Hasta Bakıcısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Yetişkin bireyler, anne babalarına uygun hasta bakıcısı seçimi konusunda kararsızlıklar yaşayabiliyor. Hasta Bakıcısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli ?; Nitelikli bir hasta bakıcısı için çok sayıda bilgi ve beceri gereklidir. Hasta annemi, babamı emanet edeceğim hasta bakıcısı kim olmalı? çalışan yetişkin bireyler annelerini, babalarını veya yakınları için hayati önem taşıyan bu sorunun yanıtını sizler için şu bilgilerle paylaşabiliriz.

Hasta Bakıcısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?  ile ilgili siz ihtiyaç sahibi ailelere destek veren 29 yıllık hasta bakıcısı hizmeti veren kurumuz; hasta bakıcısı arıyorum diyorsanız size ışık tutacak bir kaç bilgi vermek isterim.

Hasta Bakıcısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

*Öncelikle hasta kişi veya kişilerin ihtiyaçları doğrultusunda alacağınız hasta bakıcısı olacak yardımcıyı; gündüzlü hasta bakıcısı mı yoksa yatılı hasta bakıcısı mı hizmeti almak istiyorsunuz bunu baştan belirlemek çok önemli. Yatılı hasta bakıcısı arıyorum diyen aileler haftanın 6 günü hizmet alırlar, yatılı yardımcı elemanlar izin günü haftanın 1 günü (24 saat) olmak şartıyla gün belirlemesi yapılmalıdır.

*Hasta bakıcısı daha öncesinde hasta bakımı hizmeti vermiş çalışan bir eleman olmalıdır. Bakıcının hasta bakımı konusunda eğitimli, referanslı, deneyimli, güvenilir hasta bakıcısı olması şarttır ve işinin sorumluluğunun farkında olup; hasta bakımını meslek olarak görmesi önemlidir.

*Bakıcı hasta bireyleri seven, onlarla vakit geçirmekten hoşlanan, hastanın uyku, yemek ve ilaç saatlerine özen gösteren, yakın – sıcak kanlı, sosyal, sevecen, enerjili dolu ve pozitif, prezantabl,   sigara kullanmayan, kişisel temizliğine özen gösteren, samimi, dürüst, sabırlı ve dikkatli kişiler hasta bakımı sorumluluğu almalıdır. Hasta bakımına engel oluşturacak düzeyde, hasta bakıcısı elemanı ruhsal, bedensel ve işe devamsızlığıyla ilgili herhangi bir  hastalığı olmamalı (sağlık testi yaptırabilirsiniz, ücretini karşılayarak), hastanın hem sözel hem de bedensel tepkilerini anlamalı, uygun yanıtlar verebilmeli ve uygulamalıdır.

Hasta Bakıcısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli ?

*Hasta bakıcılarının ayrıca, evin sorumluluğunu almaları da önemli bir konudur. Tecrübeli hasta bakıcısı; düzenli, temiz ve hijyene önem veren, yemek yapımı, günlük toparlama, evin havalandırılması; ilaç takibi, gerektiği durumlarda banyo ve tuvalet yardımı, saç, tırnak bakımı, hastanın hayat rutinine ayak uyduran, kıyafetlerinin temizliği, giydirilip – çıkarılması gibi vs. konularda hasta bireylere destek verebilen güvenilir hasta bakıcısı olmalıdır.

*Ayrıca yatılı hasta bakıcısı arayan aileler eğer 3 ay veya 4 ay yazlık içinde hasta bakıcı ihtiyacı duyulursa; bu durumu bakıcı ile önceden karşılıklı görüşüp bilgilendirme yapmaları çok önemli bir ayrıntıdır. Kurumumuz yatılı hasta bakıcısı, yatılı hemşire, yatılı çocuk bakıcısı, yatılı bebek bakıcısı, yatılı ev işlerine yardımcı hizmeti de vermektedir.

Sizinle görüştüreceğimiz adayları oluştururken en önem verdiğimiz hususlar ise hastanın başlangıç ve ortasında olduğu; Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı, Demans hastalığı, felçli hasta, şeker hastası, hastada kalça kırıklığı, kalp hastası, tansiyon hastası, görme engelli hastaya bakıcı, yatağa bağlı hastaya bakıcı, ayakta hastaya bakıcı gibi; sağlık durumuna cevap verecek hasta bakıcısı olmasına dikkat ediyoruz.

*İşveren ve bakıcı eleman öncesinde; belirlenen ortak kararları gün içerisinde hasta ile beraberken de sürdürebilmeli; sonrasında mutlaka yetişkin bireylerine günlük aktiviteleri hakkında bilgi vermelidir. Bakıcı; ihtiyaç bitimine kadar uzun süreli bakım verebilmeli çünkü sık bakıcı değişikliği hastanın ruhsal ve duygusal gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir.

Tecrübeli hasta bakıcısı ihtiyacınız konusunda uzman ekiplerimiz tarafından her zaman yardım ve destek için tecrübe, birikim, sorumluluk duygusuyla yanınızda olmaya devam etmektedir.

Bu zorlu süreçlerinizde ihtiyaç duyduğunuz her konuda iletişime geçmenizi bekliyoruz.

Güldan ŞAHBAZ
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
07.08.2020

Yazımızı paylaşmak için;
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

error: © 2021 Berkay Danışmanlık İK Ltd.
Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?