Yaşlılar Yaz Aylarında Nelere Dikkat Etmelidir ?

Güneş ışılarından kötü etkilenmemek için, her yaşta insanın dikkat etmesi gerekir. Özellikle yaşlılarımızın, ileri yaşları itibari ile şeker hastalığı, hipertansiyon ve kalp yetmezliği gibi, kronik hastalığı olan yaşlıları, sıcak havalar daha çok etkiliyor. Bu nedenle, sağlıkları açısından daha fazla özen göstermeleri gerekiyor. Yaşlılarımız için, Yaşlılar yaz aylarında nelere dikkat etmelidir? başlığı altında, yapılması gerekenleri ve dikkat edilmesi gerekenleri kaleme aldık.

Yaşlılar Yaz Aylarında Nelere Dikkat Etmelidir ?

*Halk dilinde güneş çarptı diye adlandırılan ‘’sıcak çarpması’’ ve nem oranı, vücut ısısının 41 derecenin üzerine çıkması demektir. Diyabet, hipertansiyon, kalp yetmezliği ve kronik hastalığı olan yaşlılar, mutlaka dışarı çıktıklarında kendilerini korumalıdır.

*Bunun için, bol bol sıvı tüketilebilir, şapka takabilirler, şemsiye kullanabilirler. Güneşin çok yoğun olduğu saatlerde değil, akşama doğru güneş batımında dışarı çıkabilirler.

*Yaz mevsiminde, terleme durumunda giysiler değiştirilmeli, uzun süre rüzgarlı ve klimalı ortamda kalınmamalıdır.

*Yaz aylarında özellikle besin zehirlenmesi ile karşı karşıya gelebilirler. Bunların nedenleri ise, temizliği şüpheli veya denetimsiz suların içilmesi ve bu sular ile yıkanan sebze ve meyvelerin tüketilmesiyle yaz ishallerine neden olur. Besin zehirlenmesini ve ishali önlemek için; meyve ve sebzeleri bol su ile temizleyin ( sirkeli suyu da kullanabilirsiniz),

*Yiyecekleriniz taze ve pişmiş olmasına rağmen, uzun süreli buzdolabında bekletmeyin, özellikle tavuk ve balık gibi yiyeceklerinizi, günlük olarak tüketmelisiniz. Çünkü, yazın sıcak nedeniyle yiyecekleriniz hızlı bozulabilir.

*Yaşlıların beslenmesinde dikkat edeceği en önemli durum sıvı alımıdır. Yaşlıların yazın sıvı kaybından olumsuz yönde etkilenmemesi için, her gün, en az, 8-10 bardak su içmesi gerekir.

Yaşlılar Yaz Aylarında Nelere Dikkat Etmelidir ?

*Yaz aylarında, sıcakların artmasıyla, t shirt, kısa kollu, kısa şort gibi kıyafetler giyildiğinde, vücudun açıkta kalan yerlerinin artması sebebiyle böcek sokmaları ile karşı karşıya kalıyoruz. Böcek sokmalarına, özellikle diyabet hastalarının oldukça dikkat etmesi gerekir. Çünkü, enfeksiyon kapma olasılıkları çok yüksektir. Bunu biraz olsun önlemek ve kendilerini korumak için, böcek ısırıklarına karşı cilt spreylerin kullanılması ve vücutlarını kapatacak kadar uzun kıyafetler tercih etmelidirler.

*Yazın gelmesiyle deniz, havuz ve ıslak alanlarda geçirilen zamanların çoğalması ile birlikte, ayak ve ayak parmaklarında mantar enfeksiyonları görünmektedir. Mantar enfeksiyonundan korunmak için, düzenli olarak sabunlu ılık su ile yıkanması, çıplak ayakla dolaşılmaması, hava geçiren ve teri emen pamuklu çorap giyilmesine dikkat etmelidirler. Ayrıca ayaklarda ve parmak aralarında çatlaklık- kuruluk- yara- pul pul dökülmeler gibi belirtiler var ise lütfen doktorunuza başvurun.

*Ülkemizde 65 yaş üzerindeki kişilerde, son bir yılda, herhangi bir ev kazası geçirme sıklığı %67 lere çıkmaktadır. Bu kazalarda, yaş gruplarına göre farklı kaza nedenleri belirtilmektedir. En sık görülen kaza ise, düşmedir. Yaz aylarında, düşme olaylarına karşı özellikle deniz, havuz ve duş kenarlarında kaygan zeminlere dikkat edilmesi çok önemlidir. Islak zeminlerin her zaman kuru kalması, ıslak zemin üzerine kaymayı önlemek amacı ile konulan koruyucuyu sağlamalısınız. Havuzun etrafında bulunan kablo, hortum gibi materyaller açıkta bırakılmamalı ve düzenli bir şekilde yerleştirilmelidir, son olarak ayağı kavrayan terlik ve ayakkabıları tercih etmelidirler.

Bu hafta sizlerle, yaşlılar yaz aylarında nelere dikkat etmelidir ? konusu ile ilgiler paylaşmaya çalıştık. Yaz aylarında yaşlılarınızın yaşamlarına katkı sağlayabilecek, kaliteli vakit ve sağlıklı bir şekilde yaşamına destek olabilecek, yaşlıya yardımcı bayan ya da hastaya yardımcı bayan adaylarımızı tanımak isterseniz, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Uzmanı
Deniz KILIÇ
26.06.2020

Yazımızı paylaşmak için;
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?