Huzurevleri yaşlılar için iyi bir alternatif mi ?

Huzurevleri yaşlılar için iyi bir alternatif mi ? sorusu sorarken, insanın kalbinden ve aklından geçen iki yol vardır. Bu yolların hangisinden yürümek, kimi zaman bir tercih iken, kimi zaman içinde, bir zorunluluk olabilir. Bu yazımda, sizlere tercih olmasının veya zorunluluk olmasının nedenlerini anlatırken, 18 yıllık, yaşlı bakıcısı hizmeti verirken ki, deneyimlerimden faydalandığımı bilmenizi isterim.

Huzurevleri yaşlılar için iyi bir alternatif mi ?

Yaşlılar için huzurevlerinin iyi bir alternatif olduğu durumlar;

*Yaşlının bu bakımı üstlenecek, yakından veya uzaktan bir yakının bulunmaması kesinlikle bir zorunluluk ve en iyi alternatif haline gelir. Elbette iyi araştırılmış, yeterli teknik donanıma, hijyene ve profesyonel kadroya sahip bir huzurevi olması şartı ile.

*Diğer bir durum ise,yaşlının yakınları olsa dahi, evde yaşlı bakıcı hizmeti almak için yeterli bütçeye sahip olmamalarıdır. Bu durumu biraz açmak istiyorum, çünkü bu yaşlılar için can alıcı bir konudur. Çünkü, yaşlı yakınları burada büyük hatalara düşerek hareket edebiliyor.

Şöyle ki;

Belli bir bütçe var, fakat bu bütçe, yeterli deneyim, tecrübe ve en önemlisi güvenirlikte bir yaşlı bakıcısı çalıştırmaya kesinlikle yeterli değil. Çünkü, bu işi herkes yapamaz. Herkes bu sabıra ve vicdana sahip değildir. Bütün bunlara rağmen, deneyimsiz ve hiçbir süzgeçten geçmemiş kişilere yaşlılarını, uygun ücretli diye teslim edebiliyorlar. Bunun sonucunda ise, daha fazla yakınlarına yük olmak istemeyen, hassas yaşlılarımız, susuyor, hayata küsüyor ve içten içe motivasyonsuz bir durumda sona yaklaşılıyor.

Birçok yaşlı, hiçbir sağlık sorunu yokken, sadece mutsuzluk ve duygusal çöküşten hastalanabiliyor. Tam tersi, iyi bir bakım ve moral + motivasyon ile, ömrü uzayıp, bakıcısı ile kardeş gibi yaşayabiliyor. Tabii ki, bu yaşlı bakıcı, vicdanlı ve özverili bir yaşlı bakıcısı ise. Yaşlı yakınları, çok üzgünüm ki, bu konuya yeteri kadar özeni göstermemektedir. Yaşlılarımız da, aslında çocuklarımız gibi, savunmasız ve korunmasız bırakılmamalıdır.

Eğer, evde güvenilir ve tecrübeli bir yaşlı bakıcı çalıştırmak için, yeterli bütçeniz yoksa, karaborsadan insan bulur gibi, yaşlılarınızı teslim etmeyiniz. Bütçenize uygun, güvenilir ve yakından takipte olacağınız bir huzurevine yerleştirmelisiniz.

Yaşlınızın sahip olduğu sağlık sıkıntıları, evde yaşlı bakımı için yeterli değilse, profesyonel bir huzurevi iyi bir alternatiftir;

*Yaşlınızın, sürekli doktor gözetiminde ve tıbbi müdahale ihtiyacı olan durumlarında, bütün bu donanımlara sahip, kaliteli bir huzurevinde yaşaması, onun sağlığı için en uygun olandır. Tabii bu maddi durumlar dışındaki bir zorunluluk halidir.

*Bazı yaşlı yakınları, yaşlının sağlık sıkıntıları, fiziksel durumu, ruhsal durumu gibi birçok nedenlerden dolayı, kimseye güvenemez ve kendi kendine bu bakıma gönüllü olur. Fakat bir süre sonra, fiziksel bakımın verdiği bedensel yorgunluk, ruhsal tepkilerin verdiği üzücü ve yıpratıcı etkileri de zamanla yaşlı yakınını da çaresiz bırakır.(Örneğin; bir alzheimer hastası, demans hastası, parkinson hastası, şizofreni hastası, bunama) Bu tür durumlarda, yaşlı yakınları hem kendilerinin, hemde yaşlılarını daha fazla yıpranmasını istemedikleri için, ya evde yaşlı bakımı hizmeti alırlar, ya da profesyonel bir huzurevinde bakımını temin ederler.

Kurumsal olarak, yaşlı bakıcı hizmeti veren bize göre tavsiyemiz;

Yaşlınızla empati yapmalısınız. Sizlerinde yaşlanacağı fiziksel bir gerçektir. Her yaşlı sevdiklerinin yanında olmak ister. Sevgi bir çocuk için ne kadar önemli ise, yaşlı içinde aynı değerdedir. Sevgi ve beraberlik bir ihtiyaçtır. Maddi imkanlarınız uygun ise, evde yaşlı bakıcısı hizmeti alıp, güvenilir ve tecrübeli ellere, gözetimimiz altında teslim etmelisiniz.

Yanınızda olmasa bile, kendi ev ortamında, alışkın olduğu ve sevdiği düzende yaşamına kaliteli bir şekilde devam etmelidir. Fakat, evde güvenir ve tecrübeli bir yaşlı bakıcı hizmeti alacak bütçeniz yoksa, şartlarınızı zorlayarak, yanınızda yaşamasını sağlamak en uygunu olacaktır.

Fakat, yanınızda da yaşaması mümkün değilse, en son çare olarak, güvenilir ve profesyonel bir huzurevinde, sağlıklı bir şekilde barınmasını sağlamak, huzurevleri yaşlılar için iyi bir alternatif mi? sorunuza yanıtımızdır.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan ŞAHBAZ
30.08.2019

Yazımızı paylaşmak için;
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

error: © 2021 Berkay Danışmanlık İK Ltd.
Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?