Yaşlılarda Uykusuzluk Problemi

Yaşlı bireyler, yaşlarının da ilerlemesi ile birlikte alıngan, sinirli, asabi ve aksi olabilirler, bunların nedenleri arasında, yaşlılarda uykusuzluk problemi olabilir. Uyku insanın temel gereksinimleri içerisinde yeme, içme kadar gerekli bir gereksinimdir. Yaşlı bireylerde,  uyku düzeninin yaşlanmayla birlikte değişikliğe uğradığını, hastalıkların ve buna bağlı olarak da ilaç kullanımlarının da arttığını söyleyebiliriz.

Yaşlılarda Uykusuzluk Problemi

Yaşlıların çoğu derin uykuya geçme konusunda sorunlar yaşar.  Şeker hastalığı, hipertansiyon, depresyon, akciğer hastalığı, kalp yetmezliği, romatizma gibi kronik hastalıklar, uykuda nefessiz kalma (uyku apnesi), ölüm korkusu, sessizlik, yalnızlık, gündüz uykusu, geceleri idrara çıkma gibi sıraladığımız unsurlar uyku bozukluğuna ve yaşlılarda uykusuzluk problemine neden olabilir.

Uyku sorunu yaşayan yaşlı bireylerde görülen belirtiler ise;  

Gece uyku sırasında sık sık uyanma, uyandıktan sonra uykuya dalamama,  gün içinde uyuma, horlama, yorgunluk, sabahları baş ağrısı, dikkatte azalma gibi vs. sıralayabiliriz.

Bu nedenleri sıraladığımızda, yaşlılarda uyku problemlerini nasıl çözebilirsiniz? sorusunu  sorabilirsiniz, peki neler yapabiliriz bunları şu şekilde kaleme alabiliriz;  

Geceleri daha az uyusalar da, gün içinde uykuya ihtiyaç duyar ve dikkat problemleri yaşarlar. Özellikle yaşlılarda alışkanlık haline gelmiş olan, şekerleme diye adlandırdığımız kısa  gündüz uykuları, gün içinde yarım saati geçmemelidir.

Yatağın temiz ve rahat olması sağlıklı uyku uyuyabilmek için gereklidir, gece yatmadan önce ılık bir duş rahatlık verir, korku ve panik duygusu hissini azaltır, kitap okumak, müzik dinlemek gibi belirli ritüelleri yapmak, yatmadan önce egzersiz yapmak, yatmadan önce pijama giymek bir nebze de olsa yaşlıları rahatlatır ve uykuya geçişi kolaylaştırır.

Gece 23.00 ile 05.00 saatleri arasında, muhakkak tamamen karanlık bir ortamda uyumalıdır. Yatak odalarında televizyon, bilgisayar, cep telefonu benzeri elektromanyetik dalga yayan aletlerin bulunmaması gerekir.

İlaçlarını düzenli ve saatinde almasını sağlayın, Sigara, alkol, soda, çay, ve diğer aşırı kafein tüketimi, melatonin hormonunun verimli bir şekilde salgılanmasını engeller, bu yüzden bu tür maddelerden uzak durmakta fayda var.  

Uyku sorunları yaşayan yaşlı ebeveynlerde bakıcı, hemşire ve yardımcı desteği ve yaklaşımı konusunda, yaşlı bakıcısı danışmanlık şirketi olarak, yaşlıların ihtiyaçları doğrultusunda yaşlı bakıcısı, hasta bakıcısı ve hemşire gibi yaşlı bireylerin bakımından sorumlu, tecrübeli yaşlı bakıcısı, referanslı hasta bakıcısı ve hemşireler ( diplomalı ve sertifikalı) temin etmekteyiz.

Sizinle görüştüreceğimiz adayları oluştururken en önem verdiğimiz hususlar, yaşlının başlangıç ve ortasında olduğu bazı durumlarda;

*Alzheimer hastalığı,

*Parkinson hastalığı,

*Demans hastalığı,

*Felçli hasta,

*Şeker hastası,

*Yaşlıda kalça kırıklığı,

*Kalp hastası,

*Tansiyon hastası,

*Görme engelli hastaya bakıcı,

*Yatağa bağlı hastaya bakıcı,

*Ayakta yaşlıya bakıcı gibi sağlık durumuna cevap verecek, daha öncesinde iş tanımıyla ilgili deneyime ve donanıma sahip, referans verebilen tecrübeli yaşlı bakıcısı, güvenilir yaşlı bakıcısı ve hemşire olmalarına dikkat etmekteyiz.  

Tecrübeli bakıcı ihtiyacınız konusunda, uzman ekiplerimiz tarafından her zaman yardım ve destek için sizin ve yaşlı ebeveynlerinizin en zor süreçlerinde ihtiyaç duyduğunuz her konuda iletişime geçmenizi bekliyoruz.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Deniz KILIÇ
14.06.2019

Yazımızı paylaşmak için;
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

error: © 2021 Berkay Danışmanlık İK Ltd.
Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?