Hasta bakıcısı hangi hijyen kurallarına uyarak çalışır?

 

Kişisel temizlik kuralları, bireyin kendi sağlığını koruması için, devam ettirmesi gereken öz bakım uygulamalarının tamamıdır. Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için, yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümünü hijyen olarak tanımlayabiliriz. Sevgili hastalarımız ve hasta yakınları, hasta bakıcısı hangi hijyen kurallarına uyarak çalışır? konulu yazımızı, siz değerli ihtiyaç sahipleri ile paylaşmak isteriz. Bu sayede, bilgi ve deneyimlerimizi sunarak, hasta bakıcı arıyorum dediğinizde, neleri göz önünde bulundurmamız gerekiyor, sizler için kaleme aldık.

Hasta bakıcısı hangi hijyen kurallarına uyarak çalışır?

En Başta Hasta Bakıcının Kişisel Temizliğe Verdiği Önem;

 

Kişisel bakım, günlük yaşantımızın temel kurallarından biridir. Kişisel temizliğine önem veren, kişisel temizliğini tam olarak yapmış olan hasta bakıcısı, sorumluluğunu aldığı hastasının da temiz bakımına önem verir. Hasta bakıcı, hasta bakımı hizmeti adı altında çalıştığını unutmamalı ve başta hasta birey ve kendisi olmak üzere, sağlıklı bir şekilde süreci yönetmelidir.  Hasta bakıcısının tırnakları kısa ve ojesiz olmalı, her gün duşunu almalı, diş bakımını düzenli yapmalı, ağır parfüm ve deodorant kullanmamalıdır. Her zaman soft ve temiz olmalıdır. Hasta bireyi, hiçbir kimyasal ürünle temas ettirmemeye özen göstermelidir. Dışarıdan gelmek, hastaya yemek pişirmek, hasta bezleniyorsa, bezini değiştirmek, ilaç vermek vs. gibi durumlarda ellerini sık sık yıkamaya özen göstermelidir. Hasta bakıcı, kılık kıyafetinin temiz tutmalı ve sokak kıyafeti ile ev kıyafetinin farklı kullanmalıdır. İster yatılı hasta bakıcı olsun, isterse de gündüzlü hasta bakıcı olsun, günlük yedek kıyafetleri olmalıdır. Hasta bakıcısına evinizde günlük yedek kıyafetleri için, bir dolap veya çekmece ayırabilirsiniz.

 

Hasta Bakıcısının Hastaya Karşı Hijyen sorumlulukları;

 

Yaşlının bulunduğu ortamın hijyenin yanı sıra, gıdaların hazırlandığı ve saklandığı ortamların da, yine hijyen kurallarına uygun hale getirileceğini hasta bakıcısı bilmelidir. Özellikle yatalak hasta bakıcısı, hastada yara oluşumu ve enfeksiyon başlamaması için, sık sık hastanın pozisyonunu değiştirmeli, vücut temizliğine çok dikkat etmelidir. Ayrıca hastanın kıyafetlerini ve yatak çarşaflarını da sık değiştirmelidir. Hastanın odası sık sık havalandırılmalı, odanın tozu alınmalı ve temiz bir ortamda hastanın bakımı yapılmalıdır. Ayrıca bazı özel bölgelerin temizliğine de dikkat edilerek, hasta bakıcı eldiven kullanarak hareket etmeli, kendi sağlığını korumak için tedbirli davranmalıdır. Bunun yanı sıra, hasta bakıcı, dışarıdan aldığı virüsleri hastaya bulaştırmaması için, maske kullanması doğru bir hareket olacaktır.

Hasta bakıcısının tecrübeli olması neden önemlidir?

 

Hasta bakıcısı, edindiği deneyimlerle, hasta bakımında hijyen kurallarının öneminin farkında olur ve buna göre hareket eder. Attığı her adımda, temizlik kurallarına uyarak, hem hastasının, hem de kendinin sağlığını koruduğunu bilir. Tecrübe demek, referanslı hasta bakıcısı demektir. Hasta bakıcılığı meslek olarak gören, işini seven ve uzun vadeli olarak, evde hasta bakım hizmeti verebileceği anlamına gelir. Ayrıca, güvenlik ve sağlıklı bir hizmet alabilmek için, tecrübeli hasta bakıcısı ile çalışmalısınız.

31 yıllık hasta bakıcısı danışmanlık şirketi olarak, tüm hasta bireylerin ihtiyaçlarına uygun, yatılı bakıcı ve gündüzlü bakıcı vermekteyiz. Akıllı, güvenilir, referanslı ve tecrübeli hasta bakıcısı arayan ailelerimize, hasta bakıcısı hangi hijyen kurallarına uyarak çalışır? şeklinde bilgiler vermeye çalıştık. Güvenilir ve deneyimli hasta bakıcısı arıyorum diyorsanız, bizi arayın.

 

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları

İnsan Kaynakları Yöneticisi

Güldan Şahbaz – 23.08.2020

 

 

 

 

Yazımızı paylaşmak için;
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

error: © 2021 Berkay Danışmanlık İK Ltd.
Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?