Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxitssa periculiser ex, nihil expetendis in mei eis an pericula es aperiri deprecatis.

 

Yaşlı bakıcısı istemeyen yaşlı

Yaşlı ebeveynlerimiz ve yakınlarımız, yaşları ilerledikçe, farklı bir ruh haline girebiliyor. Çok ihtiyacı olsa dahi, benim bakıcıya ihtiyacım yok, istemiyorum diyerek, durumu işin içinden çıkılmaz bir hale, sokabiliyorlar. Bu nedenle, onları anlayabilmek ve onların penceresinden durumu değerlendirmek adına, yaşlı bakıcısı istemeyen yaşlı nın psikolojisi nasıldır ? yazımızı sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Yaşlı Bakıcısı istemeyen yaşlı

Yaşlıda kendi kendine bakabilme yetersizliği ve güçsüzlüğü oluşmasıyla, moral bozukluğuna ve muhtaç kalma endişesini de, beraberinde getirir. Yaşlanmak, bazı yaşlılar için, kabul edilemeyen bir gerçek haline gelebilir. Yada tam tersi, fazla kabullenip, hayata küsmeye ve her şeyden elini ayağını çekmeye de yol açabilir. Yaşlıların kendi işlerini yapabilme gücü azaldığında, vücutsal değişimlerin baş gösterdiği anlamına gelir. Örneğin;

Eklem ağrıları, fiziksel yetersizlik, nefes alıp verme, kalp ritmi, tansiyon, şeker, romatizma gibi birçok kronik rahatsızlıklar.

Bu süreçte, yaşlı bireylerin hareketlilik ve yaşam şekli oldukça değişiklik gösterir. Yürüme ve denge koordinasyon halinde bozulmalar görülebilir. Kısacası, yaşlılıkla beraber oluşan kronik rahatsızlıklar, fiziksel özgürlüğün azalmasına neden olur.

“Yaşlıların duygusal durumunu göz önünde bulundurarak, empati yaparak ve yanında olduğunuzu hissettirerek yaklaşımda bulunmalısınız”

Pek, yaşlıların yaşlı bakıcısı istememelerinin altında yatan kaygılar nelerdir?

-Kendini yetersiz ve muhtaç göstermekten kaçınma

-Yaşlandığını kabul etmemek

-Sevdiklerini, eşini, dostunu, arkadaşlarını kaybetmiş ise, yaşlı bakıcı ile yaşarsa, kendisinin de sona yaklaştığını düşünmesi

-Özgürlüğünün kısıtlandığını, her işine karışılacağını ve tüm düzeninin alt üst olacağı endişesi

-Yalnız yaşamaya fazlasıyla alışmış olmak

Evde yaşlı bakımı hizmeti aldıktan sonra, sevdiklerinin ve yakınlarının, artık daha seyrek ziyaret edecekleri korkusu

-Çoğu zamanda, maddi desteği yakınlarından alıyor ise,  maddi ve manevi olarak, kimseye yük olmak istememesi

Yaşlı yakınları, bu durumda nasıl hareket etmelidir;

-Yargılamadan, baskı yapmadan, onu anlamaya çalışarak, ilgili ile dinleyip, güven telkin etmelisiniz.

-Ani ve hızlı ikna etmeye çalışmayın. Önce bu fikre alışmasını ve kabullenmesini sabırla bekleyin.

-Önünüze çözümsüzlükler sürecektir, siz ona sabırla büyük resmi göstermeye çalışıp, temel problemleri anlatın. Çözüm ortağı olması yönünde telkinlerinizden vaz geçmeyin.

-Yaşlı bakım elemanı ile ilgili alınacak tüm kararlarda, kendinsin fikirlerine saygı duyulacağını, son sözün daima kendisine ait olduğunu, yaşlımıza doğru kelimeler ile ifade edin.

Yaşlı bakıcısı var diye, daha az görüşmeyeceğinizi, her zaman yanında olduğunuzu hissettirin.

Değişen ortamlar, yaşam koşulları ve yakın ilişkiler, yaşlınızı bu dönemde mutsuzluk, çaresizlik ve sonuç olarak da depresyona sürükleyebilir. Bu nedenle, uyumlu, anlayışlı, saygılı ve sevgi ile yaklaşacak, tecrübeli yaşlı bakıcısı ile çalışmalısınız.

Yaşlı, yalnız kalamıyor, günlük ihtiyaçlarını devam ettiremiyor ve bunların yanı sıra fiziksel veya kronik bir rahatsızlığı var ise, bu yaşlılarımıza hayat yoldaşı olup, tüm ihtiyaçlarını karşılayacak, güvenilir yaşlı bakıcı ile çalışmalısınız. Yaşlıların en çok istediği, daha sık aramanız, sormanız ve ziyarete gelmenizdir. Dünyanın en iyi yaşlı bakıcısı ile yaşıyor olsa dahi, sevdiklerinin yerini kimse tutamaz. Bu hafta sizlerle, yaşlı bakıcısı istemeyen yaşlı nın psikolojisi nasıldır ? paylaşmaya çalıştık.

Yaşlımıza bakıcı arıyoruz diyorsanız, güvenilir ve tecrübeli yaşlı bakım elemanı temini için, yanınızdayız.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan ŞAHBAZ
10.07.2020

Yazımızı paylaşmak için;
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.