Yabancı Hasta Bakıcıya Çalışma izni Nasıl Alınır ?

Bu hafta sizler için, yabancı hasta bakıcı çalışma izni almadan önce, bilmeniz gerekenleri araştırdık. Yabancı hasta bakıcı çalışma izni nasıl alınır? şeklinde hazırladığımız makalemizle, yol gösterici konuları, sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Yabancı hasta bakıcıya çalışma izni alabilmek için, bakımını üstlendiği hasta yetişkinin, bakıma uygun yaş aralığında olması gerekiyor. Bu yaş aralığı, 65 yaş üzeridir. Ayrıca, bakımını üstlendiği kişi, çalışma izni alan kişinin birinci dereceden ailesi olmalıdır.Bunun yanı sıra hastanın durumu, resmi raporla ispatlanabilir durumda ise, 65 yaş altı hastalar içinde , yabancı hasta bakıcıya çalışma izni alabilirsiniz. Sadece bu tarz raporlu erkek hastalar için izin verilmek üzere, yabancı erkek hasta bakıcı içinde çalışma izni almak mümkündür.

Yabancı Hasta Bakıcıya Çalışma izni Nasıl Alınır ?

Önemli uyarı; Hasta bakıcı çalışma iznini, evinizde sadece bakım amaçlı (bebek-çocuk-yaşlı-hasta) çalışacak bakıcılar için alabilirsiniz. Ev işlerine yardımcı ev personelleri için başvuru yapmak mümkün değildir.

Oturma İzinli Hasta Bakıcıya Çalışma izni Nasıl Alınır ?

Oturma izni olan hasta bakıcıya çalışma izni almak, daha pratik ve düşük bütçelidir. Çalışma izni alacağınız yabancı hasta bakıcı, oturma izinli ise, başvuruyu direkt olarak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına yapıyorsunuz.

Yabancı hasta bakıcı için çalışma izni başvurusunda gerekli resmi evraklar; 

*Yabancı uyruklu adına, Türkiye’de Emniyet makamlarından alınmış en az altı (6) ay süreli ikamet tezkeresi fotokopisi

*Yabancıya ait pasaportun yeminli mütercim tercüman tarafından çevirisi yapılmış noter onaylı sureti

*Yabancıya ait, son 6 ayda çekilmiş, bir adet vesikalık fotoğraf

*Yabancı T.C. kimlik numarası ( en az 6 ay süreli oturma izni sahibi olan) *Yabancı hasta bakıcı çalıştıracak işverenin başvuru dilekçesi *İşverenin nüfus cüzdanı fotokopisi

*İşverenin nüfus müdürlüğünden alınmış ikametgahı(yabancı yaşlı bakıcının çalışacağı adresi göstermeli)

*İşverenin vukuatlı nüfus kayıt örneği

*Başvuru sahibi dışında işlemleri yürüten varsa, başvuru sahibi tarafından verilen vekaletname

Önemli not: Bu resmi belgeler dışında, işin önemi ile ilgili detaylar ve çalışacak olan yabancıya ait bilgilerde istenmektedir. Bunlarla ilgili ön hazırlıklı bir şekilde başvuru yapmanızı öneriyoruz.

Yaban uyruklu hasta bakıcının başvurusu kabul edildiğinde yapılacaklara gelirsek;

Çalışma izni harcı ve değerli kâğıt bedeli ödemelerini Ziraat Bankası, Vakıf Bank ve İş Bankası’na yabancının kimlik numarası belirtilerek yapıyorsunuz. Ödenen bu bedeller Çalışma Bakanlığı’nın sisteminde güncellenir. Bu nedenle makbuz ibraz etmenize gerek yoktur.

Önemli not:Bildirim tarihinden itibaren 15 gün içinde istenilen harç ve değerli kâğıt bedeli yatırılmazsa, çalışma izin başvurusu iptal edilir.

Yabancı Hasta Bakıcı Çalışma izni Başvurusu ne zaman sonuçlanır ?

Kurallara uygun bir şekilde yapılan başvurular, belgelerin tam ve eksiksiz olması koşuluyla, Bakanlık tarafından en geç 30 içinde sonuçlandırılır.

Yabancı hasta bakıcının çalışma izni süresi nasıl uzatılır? İşverenler yabancı hasta bakıcı çalışma izin süresini uzatmak için, izin bitim tarihinden önce uzatma başvurusu yaparak uzatabilir. Yabancı çalışma süresini uzatmak için izin süresi bitmeden önce, Çalışma Bakanlığına online olarak yenileme başvurusu yapabilirsiniz.

Uyarı !! Çalışma izni bittikten sonra yapılan uzatma başvuruları kabul edilmemektedir.

Yabancı hasta bakıcı iş değiştirdiğinde, çalışma izniyle ilgili, nasıl bir prosedür izlemek gerekiyor ?

Yabancı hasta bakıcı, iş değişikliği ile yeni bir işveren yanında, hasta bakıcı olarak çalışmaya başlarsa, izin uzatma değil; yeni işverenin yeni çalışma izni alması gerekecektir.

Yabancı Hasta Bakıcının çalışma iznine nasıl son verilir? Yabancı hasta bakıcınız işten ayrılmak isterse veyahut, siz işten çıkarmak isterseniz; 5 gün gün süreyle, durumu Çalışma Bakanlığına bildirmeniz gerekiyor. Eğer, 1 yıldan fazla süredir hasta bakıcı yanınızda çalışıyor ise, yabancı hasta bakıcı için, yasal olarak kıdem tazminatı hakkı bulunmaktadır. Bakıcıyı siz işten çıkarırsanız, bu tazminatı bakıcıya ödemek zorundasınız. Bakıcı kendi isteği ile işten çıkmak istiyorsa, bu tazminatı ödemenize gerek kalmaz.

Yabancı hasta bakıcının oturma izni yoksa, çalışma izni almak için, nasıl bir yol izlenir ?

–Atılacak ilk adım, yabancı bakıcı kendi ülkesinde bulunan Türk Konsolosluklarına dilekçe ile başvuruda bulunur.

Konsolosluk için gerekli belgelere gelirsek; 

–İşveren taahhütnamesi

–Kimlik belgesi

–Sabıka kaydı

Başvuru kabul edildiği takdirde; 

Temsilciliğin verdiği referans numarası ile, Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığına başvurabilirsiniz.

Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı için hangi belgeleri hazırlamak gerekir? 

*Belirli süreli iş sözleşmesi (Ev hizmetleri)

*Yabancı bakıcıya ait pasaport sureti

*Yabancıya ait bir adet fotoğraf (Son 6 ay içinde çekilmiş olması gerekmektedir.) *İşverene ait nüfus cüzdanı fotokopisi

*Bakımı yapılacak olan kişinin kimlik fotokopisi (Bakılacak kişi yaşlı ve hasta ise, sağlık raporu da alınması gereklidir.)

*İşverenin nüfus kayıt örneği

*Başvuru danışman tarafından yapılacaksa vekaletname

Bu hafta, hasta bakıcı çalıştırmak ihtiyacındaki herkes için, faydalı olacağını düşündüğümüz, yabancı hasta bakıcı çalışma izni nasıl alınır ? gibi çok önemli bir konuyu kaleme aldık. Bu konuda, profesyonel kişilerden en yeni ve güncel bilgileri alıp, en doğru şekilde ilerleyebilirsiniz. Bakıcı ihtiyaçlarınız için bize şimdi ulaşın.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan ŞAHBAZ
06.11.2020

Yazımızı paylaşmak için;
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?