Yaşlılarda diz protezi ameliyatı ve iyileşme süreci

Sevgili okurlarımız, yaşlılığın başında veya ortasında, çağın en büyük sıkıntılarından olan, diz protezi ile ilgili olarak, yaşlılarda diz protezi ameliyatı ve iyileşme süreci ile ilgili, en doğru bilgileri vermek adına, uzman doktorların görüşlerini araştırdık. Amacımız, süreçle ilgili, genel olarak bilgi sahibi olmanızdır. Tabii ki en doğru yolu izlemek için, doktorunuza danışmayı unutmayınız.

Yaşlılarda diz protezi ameliyatı ve iyileşme süreci

Diz protezi ameliyatlarına göre anestezi uygulamaları;

Sizin için en uygun anestezi yöntemine, anestezi doktorunuz karar verecektir. Bu bazı durumlarda, genel anestezi olabileceği gibi, sizin için uygunsa bölgesel anestezi de olabilir. Bölgesel anestezi uygulamaları sırasında, belinizden bir iğne yapılarak bacaklardaki ağrı hissi ortadan kaldırılır. Spinal, epidural veya bunların ikisinin birlikte kullanıldığı kombine teknikler ile diz protezi ameliyatı ağrısız olarak yapılabilir. Anestezi uygulaması sırasında, belinizden epidural bölgeye ince bir kateter (birkaç mm çapında bir plastik boru) yerleştirilebilir. Bu hem ağrısız bir ameliyatı sağlar, hem de ameliyat sonrası 24-48 saatlik dönemde, özel ilaç pompaları sayesinde, ağrının ortaya çıkmasını engeller.

Yaşlılarda protez ameliyatı sonrası iyileşme süreci

Hasta konforunu artırmak, hastanede kalış süresini kısaltmak ve ağrıyı en aza indirip, en kısa sürede günlük yaşam aktivitelerine dönmek için, son yıllarda birçok çalışmalar yapılmış ve yeni uygulamalar gündeme gelmiştir. Bu uygulamalar sayesinde, önceki yıllarda 5 gün civarında olan hastanede kalış süresi, 3 güne indirilmiştir.

Diz protezi ameliyatı sonrasında süreç nasıl işliyor?

Çoğu hasta, 6 hafta içinde kendilerine bakabilir ve normal günlük aktivitelere devam edebilir. Diz protezi ameliyatının tamamen iyileşmesi ve faydalarının gerçekleşmesi, 4 ila 6 ay veya bir yıla kadar sürebilir.

Hastalar, bir yürüteç veya başka bir ortopedik cihaz yardımıyla, diz değiştirme ameliyatlarıyla aynı gün, ayağa kalkmaya başlamasına teşvik edilir. Bir hasta tipik olarak, 1 ila 2 gün ve gerekirse daha uzun süre hastanede kalır. Daha fazla dikkat gerektiren veya evde destek almayan hastalar, hastaneden bir rehabilitasyon merkezine transfer edilebilir. Ancak, ek destekle hastanın ev ortamına dönmesine yardımcı olmak için her türlü çaba gösterilir.

Diz protezi ameliyatı sonrası fizik tedavi;

Genellikle taburcu olduktan sonra reçete edilir ve genellikle ameliyattan bir veya birkaç hafta sonra başlar. Bir fizyoterapist hastaya şunları öğretecektir:

-Ayak bileği pompalama egzersizi; baldırda biriken kanların yukarı doğru taşınması

-Dizi geriye bastırma egzersizi; bacağın üst kısmını kuvvetlendirmek

-Kalça kaslarını sıkma egzersizi; kalça çevresi kasların kuvvetlenmesi

-Bacak açma ve kapama egzersizi; kalça kaslarının kuvvetlenmesi ve eklem açıklık hareketlerinin arttırılması

-Topuk kaydırma egzersizi; dizdeki eklem açıklığı hareketini arttırmak

-Diz arkası destekli bacak kaldırma; babacığın üst kısmını kuvvetlendirmek

-Diz arkası germe egzersizi; dizin üst pozisyonunu sağlayabilmek

-Ayak kaydırma egzersizi; dizin bükülme açısını arttırmak

-Diz kapağı mobilizasyonu; diz kapağının yapışmasını engellemek

-Sandalyeden kalkma egzersizi; ayağa kalkmayı sağlamak

-Düz bacak kaldırma egzersizi; bacağın üst kısmındaki kasları kuvvetlendirmek

Araştırmalara göre, insanların yaklaşık yarısı, diz sertliği (en yaygın), şişme, “çatlama” veya uyuşma gibi belirtiler bildirmiştir. Bu semptomlar, genel diz fonksiyonu düzelmiş ve diz ağrısı azalmış olsa bile ortaya çıkabilir. Bu semptomlar diz protezi ameliyatının başarılı olmadığı veya hastaların ameliyattan pişman olduğu anlamına gelmez.

Hastalar, fizik tedavi rutinlerine uyarak ve yüksek etkili aktivitelerden kaçınarak, diz performanslarının ömrünü uzatabilir. Bu haftaki yazımızda, yaşlılarda diz protezi ameliyatı ve iyileşme süreci hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Bütün bu bilgiler konusunda, en doğrusunun uzman hekiminizin direktiflerine uymak olacağını hatırlatarak, sağlıklı günler dileriz…

Bu zorlu süreçlerinizde hasta ve ya yaşlı bakıcısına ihtiyaç duyduğunuz her zaman iletişime geçmenizi bekliyoruz.


Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
Güldan Şahbaz
İnsan Kaynakları Yöneticisi
22.05.2020

Yazımızı paylaşmak için;
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

error: © 2021 Berkay Danışmanlık İK Ltd.
Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?