Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxitssa periculiser ex, nihil expetendis in mei eis an pericula es aperiri deprecatis.

 

Yaşlılarda Göz Kontrolleri ve Gözlük Kullanımı Nasıl Olmalıdır ?

İlerleyen yaş ile birlikte, deformasyona uğrayan gözlerde, zaman içinde çeşitli hastalıklar ve görme sorunları meydana gelmektedir. Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) sınıflandırılmasına göre; 65-75 erken yaşlılık, 75-85 orta yaşlılık, 85 yaş ve ileriki yaşlar ise yaşlılık dönemi olarak sınıflandırılmıştır. Yaşlanma ile birlikte ortaya çıkan görsel algılamadaki bozukluklar ( görme ) yaşlıların çevresel tehlikelerle karşı karşıya kalmalarını kolaylaştırmaktadır. Bu haftaki makalemizin konusu, yaşlılarda göz kontrolleri ve gözlük kullanımı nasıl olmalıdır?

40’lı yaşlardan itibaren, esnekliğini kaybederek sertleşen göz merceği, gençlikte olduğu gibi odaklama yapamaz. Bu nedenle, bu yaşlarda yakın görme için gözlük kullanımı gerekmeye başlar. Zaman içinde yorulan ve hasar gören gözlerde, yaşlılıkla beraber çeşitli hastalıklar ve görme ile ilgili sorunlar da ortaya çıkmaya başlar.

Yaşlılarda Göz Kontrolleri ve Gözlük Kullanımı Nasıl Olmalıdır ?

Yaşlılıkta en sık görülen 3 göz hastalığı;

*Katarakt, göz bebeğinin arkasında bulunan ve görmeyi sağlayan, doğal göz merceğinin saydamlığını kaybederek, matlaşmasıdır. Kataraktın tedavisi cerrahi müdahaledir, ilaçla tedavisi yoktur.

*Glokom, halk dilinde ‘’göz tansiyonu’’ olarak bilinir. Göz sinirinde ilerleyici hasara yol açan, bir grup göz hastalığına verilen isimdir. Glokom için, tam bir tedavi yoktur. Görme kaybını geri getirmek mümkün değildir, sinsice ilerliyor ve başladığında geri dönüşü olmayan bir hasar bırakıyor. Yine de erken tanı ve doğru tedavi ile hastalığın ilerlemesi yavaşlatılıp ve geciktirilebilir. Alınabilecek tek önlem ise, belirli aralıklarla göz tansiyonunu ölçürtmekdir.

*Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu (AMD) yaygın bir görme problemidir. Retinada meydana gelen hasar ile, görme alanı merkezindeki görüşün azalması sonucu oluşan, makula dejenerasyonun 50-65  yaş üstü yetişkinlerde sık görülen bir rahatsızlıktır. Halk adıyla bilinen sarı nokta hastalığı da diyebiliriz. Merkezi görüş bulanık hale gelir, bu da insanları tanımakta, araç kullanırken ya da kitap okurken problem yaratabilir. AMD körlüğe neden olmasa da, genellikle her iki gözü de etkileyen bir durumdur. Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonun hastalığının iki çeşidi vardır bunlar aşağıdaki gibidir;

Kuru tip; Makula Dejenerasyonunun en yaygın halidir,

Yaş tip (ıslak tip); Kuru AMD’nin ileri seviyesidir.

*Göz Kuruluğu; Göz kuruluğu yaşlılarda ve menopoz döneminde, sıkça görülen rahatsızlıklardandır. Kullanılan uzun süreli ilaçlar ve bazı cerrahi işlemler göz kuruluğuna neden olabilir. Gözün rahat hareket etmesini sağlayan gözyaşı, gözün çevresel faktörlerden dolayı temizlenmesini ve nemlenmesini sağlamaktadır. Gözyaşı miktarının yetersiz olması gözde batma, yanma ve kızarıklık gibi belirtilere neden olarak gözün hareketlerini sınırlar. Uzun süre kitap okumak ve bilgisayar başında vakit geçirmek göz kuruluğuna neden olan faktörlerdendir. Her hastalıkta olduğu gibi göz kuruluğunda da erken teşhis oldukça önemlidir. Tedavi edilmemesi ve dikkatsiz davranılması durumunda göz kuruluğu ilerleyerek körlüğü neden olabilir. Schirmer gözyaşı testi, boyama veya slit (kesikli) lamba muayenesi gibi çeşitli araçlarla gözyaşı miktarı ölçülür ve kesin teşhis belirlenir.

“Gözlerimiz duyu organımız, öğrenme ve algılama yeteneğimizi harekete geçiren ilk ve en önemli organımızdandır. Bu nedenle, herkesin şikâyeti olmasa bile yılda bir kez göz muayenesi yaptırması gerekmektedir. Düzenli göz muayenesi, sağlıklı bir yaşam için atılacak en önemli adımlardan birisidir.”

Yaşlı yakınlarınız için göz doktoruna müracaat etmeden önce, çevrenizin ya da yakınınız tavsiye edeceği profesyonel ve uzman doktorla görüşebilirsiniz. Bunun dışında sosyal medyada göz kontrolleriyle ilişkin araştırma yapıp bilgiler edinebilirsiniz.

Peki Gözlük Kullanımı Nasıl Olmalıdır? sorusunu aşağıda şöyle cevaplayabiliriz;

*Gözlüğünüzün ayarı bozulduysa eğer, gözlükçünüze danışabilirsiniz. Bozukluğun neden kaynaklandığını, bozukluğun olmaması için neler yapmanız gerektiği konusunda da, bilgi alarak ilerleyen zamanlar için de tedbirli olabilirsiniz.

*Yanlış uygulanan temizlik yöntemleri, gözlük camınızı çizebilir, deforme olmasına ve hasar görmesine neden olabilir. Bu nedenle gözlük temizlemesi, gözlüğün kullanım ömrünü etkileyen önemli bir detaydır. Cam üzerinde kolay hareket eden su tutucu hidrofil (su tutucu) özelliklerde bir bez seçilmeli, kurumuş ve zorlu lekeler için ise, özel spreyler kullanılarak gözlük camınızı temizleyebilirsiniz.

*Gözlüğünüzü kullanmadığınız zaman mutlaka, sabit bir yere koymanızı ve sert koruyucu kılıfta muhafaza etmenizi tavsiye ederiz.  Çünkü rastgele konulan (sandalye, koltuk, yatak üzeri vs.) gözlükler dikkatsizlik nedeni ile kırılabilir.

Ne kadar sıklıkta gözlük kontrolüne gitmek gerekir ?

*Gözlük ihtiyacı, tembellik ve şaşılık sorunu olanlar 6 ayda 1 muayene olmalılar.

*Herhangi bir sorunu olamayan gözlüklüler yılda 1,

*40 yaş üstündekiler 2 yılda bir,

*Diyabetliler 6 ayda 1 göz muayenesinden geçmeliler.

Portföyümüzde bulunan yaşlıya yardımcı bayan bakıcılarımız sizin ihtiyacınız doğrultusunda,

Yatılı Yaşlı Bakıcısı – Hafta da 1 gün 24 saat izinli ( karşılıklı )

Gündüzlü Yaşlı Bakıcısı – Hafta içi 5 gün/ İhtiyacınız doğrultusunda cumartesi yarım gün ya da tam gün şeklinde çalışabilecek, siz değerli ailelerimiz için, yaşlıya yardımcı elemanlarımız mevcuttur. Bu hafta sizlere, yaşlılarda göz kontrolleri ve gözlük kullanımı nasıl olmalıdır? konusunda faydalı bilgiler aktarmaya çalıştık. Tecrübeli yaşlı bakıcı arıyorum diyorsanız, bizi arayın.

Güldan ŞAHBAZ
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
21.08.2020

Yazımızı paylaşmak için;
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.