Kimler Hasta Bakıcılığı Yapabilir ?

Kimler hasta bakıcılığı yapabilir? sorusuna verebileceğimiz ilk yanıt, hasta bakıcılığı, yaşlanma sürecine girmiş bireylere verilen bir hizmettir. Hastalığın, yaşlı bireye getirdiği tüm ruhsal ve bedensel değişikliklerin neler olacağını ve olduğunu iyi bilen kişiler hasta bakıcılığı yapabilir. Bu sebeple üniversitelerin Evde Hasta Bakımı ya da Yaşlı Bakımı bölümlerini seçmek isteyen meslek yüksekokul adaylarının bu yazımızı dikkatle okumalarını öneririz.

Kimler Hasta Bakıcılığı Yapabilir ?

  •  Hasta bakıcı olmak isteyen kişiler, bu işe gönül vermeden önce kendini iyi tanımalıdır. Ben sabırlıyım, ben soğukkanlıyım, ani oluşabilecek, her türlü olayda strateji üretebiliyorum, ruhsal ve bedensel açıdan yeterlilik sahibiyim. Tüm bu soruların karşılığını, kendisinde evet olarak alırsa, bu işin gerekli eğitim kısmını da alarak yola çıkmalıdır ki, hastasına ve hastanın ailesine rehberlik, önderlik edebilsin.

Hasta bakıcı olmak için sahip olunması gereken özellikler;

Hasta bakıcı, bu uzun ve meşakkatli sürecin, hem kendisi hem de hastası adına çok yıpratıcı olmaması için, sabır, saygı, sevgi gibi en önemli meziyetleri, elden bırakmadan kendisinin ve hastasının güvenliğini de kapsayacak, uzun bir yola çıkacağını bilmelidir.

Bu yoldaki engelleri de, aile ile alacağı koordineli kararlarla aşmak zorundadır.

Bu önemli yapısal olguların ışığında, bilinçli bir hasta bakıcı, hastasını ilk aldığı evreden sonra, gelişebilecek tüm durumlarda hastasına yapılacak, her türlü tedavi sürecinde, uygulayıcı olarak tüm teknik donanıma sahip olmalıdır.

Örneğin ; Aldığınız hasta ayakta iken, yatağa bağımlı duruma geçebilir, ağır sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilir, tüm bu sorunlar çerçevesinde soğuk kanlı, acil çözümler üretebilen, uygulayabilen kişi olmalıdır ve tüm bu süreçlerde kendi ruhsal ve bedensel sağlığını da gözeterek yaptığı işe devam etmelidir.

Hasta bakıcı olmak için tecrübenin önemi;

Hastanızın yaşayabileceği zorlukları kabullenip, bu zorlu ve yorucu süreçte sizin ve hastanızın yanında evde hasta bakımı hizmeti  adayının; güler yüzlü, pozitif, enerjik, samimi, dürüst, sabırlı, dikkatli,  sigara kullanmayan, hijyene ve düzene önem veren, yaşlı ve hasta bireyleri seven, onlarla vakit geçirmekten hoşlanan, hasta bakımını meslek olarak gören, işinin sorumluluğunun farkında olan ve işini severek yapan profesyonel hasta bakıcı olmasını sağlayın.

Hastanın hem sözel; hem de bedensel tepkilerini anlayabilen, uygun yanıtlar verebilen ve uygulayabilen; onların ihtiyaçlarına cevap verebilen tecrübeli felçli hasta  bakıcı olması çok önemlidir. Ayrıca tecrübeli hasta bakıcı elemanının, aile yaşantısının düzenli olması, işe devamsızlığıyla ilgili herhangi bir rahatsızlığının olmaması ve bu işi uzun zaman zarfında devam etmesi çok önemlidir.

28 yıllık hasta bakıcı ajansı olarak; profesyonel bir çizgide; kimler hasta bakıcılığı yapabilir ? sorusuna; manevi ve sorumluluk penceresinden bakarak; sizlere faydalı olacak bilgileri paylaşmaya çalıştık. Evde hasta bakıcı hizmeti almak isteyen; tüm hasta ve hasta yakınlarının yanındayız. Referanslı hasta bakıcı ve güvenilir hasta bakıcı için bizi arayın.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan ŞAHBAZ
05.07.2019

Yazımızı paylaşmak için;
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

error: © 2021 Berkay Danışmanlık İK Ltd.
Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?