Yaşlılarda Kalça Kırığı

Yaşlılarda kalça kırığı, yaşlı hastaların önemli bir ortopedik problemidir ve yaşam süresinin uzaması ve hareket kapasitesi azalması nedeniyle bu tip kırıklar daha sık görülmeye başlanmış halk arasında önemli bir yaşlı sağlığı problemi haline gelmiştir.

Kalça kemiğindeki kırıklar her yaşta görülebilir. Çocuklarda oluşan kalça kırıklarında, eğer kırık ayrılmamış ise bu kırık alçıya alınarak tedavi edilebilir ve iyileşme süresi 4-6 hafta arasındadır. Yaşlı hastaların çocuğunda kalça kırığı basit bir düşme ile olmaktadır. Osteoporozda kemik kırılganlığı artar ve düşük travma sonucu kırık oluşabilir. Osteoporoz en yaygın metabolik kemik hastalığıdır, ilerleyen yaşla birlikte yaşlılarda, 70 yaş üzeri görülmektedir.

Yaşlılarda Kalça Kırığı

Yaşlanma ile birlikte ortaya çıkan işitsel ve görsel algılamadaki bozukluklar, koordinasyon ve yaşlılarda dengedeki bozuklukları ve kuvvet azalması; yaşlıların çevresel tehlikelerle karşı karşıya kalmalarını kolaylaştırmaktadır. Ayrıca kalp, yüksek tansiyon, şeker ve akciğer sorunları da eşlik edebilir. Bu gibi hastalıklar, genellikle ameliyat olması gereken hastaların tedavisinde zorluklara yol açabilmektedir.

Kalça Kemiği Kırılması belirtileri nelerdir ?

*Kişi yere düştüğü zaman eğer kalçası kırılırsa ve o anda çok şiddetli bir ağrı hisseder. Kırılan kalça ile kalkıp yürüyemez, olduğu yerde kalır ve bacağını hiçbir şekilde oynatamaz, hareket ettiremez.

*Sırt üstü yatıldığında kalça kırıklı bir bacakta ayak dış yana doğru dönerek yere yapışır ve bu durumda hasta bile kalçasının kırıldığını anlayabilir.

*Bazı durumlarda ise yaşlılarda kalça kırıldığı halde kısmen kırık veya çatlak denilecek durumlarla da karşılaşılabilir. Bu şekildeki kırılmalarda hastalar başkalarının yardımı ile ağrılı bir şekilde bir kaç adım gidebilir. Böyle durumlarda mutlaka bir ortopedi ve travmatoloji uzmanına görünmek gereklidir. Çünkü kalçada çok fazla ağrı ile bir kaç adım atmak kırılmadığı anlamına gelmez.

Kalça kırığı Ameliyatı Sonrası Bakım Süresi

Yaşlılarda Kalça Kırıklığının İyileşme Sürecini sizler için kaleme aldık.

Yaşlılarda kalça kırığının iyileşme süreci yapılan tedaviye göre değişiklik göstermektedir. Yaşlılarda kalça kırığı ve sonrasında gelişen problemler nedeniyle birçok sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bunu en aza indirmek için aşağıdakilere dikkat etmeniz yeterli gelebilir.

*Uzmanlar tarafından yaşlılarda kalça kırığı cerrahi tedavisinde, protez veya kırığı kaynatmaya yönelik tespit ameliyatları uygulanır. Seçilecek yönteme, çoğunlukla kırığın yerine göre karar verilir.

*Plak ve vidalarla yapılan kalça kırığı ameliyatlarında kalça kemiği kaynayana kadar kişi ayağa kalkamaz. Yaşlılarda kalça kırığı ameliyatı sonrası ayağa kalkmakta korkabilir ya da tedirgin olabilirler. Bu durumda ona destek olacak, cesaretlendirecek, onunla iletişim halinde olabilecek tecrübeli yaşlı bakıcısı ya da fizyoterapist desteği almasını önerebiliriz. Ayrıca yürümek isterse koltuk değneği ve yürüteç ile yürümesi gerekir. Nörolojik hastalıkları bulunan yaşlıların yalnız ve desteksiz yürümesine izin verilmemelidir.

*Yaşlılarda kalça kırığı ameliyat sonrası, tecrübeli yaşlı bakıcısı ya da hemşire yaşlının günlük yemek listesini, günlük ilaç takibini ( kan sulandırıcı ilacını, varis çorabı kullanımı),  günlük egzersizlerini, yaşlı hareket etmediği için günlük ev işlerini yapabilecek referanslı yaşlı bakıcısı almanız gerekmektedir. Yaşlı bakıcısı duygusal bağ kurmalı, acil durumlarda ne yapılması gerektiğini bilmeli ve durumu yönetme becerisi olan bir bakıcı olmalıdır.

Yaşlılarda Kalça Kırığı

*Çok fazla ayağa kalkamayan hastalarda yatmaya bağlı bazı yaraları gelişebilir. Hastanın pozisyonu sık sık değiştirilmeli. Özel havalı yataklar tercih edilmeli. Evde hastaya yardımcı olacak yatalak hasta bakıcının görevlerinden birkaç tanesini sizler için yazabiliriz; yatağa bağlı hastanın yatak pozisyonunun değişimi, vücut temizliği, ağız ve diş temizliği, kişisel bakımı ( ihtiyaç duyulduğunda traş, el, ayak bakımı ) gibi temel gereksinimlerini karşılayacak evde hasta bakımı hizmeti verir.

* Yaşlı hastalarda kalça kırıklığı, basit düşme sonrasında oluşur ve kemik erimesi kırık riskini arttırır. Menopoza girmiş olan kadınlar da kemik erimesinin tespit edilmesi ve tedaviye başlaması ile risk azaltılabilir.

*Yaşlı kişilerin yürürken düşme risklerini azaltmak için yaşadıkları ortamda çeşitli önlemler alınabilir. Daha önce bilgi köşemizde kale aldığımız “yaşlılar için evdeki tehlikeler neler olabilir ? ” yazımızı okumadıysanız gözden geçirmenizi tavsiye edebiliriz.

Berkay Danışmanlık olarak evde yalı bakımı hizmeti ve evde hasta bakımı hizmeti ihtiyaçlarınıza, yaşlı bakıcısı arıyorum diyen siz değerli ailelerin, 31 yıllık bilgi ve birikimimizle yanındayız.

Siz değerli ailelerimize, yaşlılarda kalça kırıklığı hakkında bilgi sahibi olmanız ve yaşlılarınıza faydalı olması amacıyla, sizler için araştırdık ve uzmanların görüşlerini kısaca paylaştık. En iyi yaşlı bakıcısı şirketi ve hasta bakıcısı şirketi olarak bizi arayın.

Deniz KILIÇ
İnsan Kaynakları Uzmanı
Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
27.11.2020

Yazımızı paylaşmak için;
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

error: © 2021 Berkay Danışmanlık İK Ltd.
Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?