Yaşlı bakıcısı yaşlıya nasıl yaklaşmalıdır?

Evde yaşlı bakımı hizmetleri, uzun ve meşakkatli süreçlerdir. Yaşlı bireyleri seven, onlarla vakit geçirmekten hoşlanan, yaşlı bakımını meslek olarak gören, sorumluluğunun farkında olup, işini severek yapan profesyonel yaşlı bakıcısı olmalıdır. Yaşlı bakıcısı bu sürecin, hem kendisi hem de yaşlı adına, huzurlu olması için, sabır, saygı, sevgi gibi en önemli meziyetleri, elden bırakmadan hizmet vermelidir. Bu hafta, yaşlı bakıcısı desteği alan ihtiyaç sahipleri için, yaşlı bakıcısı yaşlıya nasıl yaklaşmalıdır? yazımızı kaleme aldık.

Yaşlının psikolojisinden anlamak çok önemlidir;

Yaşlanmak, bazı yaşlılar için, kabul edilemeyen bir gerçek haline gelebilir. Yaşlı bireyde, kendi kendine bakabilme yetersizliği ve güçsüzlüğü oluşmasıyla, moral bozukluğu ve muhtaç kalma endişesi de, beraberinde gelir. Yada tam tersi, fazla kabullenip, hayata küsmeye ve her şeyden elini ayağını çekmeye de yol açabilir.

Yaşlı bakıcısı, bu işe gönül vermeden önce, kendini iyi tanımalıdır. Ben sabırlıyım, ben soğukkanlıyım, ani oluşabilecek, her türlü olayda strateji üretebiliyorum, ruhsal ve bedensel açıdan yeterlilik sahibiyim demelidir. Tüm bu özelliklerinin bilincinde, bu işin gerekli donanımları edinerek yola çıkmalıdır. Bunun sayesinde de, yaşlının ailesine rehberlik, önderlik edebilsin.

Tecrübeli Yaşlı bakıcısı ile çalışmak neden önemli!!

 Yaşlı bakıcı, yaşlı bireyin güvenliğini kapsayacak, uzun bir yola çıkacağını bilmelidir. Güler yüzlü, pozitif, enerjik, samimi, dürüst, sabırlı, dikkatli,  sigara kullanmayan, hijyene ve düzene önem veren bir hizmete hazır olmalıdır. Bu anlayışlı davranışlar ışığında, referanslı yaşlı bakıcısı, yaşlıyla beraber, yatılı yaşlı bakıcısı veya gündüzlü yaşlı bakıcısı olarak yaşamaya başladıktan sonra, gelişebilecek tüm durumlarda, her türlü tedavi sürecinde, uygulayıcı olarak tüm teknik donanıma sahip olmalıdır. Ayrıca evde yaşlı  bakım elemanının, aile yaşantısının düzenli olması, işe devamsızlığıyla ilgili herhangi bir rahatsızlığının olmaması ve bu işi uzun zaman zarfında devam ettirebilmesi için çok önemlidir.

Yaşlı bakıcısı yaşlıya nasıl yaklaşmalıdır?

Yaşlı bakıcısının yaşlıya yaklaşımı neden önemlidir?

Yaşlılarımız hassas ve kırılgandır. Bazı kemikleşen alışkanlıklarına saygı duymak ve anlayışla karşılamak onları daha mutlu edecektir. Fakat sağlığı için uygun olmayan durumları, iyi bir iletişimle ve rahatsız etmeden yapılmalıdır. Bazı teşhisi konmuş rahatsızlıklarda, anlayışlı, sabırlı ve itina ile davranıp, tecrübeler sayesinde yumuşak şekilde olay yönetilmelidir. Yaşlının hem sözel, hem de bedensel tepkilerini anlayabilen, uygun yanıtlar verebilen ve uygulayabilen, onların ihtiyaçlarına cevap verebilen tecrübeli yaşlı  bakıcısı olması çok önemlidir.

 Örneğin;

 Alzheimer yaşlı bakıcısının, hizmet verdiği yaşlısı, banyo yapmak istemeyebilir yemek yemek istemeyebilir veya sağlığı için uygun olmayan bir şeyi ısrarla yemek isteyebilir. Ayrıca, bazı sözlü kırıcı sözler sarf edebilir. Evdeki düzeninde değişim, asla istemeyebilir. Bazı eşyalarına dokunulsun istemez. Bütün bunlara, sanki karşındaki bir bebekmiş gibi anlayışlı ve sabırlı yaklaşmak zorundadır. Tam tersi bazı yaşlılar, yalnızlık çeker ve duygusal bir yakınlık görmek isterler. Oturup konuşmak, sohbet etmek ve beraber hayatı paylaşmak ister. Sizinle gönül bağı kurarak bağlanır.

Bütün bu durumlar, yaşlı bakıcısı yaşlıya nasıl yaklaşmalıdır? konusunun önemini vurgulamaktadır. Eğer, iyi bir yaşlı bakıcısı ile çalışmak istiyorsanız, referanslı yaşlı bakıcısı ve bu işi severek yapan, tecrübeli yaşlı bakıcısı tercih etmenizi öneriyoruz. Yaşlı bakıcısı arıyorum ve kurumsal bir yaşlı bakımı hizmetlerinden destek almak istiyorum diyorsanız, bizi arayın.

 

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları

 İnsan Kaynakları Yöneticisi

Güldan Şahbaz -25.03.2021

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazımızı paylaşmak için;
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

error: © 2021 Berkay Danışmanlık İK Ltd.
Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?