Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxitssa periculiser ex, nihil expetendis in mei eis an pericula es aperiri deprecatis.

 

Yaşlılarda Aşırı Kilo Almanın Riskleri Ve Çözümleri Nelerdir?

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye’de 65 yaş ve üzerinde yaklaşık 4 milyon kişinin yaşadığını belirtilerek, Türkiye’de yaşlı nüfusun oranının ve yaşlı vatandaşlarda, hastalıkların görülme sıklığının giderek arttığı bildirildi. Yaşlı bireylerin, yaş ilerlemesi ile birlikte sarf ettikleri enerji miktarının azalması, hareketsizlik, sağlıksız ve düzensiz beslenme, genetik yapı gibi nedenler, vücudu değiştirir. Zamanla metabolizma yavaşlar, metabolizmanın yavaşlaması ile birlikte yağ erimesinin gerçekleşmediğinden dolayı, ileri yaşlarda kilo alımı problemleri yaşamaktadır. Bu hafta sizlerle, yaşlılarda aşırı kilo almanın riskleri ve çözümleri nelerdir? konusunda bilgiler paylaşmak istiyoruz.

Yaşlılarda Aşırı Kilo Almanın Riskleri Ve Çözümleri Nelerdir?

“Yaşanan en önemli sorunlardan biri, yaşlı bireylerin aşırı kilolu olmalarından dolayı, aşınmış eklemlere binen yükün artmasıdır.”

Kilo alımıyla beraber eklemlerdeki yükün artması, eklem ağrılarına ve şişliklerin daha belirgin hale gelmesine neden olur. Yaşlanınca insanlar daha kolay kilo alırlar ve kilo vermeleri daha da zor hale gelir. Bunun nedenleri ise, yaşının da ilerlemesi ile birlikte hareketleri kısıtlanır, oturup kalkmakta zorluklar yaşamaya başlamasıdır.  Bir süre sonra, sabah tutuklukları ile gelişen değişimler, günlük işleri yapamama, kişisel ihtiyaçları giderememe gibi sorunlar yaşatabilir.

Yaşlılık döneminde aşırı bir şekilde kilo almak pek çok sağlık sorunlarını da bir araya getirmektedir. Bu sorunların bazıları ise aşağıdaki gibidir;

*diyabet

*kalp

*şeker hastalıkları

*kemik ve eklem hastalıkları

*sindirim sistemi bozuklukları

*kanser çeşitleri

Kilo verme sürecinde kişinin yaşı, cinsiyeti ve hastalık durumu göz önünde bulundurularak, zayıflama ve sağlıklı yaşamayı kolaylaştıracak öneriler için düzenli bir şekilde doktorunuzun tavsiyelerini ve önerilerini dikkate almalısınız. Genel olarak herkesin yaptığı değil, yaşlı bireyleriniz için hazırlanmış onlara özel diyet ve hareketleri yapmalı ve uygulamalısınız. Yaşlılıkta kilo alma nedenleri arasında olan, büyük porsiyonlardan vazgeçilmelidir. Daha küçük porsiyonlarda yemekler tercih edilmelidir. Ayrıca, mutlaka yaşlılarınızı diyet uzmanına ve fizik tedavi uzmanlarından destek alarak yardımcı olmanızı tavsiye ederiz.

Kilo almayı durdurmak ve sağlıklı bir süreç için, düzenli egzersiz yapılmalı !

Yaşlı kas mekanik etkilere açıktır. Yaşlanan kaslar kendi kasılmalarında dahi hasar görür ve geç iyileşirler. Geç iyileşen kaslar, hareketsiz kalma süresini uzattığı için, kas giderek daha dayanıksız bir duruma geçer. Bu şekilde ortaya çıkan kısır döngünün zararlarını minimuma indirmek için, erken dönem rehabilitasyonu çok önemlidir. Düzenli egzersiz aynı zamanda azalan kemik yoğunluğuna karşın kemiği mekanik streslere karşı daha dayanıklı hale getirir.

Egzersiz, yaşlanma ile ortaya çıkabilecek pekçok problemin önlenmesinde etkili olabilecek kolay ve maliyetsiz bir tedavi yöntemidir.”

Yaşlılarda egzersizin amacı;  mevcut vücut fonksiyonlarını sürdürebilmek ve daha sonraki evrelerede aktarma bilmektir. Yaşlı bireylerin fizyolojik fonksiyon değişiklikleri gerçekleştiğinde, egzersiz tipi ve dozajı da değişir. Ancak egzersize başlamak için, hiçbir zaman geç değildir. Araştırmacılara göre, 75 yaşına kadar hiç egzersiz yapmamış yaşlıların dahi, düzenli egzersize başladıkları takdirde yaşam kalitelerinin orta derecede arttığı görülmüştür.

Dengeli ve doğru beslenmeyi yaşam tarzı haline getirmek gerekiyor !

Kalsiyumdan zengin beslenme, kemiklerin kuvvetli olması açısından her yaş döneminde dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Bunun için dengeli bir diyet planlanmalıdır. Dengeli bir diyet planında, mutlaka süt ürünleri ve yeşil yapraklı sebzeler bulundurulmalıdır.

Günlük önerilen miktar ise; 1 bardak süt, 1 bardak yoğurt, en az 50 gr peynir ve bir tabak yeşil yapraklı sebzelerdir.

Yürüyüş yapmayı alışkanlık yapmalısınız !

Uzmanlara göre; Yürüyüş, her yaşta ileri osteoporoz dâhil, her hasta grubuna rahatlıkla önerilebilir. Günlük veya haftada en az 3 gün ortalama 30- 40 dakikalık yürüyüşler yapılması öneriliyor. Ancak yaşlı ve kardiyovasküler kapasitesi düşük olan hastalarda, birkaç dakikalık yürüyüşlerle başlanır ve 1’er dakika artırarak devam edilir. Yürüme omurga ve alt ekstremite kemiklerine mekanik yüklenme sağlar. Yürüme hızı hafif tempolu olmalı, eşit uzunlukta adımlarla ve eşit kol salınımı eşlik edecek şekilde, hafifçe terlemesini sağlayacak bir tarzda ayarlanmalıdır. Güneşli, açık hava yürüyüşleri de, D vitamini alımı açısından önemlidir.

Önemli uyarı !

Yaşlı bireylere aktivite verilirken, egzersiz test bulguları, iklim, çevre koşulları, besin alımı, ruhsal durumları, göz önünde bulundurulmalıdır.

Egzersiz sırasında dikkat edilmesi gerekenler !

-Güvenli kan şekeri düzeyi sağlanmalı

-Uygun sıvı alımı sağlanmalı

-İyi bir ayak konforu sağlanmalı

-Uygun bir spor ayakkabısı seçilmeli

-Vücut hijyenine dikkat edilmelidir.

Yaşlanma, hayatın en dikkat edilmesi gereken evresidir. İnsanın doğumundan, son anına kadar geçirdiği tüm evrelerinde, metabolizması, psikolojisi ve sosyal ilişkileri de değişmektedir. Bu nedenle, yaşlılık bir hastalık değil, kendine özgü özellikleri olan fizyolojik bir süreçtir.

Yaşlanma ile birlikte, buna eşlik eden birçok patolojik değişiklikler ve kronik hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Bunun sonucunda yaşlılar günlük hayatlarında bağımlı hale gelerek, bakıma ihtiyaç duyarlar. Bu dönemde, meydana gelecek problemlerin üstesinden, ne kadar iyi gelinirse, yaşlılık döneminde bireyin yaşam kalitesi o kadar fazla artar.

Bu hafta sizlere, Yaşlılarda Aşırı Kilo Almanın Riskleri ve Çözümleri Nelerdir? konusunda önemli bilgiler paylaştık. Evde yaşlı bakımı hizmetini profesyonel ellerden alıp, huzurlu bir şekilde yaşlınızla ilgilenilmesini istiyorsanız, bizi arayın.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan ŞAHBAZ
24.07.2020

Yazımızı paylaşmak için;
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.