizi hastalıkla ilişkilendirilmiştir. İster tecrit, ister sosyal stres, isterse başka bir biçim olsun, stres yaşlıların bağışıklık sistemini baskılayarak virüslere karşı daha duyarlı hale getirebilir. Bizi iyi hissettiren endorfinleri artırmak için, pozitif kalmaya çalışın. Pozitif kalarak, hayata sağlıklı bir bakış, bizi iyi hissettiren endorfinleri artırır. Onları mutlu eden etkinliklere ve hobilere ayak uyduran yaşlıların, sağlıklı ve olumlu kalma şansları daha yüksektir.

5 – Su tüketimini arttırmak çok önemli!

Yaşlılar genellikle, genç insanlardan daha az susuzluk hissetme eğilimindedir. Ancak yaşlı insanlar mukoza zarlarını nemli tutmak için günde en az sekiz ila dokuz bardak sıvıya ihtiyaç duyar. Bu da, grip veya soğuk algınlığı olasılığını azaltır. Sıvı yemekler ve su tüketimi  önemlidir. 

Nezle veya grip yakalama riskini azaltmak için bol miktarda su için.

İyi sağlık alışkanlıkları yaşlıları mutlu, aktif ve olumlu tutma eğilimindedir. Sağlıklı kalabilmeleri ve hayattan en iyi şekilde faydalanabilmeleri için, aktif ve mutlu olmak, büyük önem taşır.

6 – Düzenli ve yeterli uykuya dikkat!

En iyi doğal bağışıklık sistemi güçlendirici lerden biri olan uyku, iltihaplanma ve strese, daha iyi cevap vermemize yardımcı olur. Uyku, vücut direncini arttırır.

7 – Dışarıdan gelecek enfeksiyonlardan korunmak için, sık sık eller yıkanmalı!

Ellerin yıkanması düzenli olarak mikropları temizler. Öksürük ve hapşırmaların, hastalık halinde yayılmasını önlemeye yardımcı olur. Ellerinizi sık sık yıkamak, enfeksiyondan kaçınmanız için en önemli adımdır.

Uzmanlara göre; Yaş grubunuza göre ve risk kategorisinde ki kişiler için, düzenli tıbbi tarama testleri yaptırmak gerekir. Gençlerle karşılaştırıldığında, yaşlıların bulaşıcı hastalıklara daha yatkın olduğunu bilmemiz gerekir. Solunum yolu enfeksiyonları, grip ve zatürre, 65 yaş ve üstü kişilerde, önde gelen ölüm nedenleridir.

8 – Sigara içmeyin, alkolü kesin veya çok kontrollü olun!

Hastalık kaçınılmaz değildir, ancak iyi alışkanlıklar yaşlıları mutlu ve sağlıklı tutmaya katkıda bulunur. Böylece hayattan en iyi şekilde yararlanmaları sağlanır.

Yaşlıların bağışıklık sistemini güçlendirecek 8 ipucu, aslında sağlıklı olmak ve kalmak için bir yaşam tarzı geliştirmeye bağlıdır. Bu tavsiyeleri, hastalığa yakalanmadan uygulamaya başlamak en önemli korunma yoludur. Yaşlılarımızın sağlıklı ve kaliteli yaşamalarında yardımcı olacak, yaşlı bakımı hizmeti almak için bize ulaşabilirsiniz.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan Şahbaz
27.03.2020

 

Yazımızı paylaşmak için;
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.