Yaşlılar için Neden Bakıcı Hizmeti Alınmalıdır ?

Bizleri büyüten, hayata hazırlayan ve her türlü maddi manevi fedakarlığı yapan aile büyüklerimizin, bizlere en ihtiyaç duydukları dönem, yaşlılık evresidir. Fedakarlık yapma ve destek olması sırası bize gelmiştir. Yaşlılarımızın sağlıklı, huzurlu olduklarını bilmek, her ihtiyaçlarını karşıladığından emin olmak, yaşlılar için neden bakıcı hizmeti alınmalıdır ? sorusunun en önemli cevaplarıdır. Bu hafta sizlere, bu konuyla ilgili önemli bilgiler vermek istiyoruz.

Yaşlılar için neden bakıcı hizmeti alınmalıdır?

Yaşlılar için neden bakıcı hizmeti alınmalıdır? Konusunda ilk uyarımız can güvenliğidir?

65 yaş ve üzeri yaşlılarımızın, evde yemek pişirirken ocağı açık unutması, banyoda veya evin herhangi bir yerinde düşüp kalça kırığı veya farklı bir yerinde kemik kırılması yaşaması, düzenli kullandığı ilaçlarını unutması veya zamanında almaması, evdeki ihtiyaçlarının bitmesi, alışverişini yapamaması, evi derleyip toplarken yorulması gibi, daha pek çok etken, riskli ve tehlikelidir. Çocuklarına veya yakınlarına, maddi manevi yük olmak istememesi,  bütün bunları tek başına yapabiliyor olduğuna inanmasını sağlıyor. Buna inanması, yapabildiği ve yaşam ihtiyaçlarını tek başına karşılıyor anlamına gelmez. Yakınlarına yardımcı istemediği noktasında direnen yaşlılarımız, maalesef başlarına bir kaza veya çıkmaz yol geldiğinde, geç kalmış şekilde razı gelebiliyorlar. Bu nedenle, yaşlı yakının bu konuda çok temkinli davranıp, erken önlem alması çok önemlidir.

Bir diğer yaşlı bakıcısı ile çalışmanın önemi ise, yaşam standartlarının kaliteli bir düzende devam etmesi;

Yaşlı bir bireyin, günlük ihtiyaçlar noktasında, çok daha dikkatli davranması gerekir. Gerekli besin ihtiyacını alması ve temiz bir ortamda yaşaması gibi standartlarını, en iyi biçimde devam ettirmesi gereklidir. Özellikle yaşlınızın teşhisi konmuş bir rahatsızlığı var ise, yani alzheimer başlangıcı, demans başlangıcı, unutkanlık, parkinson, şeker, kalp hastalıkları, kemik erimesi, ve buna benzer tüm rahatsızlıklarda, ilaçlarını düzenli alması ve yaşam kalitesinin sürekliliği şarttır. Banyosunu yaparken yardım edilmesi, tırnaklarının kesilmesi, saçlarının bakımı gibi kişisel bakımlarının düzenli yapılması, yaşlınızın kendini daha iyi hissetmesini sağlayacaktır.

Son olarak, yaşlılar için bakıcı hizmeti almak, yaşlınıza can yoldaşı olması ve yalnızlık çekmemesi için çok önemlidir;

Özellikle yalnız yaşayan yaşlılarımızın, hayatlarında onlara arkadaşlık edecek can yoldaşına ihtiyacı vardır. Sadece ev işlerine yardımcı niteliğinde bir yaşlı bakıcısı olmaz. Beraber yürüyüş yapacakları, sohbet edecekleri, ortak paylaşımlarda anlaşabilecekleri, bir nefese ihtiyaçları çok önemlidir. Yoğun çalışan, aile hayatları olan çocuklarını rahatsız etmek istemeyen yaşlılarımız için, yalnızlıklarını paylaşacak, can ve nefes olacak yol arkadaşına ihtiyaçları vardır.

Evde yaşlı bakımı yapacak ve yaşlıya yardımcı olacak elemanlar konusunda, 29 yıldır hizmet veren, kurumsal bir yaşlı bakıcı ajansıyız. Vicdanlı, merhametli, güvenilir ve tecrübeli yaşlı bakıcısı ile çalışıp, yaşlınızın huzurlu ve sağlıklı yaşamasını istiyorsanız, bizi arayın.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan ŞAHBAZ
20.11.2020

Yazımızı paylaşmak için;
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

error: © 2021 Berkay Danışmanlık İK Ltd.
Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?