Yaşlılar İçin Evdeki Tehlikeler Neler Olabilir ?

Yaşlanma ile birlikte ortaya çıkan işitsel ve görsel algılamadaki bozukluklar, koordinasyon ve dengedeki bozukluklar ve kuvvet azalması; yaşlıların çevresel tehlikelerle karşı karşıya kalmaları nı kolaylaştırarak, yaşlılar için evdeki tehlikeler neler olabilir ? endişesini yaşamamıza neden olmaktadır.

İşçi sağlığı ve iş güvenliği kavramları ele alınırken çoğunlukla aklımıza sadece iş yerindeki tehlikeler ve sağlığı etkileyen olumsuz koşullar gelir. Oysaki sağlık ve güvenlik riskleri hayatımızın her anında evde, yolda, işte bizi beklemektedir. Evimizi çevreleyen tehlikeler özellikle de çocuklar ve yaşlı bireyler için daha büyük risk oluşturuyor.

Yaşlılar için Evdeki Tehlikeler Neler Olabilir ?

Yaşlılar belli bir yaşın üstüne geldiklerinde, artık bazı şeyleri maalesef başkalarının yardımı olmadan yapamazlar. Bu durumda özellikle ev kazaları çok rastlanır. Bu nedenle siz değerli ailelerimizin, yaşlılar için evdeki tehlikeler neler olabilir? sorusuna sizler için şu şekilde açıklayabiliriz;

Yaşlılar için ev kazaları riskini azaltmak için bazı basit önlemler;

*Takılmalara ve düşmelere neden olacak halı ve kilimlerin zemine yapıştırılması, kayganlığının önlenmesi için kaygan olmayan ürünlerin seçilmesi gerekir. Evin içinde merdiven varsa kaymayı engelleyici bant kullanabilirsiniz. Merdiven başlarında ve sonlarında aydınlatma ve açıp kapatma düğmesi olmalıdır. Ayrıca merdiven kenarlarının tırabzanları dayanıklı olması faydalı olacaktır ve unutmadan merdivenlere eşya koymamaya dikkat edin lütfen.

*Elektrik fişlerini ve prizleri kolayca görülebilecek şekilde ışıklandırılmalı ve acil durumlarda ortamın hemen aydınlatılmasını sağlayacak türden olmalıdır,  elektrik düğmelerini kolayca ulaşabilecek şekilde yerleştirilmeli ve kolayca açılıp kapatılabilen türden olmalıdır. Elektrik kablolarında aşınma, zedelenme varsa değiştirmeye dikkat edin çünkü bu durum yangın riski taşır.

*Yaşlıysanız ve kendi yemeğinizi kendiniz yaparsanız, yemek yaparken kolunuzun tencereye takılmaması için, kol ağzı kısa ve dar kıyafetler seçmelisiniz. Mutfağınızın aydınlık olmasına dikkat edin yiyeceklerinizi soyup doğrarken meydana gelecek kazaları önlemiş olursunuz.

*Sıcak suya maruz kalan yaşlılarda haşlanma ve yanıklar meydana gelebilir bu nedenle banyoda kullanılan suyun ısısını termostat ile ölçebilirsiniz ayrıca duş veya küvette kaymayan tabure de kullanabilirsiniz. Banyo ve tuvalette destek alacakları sağlam tutacaklar olmalıdır.

*En çok sık yaşanan yaşlı ev kazası, yaşlılarda kalça kırıkları basit bir düşme sonucunda oluşabilir. Banyo ve tuvalet zemininde kaymayı önleyici malzemeler kullanın yoksa kayarak düşme problemleri meydana çok fazla gelebilir. Bunu önlemek için banyo zeminini kaymayan ve özel ıslaklığa dayanıklı malzemeler ile kaplayabilirsiniz. Klozet ve duş kabinine tutacaklar yerleştirebilirsiniz. Banyoda meydana gelebilecek en önemli sorunlardan bir diğeri de şofben zehirlenmesidir. Zehirlenme olasılığını ortadan kaldırmak için, banyoda yeteri kadar havalandırma ortamının olmasına dikkat edin. Evinizde genel olarak sürekli kullanılan eşyaların kolayca ulaşılabilecek raflarda olmalıdır bu düşme riskini azaltacaktır, çünkü ulaşmak için tabure, sandalye, merdiven gibi araçları kullanıldığında düşme riski daha çok artmış olur.

Yaşlılar için Evdeki Tehlikeler Neler Olabilir ?

*Kesinlikle yatakta sigara içilmemelidir, bu yangın riskini çok fazla arttırır. Sigara içimi engellenemiyorsa derin kül tablaları kullanılmalı ve içine biraz su konmalıdır. Pencereler gerektiği zaman kolayca açılabilen ve kapalı ortam kirliliğinden kaçınılmalıdır.

*Bilinçli fakat basit önlemler ile ev içinde yaşlıların başına gelebilecek ev kazalarının önlenmesi mümkün olacaktır.

Berkay Danışmanlık, yaşlı bakıcısı arıyorum diyen siz değerli ailelerin 29 yıllık bilgi ve deneyimleriyle evde yaşlı bakımı hizmeti adı altında, yaşlı bakıcısı , yatılı yaşlı bakıcısı , gündüzlü yaşlı bakıcısı , İstanbul yaşlı bakıcısı , İzmir yaşlı bakıcısı , Ankara yaşlı bakıcısı gibi farklı şehirlere de hizmet vermekteyiz.

Sizinle görüştüreceğimiz adayları oluştururken en önem verdiğimiz hususlar, yaşlının başlangıç ve ortasında olduğu Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı, Demans hastalığı, felçli hasta, şeker hastası, yaşlıda kalça kırıklığı, kalp hastası, tansiyon hastası, görme engelli hastaya bakıcı, yatağa bağlı hastaya bakıcı, ayakta yaşlıya bakıcı gibi ve daha birçok sağlık durumuna cevap verebilecek güvenilir yaşlı bakıcısı veya hasta bakıcısı olmasına dikkat etmemizdir. Ayrıca amacımız, yaşlıların var olan düzenini bozacak veya değiştirecek değil, onların alışkın oldukları ve sevdikleri ev düzeni ortamlarında, yaşlılarla uyum içinde, hayatlarının son demlerinde huzurlu ve mutlu olabilecekleri, tecrübeli yaşlı bakıcısı hizmeti vermektir. En iyi yaşlı bakıcısı şirketi olarak bizi arayın.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
Uzman İnsan Kaynakları Danışmanı
Deniz Kılıç
06.03.2020

Yazımızı paylaşmak için;
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

error: © 2021 Berkay Danışmanlık İK Ltd.
Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?