Sağlık Bakanlığı Evde Bakım Hizmetleri

1991 yılından bu zaman kadar, hasta bakıcısı ajansı olarak hizmet veren firmamızın, evde hasta bakıcı hizmeti almak için  maddi durumu yetersiz olan hastaları ve yakınlarını bilgilendirmek için, Sağlık Bakanlığı Evde Bakım Hizmetleri Hakkında Bilgiler olarak, bu yazımızda sizlere faydası dokunacak çok önemli bilmeniz gerekenleri paylaşmak istedik,

Sağlık Bakanlığı Evde Bakım Hizmetleri Hakkında Bilgiler

Evde sağlık hizmetlerine nasıl başvurabilirsiniz?

Hasta veya yakını ilgili telefonlardan arayarak veya evde sağlık hizmeti birimlerinde bulunan Hasta Başvuru Formunu doldurmak kaydıyla başvuru yapar.

Türkiye’nin genelinde tahsis edilen 444 38 33  numaralı telefon, mesai saatleri içerisinde aranabilir.

Başvurular kayıt altına alınarak en kısa zamanda ilgili aile hekimi tarafından yerinde değerlendirilir. Evde sağlık hizmeti almak için başvuran kişi veya aile bireylerine değerlendirme sonucu konusunda, olumlu veya olumsuz olup olmadığına bakılmaksızın en kısa sürede bilgi verilir. Evde Sağlık Hizmetleri Sağlık Bakanlığınca sunulmakta olup ücretsizdir.

EVDE BAKIM HİZMETLERİ NELERDİR ?

Evde Sağlık Bakımı Hizmetleri, ameliyat sonrası bakım gereksinimi olanlardan uzun süreli bakıma ihtiyacı olan hasta ve yaşlılara, yeni doğum yapan annelerden tedavisi evde de sürdürülebilecek hastalara, kısa süreli hemşirelik hizmetlerine gereksinim duyanlardan, aşılama ve laboratuvar tetkikleri gibi hizmetleri evinde veya işyerinde almak isteyenlere kadar çok geniş bir yelpazede ihtiyaç sahiplerine hitap etmektedir.

*** Tanı koymak yerine tanısı konularak tedavisi düzenlenmiş hastaların takibini ***yapmak

*** Tıbbi cihaz, malzeme ve ilaç kullanımına ilişkin raporların çıkartılmasına yardımcı olmak

*** Gerekli durumlarda hastalık raporu çıkartılmasına yardımcı olmak,

*** Evde kullanımı gerektiren tıbbi cihaz ve ekipmanların doğru ve uygun koşullarda kullanılması konusunda eğitim ve danışmanlık hizmetlerini vermek

*** Hasta ve yakınlarına evde bakım sürecinde üstlenebilecek leri görevler, hastalık, tedavi, bakım eğitimi vermek ve diğer ihtiyaçlarının giderilmesi için bilgilendirmek.

 *** Hizmet verilen hastaların ağız ve diş sağlığı muayene ve tedavisini sağlamak.

*** Ekipler tarafından gerektiğinde hasta nakil araçları ile hastanın hastaneye naklini     sağlamak.

*** Hastanın muayene, tetkik, tedavi, tıbbi bakım ve rehabilitasyonlarını yapmak.

İlacın reçete edilmesindeki özel düzenlemeler saklı kalmak kaydıyla uzun süreli kullanımı sağlık raporu ile belgelendirilen, hastanın hastalığına bağlı olarak kullandığı ilaçları yazmak ve ilaç kullanımı ile ilgili bilgi vermek.

*** Gerek görüldüğünde uzman hekim, diyetisyen, fizyoterapist, psikolog desteğini sağlamak.

Sağlık Bakanlığı Evde Bakım Hizmetleri ‘nden Kimler Faydalanabilir;

Evde sağlık hizmetlerinden hastalığı nedeniyle tanısı konulmuş ve evinde sürekli yatarak tedavi olması gereken, yürüyemeyen ve yatağa bağımlı, özel ihtiyaçlarını dahi gideremeyecek durumdaki yatalak hastalar yararlanabilir.

Evde Sağlık Bakımı Hizmetleri alanlar arasında en büyük çoğunluğu oluşturan gruplar aşağıda sıralanmıştır.

*** Ameliyat sonrası bakım ihtiyacı olanlar

*** Ortopedi ve Travmatoloji hastaları

*** Kalp, Damar ve Hipertansiyon hastaları

*** Hemipleji (Felçli) hastaları

*** Onkoloji (Kanser) hastaları

*** Akciğer ve Solunum hastaları

*** Diyabet hastaları

*** Nöroloji hastaları

*** Oksijen tedavisine ihtiyacı olan diğer hastalar

*** Yeni doğum yapan anne ve bebekleri

*** Bakım ihtiyacı olan yaşlılar ve özürlüler

*** Yara bakımı, enjeksiyon, infüzyon ve diğer kısa süreli hemşirelik hizmetlerine ihtiyaç duyanlar

*** Laboratuar tetkik ve test hizmetlerine ihtiyacı olanlar

*** Evinde her türlü medikal ekipman ihtiyacı olanlar

Sağlık Bakanlığı Evde Bakım Hizmeti

Evde Bakım hizmeti, gerek teşhis ve tedavi sonrası bakım sürecinde, gerek kronik bir hastalığın takibinde, gerekse herhangi bir sağlık problemi olmaksızın koruyucu sağlık ve tetkik hizmetlerinin verilmesi süreçlerinde, ihtiyaç sahiplerine kendi ortamlarında sağlık bakımı hizmetlerinin verilmesidir.

Çeşitli hastalıklara bağlı olarak evde sağlık hizmeti sunumuna ihtiyacı olan yatağa bağımlı bireylere evinde ve aile ortamında sosyal ve psikolojik danışmanlık hizmetlerini de kapsayacak şekilde verilen sağlık (muayene, tetkik, tahlil, tedavi, tıbbi bakım, takip ve rehabilitasyon) hizmetlerini içeren hizmettir.

Evde bakım hizmetinde amaç, günlük yaşam şartlarını en az etkileyerek en doğru tedaviye ulaşmak yolu ile hastalığın ve yetersizliğin etkilerini en aza indirmek ve aynı zamanda hastanın yaşam kalitesini yükseltmektir. Bu hizmet ayrıca; evde kalmayı tercih eden ve tedavisi, bakımı devam eden; ancak yakın aile çevresi ve arkadaşları tarafından bakımı gerçekleştiremeyenler için gereklidir.

1991 yılında bu zamana kadar, profesyonel bir çizgide, evde hasta bakımı şirketi olarak, evde hasta bakıcı hizmeti almak isteyen tüm ihtiyaç sahiplerinin yanındayız. En iyi, Evde hasta bakıcısı ve evde yaşlı bakıcısı için bizi arayın.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan ŞAHBAZ
28.09.2018

Yazımızı paylaşmak için;
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

error: © 2021 Berkay Danışmanlık İK Ltd.
Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?