Hasta Motivasyonu

Hayatımızda her yaşta hastalanma ve hastalıklarla mücadele ederek yaşamak zorunda olan biz insanlar için, hasta motivasyonu nun önemi ile ilgili sizler için bu yazımızla yazarak yardımcı olmak amacındayız. Evde yaşlı bakımı hizmeti veren insan kaynakları şirketinde, insan kaynakları uzmanı olarak, yüzlerce hastamıza, evde hasta bakıcısı hizmeti vererek, onlara hastalık dönemlerindeki moral motivasyonun ne kadar değerli olduğunun bilincinde, hasta bakıcısı hizmeti vermekteyiz.

Bazı hastalar, hastalık tanısı konunca sert, huysuz, bencil, kırıcı davranışlar gösterirler, bazı hastalar soğukkanlı, gerçekçi, tedaviye yardımcı olacak şekilde davranırlar, bazı hastalar ise, içe dönük, depresif davranışlar içine girebilirler.

hasta motivasyonu ve önemi

Hasta motivasyonu, Hastanın tanısı ne olursa olsun, hastalık sırasında farklı davranışlar ortaya çıkabilir.  Bazı hastalar, tanı konunca paniğe kapılır ve şaşkın, ne yapacağını bilmez bir tutuma girebilirler  Bazı hastalar ise, kendilerine tanı konunca ruhsal bir rahatlama içine girebilirler. Böylece, günlük yaşamın kendileri üzerindeki zorlayıcı etkilerinden ve sorumluluklarından kurtulurlar.

Hasta motivasyonu nun önemi konusunu iki ana başlıkta anlatabiliriz;

  1. Başlığımız;

Hastaların, hastalıklarının tedavi sürecine girdikten sonraki tıbbi müdahale ve operasyon öncesi moral ve motivasyonunun önemi

Hastanın kaygı duyması (tetkiklerle, tanı ve tedavi ile ilgili durumlar için)

Ümitsizlik

Güvensizlik

Suçluluk hissi, sebepler arama, suçlamalar, suçlu aramalar, sebep olanlar ya da olduğunu düşündüklerine düşmanlık hissi

Gerginlik ve öfkelenmeler

Ne olup biteceğini merak etme, endişe duyma

Çaresizlik duymak ve elden ayaktan düşüp bakıma muhtaç hale gelme korkusu

Kendisi ile ilgili pişmanlıklar yaşama

Bütün bu hisler, hastalıkla beraber, hastanın tüm duygularına yavaş yavaş nufus etmeye başlar. Bu durumda, hasta yakınlarının, hastasına karşı çok anlayışlı ve sabırlı olmaları gerekir. Ayrıca bütün bu ruhsal denge bozuklukları karşısında, hastanın yalnız kalması asla doğru olmaz. Çünkü onun morale, motivasyona ve en önemlisi onu yükseltecek pozitif sohbetlere ihtiyacı vardır. Hasta yakınlarının, hastalarına tıpkı bir çocuk gibi anlayışlı ve sakin yaklaşmaları çok önemlidir. Yoğun iş hayatı ve ailevi sorumluluklar karşısında hastalarına yeterli zaman ve dikkati veremeyen hasta yakınları için önerimiz, hastalarını yalnız bırakmamaları ve tecrübeli hasta bakıcısı ile çalışmaları olacaktır. Evde hasta bakımı hizmeti alarak, hem hastalarının güvenliğini sağlamış hemde bu zorlu süreçte hastanın konforunu sağlamış olacaksınız.

Hastalığının ne olduğu, uygulanacak tedaviler, tedavilerin yan etkileri v.b. konularda hastayı anlayabileceği basit ifadelerle ve umudu kırmadan, istediği oranda bilgilendirmek baş etme sürecinde yararlı olacaktır.                                    

  1. Başlığımız;

Hastaların tıbbi müdahale sonrası, iyileşme ve tedavi sürecindeki moral ve motivasyonlarının önemi;

Fiziksel hastalık hastaya, topluma, yaşa, kültüre, hastalığın nasıl algıladığına, hastalığın ima ettiği güçlüklere bağlı olarak kişinin denge ve uyumunu bozar.  Hasta bireyin yaşam dengesi için tehdit, engellenme ve duygusal krize neden olabilecek bir deneyimidir. Bu dönem ve başa çıkma sürecinde de, hasta da çeşitli psikolojik tepkiler ve psikiyatrik bozukluklar görülebilir.

Cerrahi müdahale ve tedavi süreci , hastanın kendisini fiziksel tehdit altında hissetmesine ve bir yaşam krizine girmesine neden olur.

Ölüm korkusu gibi, bedeninin zarar göreceği ve acı çekeceği korkusu gibi, anestezi sırasında denetimini ve kimliğini yitireceği korkusu gibi, ameliyat sonrasında yeti yitimi ve bağımlılık korkusu gibi kaygılara ciddi anlamda girebilir.

Bu noktada, hasta yakınlarının, hastayı cesaretlendirip, her şeyin yolunda gideceğine dair, cesaretlendirme ve rahatlatma konuşmalarını sık sık yapmaları çok önem taşır. Her durumda hastaya moral, motivasyon, pozitif yaklaşım ve yaşam arzusuyla ilgili sevgi pompalanmalıdır.

Hastanın cerrahi müdahale sonrasında yaşadıkları;

Hasta ağrı duyar ve ağrı kesici ihtiyacı abartılabilir. Bu noktada, hasta yakınlarının ve hasta bakıcısı nın bilinçli olması çok önemlidir. Doktor izni ve bilgisi dışında asla hareket edilmemelidir. İlaç dengesizliği, hastayı ağrı kesici bağımlılığı na ve uyku bozukluğu gibi, fiziksel olarak yıpratacak olaylara neden olabilir.

Cerrahi müdahale sonrası hasta , çektiği sıkıntılar nedeniyle iyileşmeye inancını kaybedebilir, agresifleşebilir ve anksiyeteli depresif uyum güçlüğü, depresyon gibi bozuklara kadar gidebilir. Bu nedenle, hasta yakınlarını veya tecrübeli hasta bakıcısı nın çok dikkatli olması gerekir. Çünkü ameliyat sonrası hasta , normal yaşantı standartları olmasa da onlara yakın hale getirilmesi çabaları yoğun olarak sürdürülmelidir. Hasta ameliyat öncesi hayat kalitesini ne kadar çabuk hisseder hale gelirse, o kadar iyi duruma gelecektir. Bu nedenle hastanın cerrahi müdahale sonrası, ilaç, tedavi ve evde hasta bakımı kalitesi çok çok önem taşır.

29 Yıllık hasta bakıcısı ajansı olarak, tüm hastaların evde hasta bakımı hizmeti için, güvenilir, deneyimli ve profesyonel hasta bakıcılar ile çalışmaları için köprü olmaktayız. En iyi hasta bakıcısı şirketi olarak bizi arayabilirsiniz.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
Uzman İnsan Kaynakları Danışmanı
Güldan ŞAHBAZ
05.06.2020

Yazımızı paylaşmak için;
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?