Yaşlılarda Yüksek Tansiyon

Ülkemizde 20 yaş ve üzerindeki 5 milyon erkek ile 6 milyon kadın; yüksek tansiyon sorunu yaşıyor ve yaşlı bakıcısı şirketi olarak, siz değerli yaşlılarımıza, yaşlılarda yüksek tansiyon gibi,bu çağın en fazla yaşanan rahatsızlığı hakkında bilgiler paylaşmak isteriz.

Yaşlılarda Yüksek Tansiyon

Genellikle hiçbir belirti vermeden ortaya çıktığı için ‘sinsi düşman’ olarak anılan bu hastalık; fazla kilolu olan, aşırı tuz tüketen ve sağlıksız beslenen kişilerde daha sık görülüyor. Atardamarlardaki kan basıncının normalden yüksek olması, yüksek tansiyon olarak tanımlanır. Kan basıncı değerlerinin 115/75 mmHg üzerine çıkmasıyla birlikte hipertansiyonun zararlı etkileri görülmeye başlar.  Hipertansiyon genellikle belirti vermeden ilerleyen bir hastalık olduğu için kişi günlük yaşam kalitesini etkilemediği sürece, bu sorun ile uzun yıllar hayatını devam ettirebiliyor. Ancak tansiyon vücuttaki herhangi bir organ hasarına ve buna bağlı olarak bazı belirtilere yol açtığında, hastalığın varlığı ortaya çıkabiliyor.

Yaşlılarda Yüksek Tansiyon

Türkiye’de her üç kişiden biri yüksek tansiyon yani hipertansiyon sorunu yaşıyor. Günümüzde çeşitli nedenlerden dolayı yüksek tansiyon hastası kişilerin sayısında artış görülmektedir. Bu artışta kişinin yaşam tarzı, değişen yaşam koşulları, sağlıksız beslenme, stres, üzüntü gibi nedenlerin etkisi oldukça büyüktür.

Hastalarımızın ve yaşlılarımızın bütün günlük ihtiyaçlarının; evdeki ortamında, sağlıklı yaşam koşullarına uygun, hijyenik ve temiz bir ortamda olması gerekir. Yaşlılarımızın günlük yeme içme, alışveriş, doktor kontrolleri, ilaç takibi gibi zaruri ihtiyaçlarını aksatmamalısınız. Eğer yaşlınızın bütün bunları gerçekleştirmeye sağlığı ve gücü uygun değilse; yaşlı yakını olarak sizin hayatınızda da bütün bunları rutinde yapacak zaman bulamıyorsanız, size önerimiz, profesyonel, referanslı, tecrübeli yaşlı bakıcısı veya yaşlı yardımcısı çalıştırmanız olacaktır.

Tecrübeli yaşlı bakıcısı düzenli; temiz ve hijyene önem veren, yemek yapımı, günlük toparlama, evin havalandırılması, ilaç takibi, gerektiği durumlarda banyo ve tuvalet yardımı, saç, tırnak bakımı, yaşlının hayat rutinine ayak uyduran, kıyafetlerinin temizliği, giydirilip – çıkarılması gibi vs. konularda yaşlı bireylere destek verebilen güvenilir yaşlı bakıcısı olmalıdır.

Tansiyonu yükselten sebepler nelerdir ? sorusuna yanıt olarak;

Böbrek hastalıkları, kalp ve damar hastalıkları, nörolojik bozukluklar, kirli suda yetişen balık ve su canlıları, ilaç kullanımı, panik atak ve stres, beslenme alışkanlıkları, hormon hastalıkları ve hormonal nedenler diyebiliriz.

Hipertansiyonun sonuçları nelerdir ?

Hipertansiyonun sonuçları arasında beyin damar tıkanıklıkları veya kanamaya bağlı gelişen felçler, kalp krizi, kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği, demans ve genç yaşta görülen ölümler sayılabilir. Hipertansiyonun tedavisi; tüm bu korkulan sonuçların önüne geçebilir.

Yüksek tansiyon hastaları nelere dikkat etmeli? Ve Yüksek Tansiyon Hastaları Nasıl Beslenmeli ?

Hipertansiyon, halk arasında yüksek tansiyon olarak da anılan ciddi bir hastalıktır. Üstelik öyle nadir görülen değil, birçok insanda bulunan türden bir hastalık. Hipertansiyon teşhisi konan kişilerin, sağlıklarını riske atmamak adına beslenmelerine dikkat etmeleri önemli bir konudur.

Sizde ya da bir yakınınızda bu rahatsızlık varsa dikkati elden bırakmayın, doktorunuzun önerileri doğrultusunda davranıp beslenmenize özen göstermeyi ihmal etmeyin ve tabii ki aşağıda yazanları dikkat etmenizde fayda var ;

*Hipertansiyonu kontrol altında tutabilmek için, öncelikle tuz tüketimini azaltmak gerekir, çünkü tuz damarlarınızın zorlanmasına neden oluyor, az tüketmeye hatta hiç tüketmemeye dikkat etmeniz gerekiyor.

*Fazla kilolar ve obezite, kalp ve damar sağlığını olumsuz yönde etkilediğinden dolayı hipertansiyonu olanların mutlaka doktor kontrolü altında kilo vermeye başlaması gerekiyor.

*Öğünlerde tercih edilen besinler de hipertansiyon hastalığına uygun olmalıdır. Hazır gıdalardan kaçınmanız gerekiyor. Taze sebze ve meyveler tüketmenizde fayda var ayrıca potasyum ( süt, yoğurt, muz, kayısı, şeftali, portakal, hurma, üzüm, kereviz, fasulye, ıspanak), kalsiyum ( süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, badem, fasulye ) ve magnezyum ( ceviz, badem, ıspanak, mısır gevreği yulaf ezmesi, patates, yer fıstığı, buğday kepeği, börülce, yoğurt, pişmiş fasulye, avokado, barbunya, muz, kepekli ekmek, süt, yoğurt, kuru üzüm) minerallerini içeren diyet yiyeceklerin bu konuda olumlu etkilere sahip olduğu görülmektedir. Ketçap, hardal, soya sosu, turşu ve tuzlu salata soslarını kullanmamaya gayret edin.

Yaşlılarda Yüksek Tansiyon

*Kafein, kan basıncını hızlı bir şekilde değiştirerek tansiyonu yükseltebilir. Bu nedenle yüksek tansiyonu olanların çay-kahve gibi kafein oranı yüksek yiyecek ve içecekleri tüketirken dikkatli olması, mümkün olduğunca bu tür gıdalardan uzak durmanızı önerebiliriz.

*Sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıkları hayatınızdan tamamen çıkarmalısınız çünkü kan basıncını oldukça olumsuz etkiliyor ve bu da tansiyonun aniden yükselmesine neden oluyor.

*Her gün düzenli ve yeterli uyku uyumalıdırlar. Son olarak kendinize üzüntü yaratacak ortamdan ve  stresli ortamdan uzak durmamız gerekiyor. En önemlisi ise doktorunuzun önerilerinin aksine hiçbir harekette bulunmayın ve ilaçlarınızı vaktinde içmeyi unutmayın.

Hastanın ve yaşlının yaşam kalitesini artırmak için; evde yaşlı bakımı hizmeti –  evde hasta bakımı hizmeti almanızı öneririz. Yaşlı bireylere hizmet edecek olan yaşlı bakıcı adayının özellikleri; yaşlı bireyleri seven, onlarla vakit geçirmekten hoşlanan, yaşlının uyku, yemek ve ilaç saatlerine özen gösteren, yakın – sıcakkanlı, sosyal, sevecen, enerjili dolu ve pozitif, prezantabl, sigara kullanmayan, kişisel temizliğine özen gösteren, samimi, dürüst, sabırlı ve dikkatli kişiler yaşlı bakımı sorumluluğu almalıdır. Yaşlı bakıcı; yaşlının bakımına engel oluşturacak düzeyde fiziksel bir probleme sahip olmamalıdır. Yaşlının hem sözel hem de bedensel tepkilerini anlamalı, uygun yanıtlar verebilmeli ve uygulamalıdır.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları olarak; 29 yıllık en iyi yaşlı bakıcısı portföyü ve tecrübemizle, hasta bakımı ve yaşlı bakımı için evde bakıcı hizmeti almak istiyorum diyen tüm ailelere, profesyonel bir bakıcı hizmeti vermek için yanındayız.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Uzmanı
Deniz KILIÇ
30.10.2020

Yazımızı paylaşmak için;
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?