Hasta Bakımında Hijyen Kuralları

Sevgili hastalarımız ve hasta yakınlarımız, sizlere bu yazımızda, hasta bakımındaki en önemli ve dikkat edilmesi gereken, hasta bakımında hijyen kuralları nı 6 ana başlık altında toplayarak, önerilerimizi sunmak isteriz.

Hasta Bakımında Hijyen Kuralları

1-Banyo yapma

2-Saç Bakımı

3-Ağız Hijyeni

4- Eller – Ayakların temizliği

5-Perine Bakımı

6-Yatalak Hastada Vücut Bakımı

Hastada Banyonun Önemi;

Terlemeyi, salgıları, mikro organizmaları, atıkları ortadan kaldırır. Bu bağlamda enfeksiyonu önler, kan dolaşımını canlandırır, hastanın kendisine olan saygısını artırır.

Hastada Saç bakımı;

Saçların her gün taranması, fırçalanması saçta dökülme ve kurmayı gözlemlemek açısından önemlidir. Kışın haftada en az 2, yazları en az 4 defa yıkanmalıdır. Hastanın sağlık durumuna göre, bu durum değişkenlik gösterebilir.

Hastada Ağız Bakımı;

Hastanın ağız bakımında, en önemli kural hasta bilinçli olsun veya olmasın yapacağımız işlemi hastaya muhakkak açıklamalıyız. Ağız bakımı verecek kişi ellerini dezenfekte eder, hastaya oturur pozisyonu verip, boynunun altına havlu yerleştirilir, önce ağız içi laserasyon ve yara açısından gözden geçirilmelidir. Bu gibi durumlarda diş macunu ve fırça yerine abeslanga sarılmış ıslak spanala İle dişler ve yanak içi bir karbonatla temizlenmelidir. Sadece su ile ağız içi aynı işlemle çalkalanmalı, kurutulup dudaklara nemlendirici sürülmelidir.

Eller – Ayakların temizliği;

Hastaların ellerinin ve ayaklarının bakımı, mantar enfeksiyonu riskine karşı, daima çok iyi kurutulmalıdır. Tırnaklara şekil vermeden düz kesim yapılmalıdır. Mantara karşı Dr. Önerisi ile kremleri düzenli kullanmak hastalarda çok önemlidir.

Perine Bakımı;

Bu bakımda, ilk kural hastanın mahremiyetidir. İşlemin hastaya kesinlikle anlatılması gereklidir. İşlemi yapacak kişi, ellerinin dezenfekte işleminden sonra, muhakkak eldiven takmalı, hastanın altına hasta bezi serilip, sırtüstü pozisyonu verilir, çevirme yöntemi ile hasta ılık suyla temizlenip, iyice kurutulmalı ( hematom, hemoroid, akıntı vs.) takip ve gözlem altında olmalıdır. Aksi durum takibini yapan doktoru ile hemen paylaşılmalıdır.  

Yatalak Hasta Bakımı Hijyeni;

Yatalak hasta bakımında, yukarıda yazan tüm uygulamaların, peşin sıra, en az 2 saat, en fazla 4 saatte bir, hastaya sağ ve sol çevirmeli olarak, sırt havalandırılması yapılması deri bütünlüğünü koruyabilmek adına çok önemlidir.

1991 yılından bu zamana, eve hasta bakıcı, yatalak hastaya bakıcı, alzheimer hastaya bakıcı, parkinson hastaya bakıcı, demans hastaya bakıcı, koah hastaya bakıcı, kalp hastasına bakıcı, felçli hastaya bakıcı, kalça kırığı hastaya bakıcı gibi, hasta bakımı ile ilgili her durumda, sizlere yoldaş olmaya devam ediyoruz. Aradığınız, evde hasta bakımı hizmet başlığı altında, profesyonel hasta bakıcı, yatalak hasta bakıcı, yatılı hasta bakıcı, yabancı uyruklu hasta bakıcı, hemşire hasta bakıcı gibi bir çok alanda eve hasta bakıcı hizmetimiz mevcuttur.

Hasta bakımında hijyen kuralları kadar, hastanın ruh halini, motivasyonunu da korumak çok önemlidir diyerek, en iyi hasta bakıcısı için bizi arayın.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan Şahbaz
20.03.2020

 

Yazımızı paylaşmak için;
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

error: © 2021 Berkay Danışmanlık İK Ltd.
Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?