Felçli Hastanın Evde Bakımı

Sevgili okurlarımız, 28 yıllık evde yaşlı bakımı hizmeti ve evde hasta bakımı hizmeti veren, hasta bakıcı şirketi olarak, sizlere felçli hastanın evde bakımı hakkında, bilgilerimizi ve araştırdığımız tüm uzman tavsiyelerini aktarmak amacıyla yazımızı paylaşmak isteriz.

Felçli Hastanın Evde Bakımı

Felç Nedir ?

Felç , aniden beyin içinde kan dolaşımının sekteye uğraması neticesinde sinir hücrelerinin ölmesinden dolayı oluşur. Beyninizdeki kan akışının durması sonucunda beyin hücrelerinin ölmesine felç denir. Bireyler birçok sebeple, yaşamlarının herhangi bir dönemlerinde hastalanabilir, felç geçirebilir, sakatlanabilir ya da yatağa bağımlı hasta bir şekilde hayatını sürdürmek zorunda kalabilir. Geçici veya kalıcı felç yaşayabilecek birkaç olası sebep vardır. Felç kalma nedenleri olarak kısaca özetlemek gerekirse, genellikle omurilikte veya sinir sisteminin diğer bölümlerinde meydana gelen hasarın bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Felç belirtileri nelerdir? sorusuna cevaben; İnme, kol ve  bacaklarınızı kaldıramama, yüz ve özellikle vücudun tek tarafında hissizlik ya da zayıflık, konuşmada ve anlamada zorluk çekme, dil tutulması, ağız çevresinde kayma sonucu geveleme ve konuşma bozukluğu,  gözlerde zor görme sorunu, göze perde inmesi, bulanık görme, çift görme, yürümede zorlanma, denge kaybı, ani gelişen baş ağrıları vs. gibi belirtiler olduğu takdirde en yakın hastaneye ya da doktorunuza başvurmalısınız.

Yatağa bağımlı hasta şekilde hayatının geri kalanını geçirme düşüncesi  her insan için dayanılmaz üzüntü veren bir durumdur. Felçli hastalar tıpkı yoğun bakım hastaları gibi bir başkasının yardımına muhtaçtır. İnsanın günlük yaşamında yaptığı her şeyi  felçli hastalarımız yapamadığı için ona biz yapmak zorundayız. Bir başkasına bağımlı olduğu için kendini rahatsız, suçlu  hissedebilir. Bu doğrultuda yapılacak uygulamalarla hastaların yaşam kalitesini yükseltmek ve onlara can yoldaşı olabilecek, problemlerini en aza indirmek için yaşlı bakımı, hasta bakımı hizmeti vererek, hasta bakıcısı ajansı ve İnsan Kaynakları olarak her zaman siz değerli ailelerimizin felçli hasta bakıcısı hizmeti ile yanınızda olduğumuzu bilmenizi isteriz.

Felçli Hastanın Evde Bakımı

*Felçli hastalar; vücudundaki inme oranına göre değerlendirilir ve bu doğrultuda bir bakım programı hazırlanarak hasta için faydalı egzersizler hazırlanır. Felçli bir hasta vücudunda birçok fonksiyon kaybı oluşur ve bunları geri kazanabilmesi adına çene, kol, el ve bacak egzersizlerini belli aralıklarla sürekli yapmanız gerekiyor. Her gün düzenli olarak yapılan egzersiz sonucunda hasta gün be gün ilerleme kaydeder ve bu durumda hem hasta yakınlarını hem de bakıcısını son derece mutlu eden bir sonuçtur.

*Felçli hasta beslenme düzeni planlı ve programlı olmalıdır. Hasta kesinlikle düzensiz beslenmemelidir. Doktorunuzdan ya da diyetisyenden bunun için yardım alabilirsiniz. Beslenmelerinde tam tahıl, yeşil sebze, salata ve meyve olmalıdır; bir öğün fazla yemek vermek yerine sık sık öğün vermeniz daha iyi olacaktır. Yaşının ve rahatsızlığının vermiş olduğu hipertansiyon, diyabet (şeker) hastalığı bulunan hastalarınız için muhakkak diyetisyen tarafından yemek listesi hazırlanmalıdır. Hazırlanan beslenme listesinin uygulanması, sıvı tüketimi ile ilgili de takipte bulunulması, sağlıklı ve zamanında beslenme konusunda bilinçli ve dikkatli olmanız gerekir.

*Hastanız tamamen yatalak durumda ise; mutlaka yatış pozisyonu 2 saatte bir değiştirmeniz gerekiyor. Pozisyon verirken hastanızı kesinlik sarsmayın, çekiştirmeyin ya da sürüklemeyin, bunun için çarşaf yardımıyla ve size eşlik edecek birinin yanınızda bulunması yeterlidir. Mümkünse hastanız için havalı yatak; havalı yastık kullanmasını sağlayın ( sünger yatak tercih etmeyiniz)

*Bunun dışında dikkat etmeniz gerekenler; hastanın temasta olduğu yatak, çarşaflar, tekerlek sandalyesi, odasının kapısı, penceresi, halısı, kullandığı tuvaleti ve klozeti farklı bezlerle temizlenmesini önerebiliriz.

Felçli Hastanın Evde Bakımı

*Aile bireyleri, hasta bakıcısı ya da yaşlı bakıcısı olarak hizmet eden yaşlıya yardımcı bakıcı ile ilgili olarak, en önemli sorumluluğunuz hastanızın kullanması gereken ilaçları düzenli ve dikkatli vermenizdir.  Ayrıca doktorunuzun uyarılarını ve önerilerini dikkatle uygulamak zorundasınız.

*Felçli hastanın bilinci kapalı ise göz enfeksiyonunu engellemek için dikkatle ve özenle göz bakımı temizliği yapmanız gerekiyor. Yüzünü sabah ve akşam yumuşak ıslak ( ılık su ) bir havluyla sabah ve aksamları  silmeniz gerekiyor.  Günlük göz temizliği için suyu kaynatıp temiz bir bardakta ağzını kapatarak soğuyuncaya kadar  bekletin ve temizlemeye bu şekilde başlayın. Saçlarının bakımı ise başın altına gelecek şekilde bir aparat yerleştirilip saçını yıkabilirsiniz. Hafta da 2-3 kez olmak üzere vücut banyosunu yaptırmanızı ve hastanızı utandırmamak için mahrem bölgelerini örterek yapmanızı önerebiliriz.  Hastanızın ayaklarını yıkadıktan sonra mutlaka kurulayın; nemli ya da ıslak bırakmayın, masaj yaparak nemlendirici ya da vazelin sürmeyi de unutmayın. Hastanızın dişlerini fırçalarken yumuşak kıllı diş fırçası kullanmanızı ve eğer protez kullanıyorsa ağız bakımı öncesi protezini çıkarıp diş macunu ile fırçalayıp, soğumuş kaynar suyunun içine bırakmalısınız.

*Yatağa bağımlı hastaların bakımını kolay değildir, bu zorlu süreçte komşu ya da tanıdıkla bu durumun altından kalkamazsınız. Hastanın sadece günlük ihtiyaçlarını karşılamak yetmez. Yatağa bağlı hasta bakımı ile ilgi bilgi ve tecrübeye sahip hasta  bakıcısı veya yaşlı bakıcısı ile çalışmanız gerekir. Felçli Hasta Bakımı konusunda yaşayabileceği zorlukları kabullenip; bu zorlu ve yorucu süreçte sizin ve hastanızın yanında kalacak bakıcı adayının; güler yüzlü, pozitif, enerjik, samimi, dürüst, sabırlı, dikkatli,  sigara kullanmayan, hijyene ve düzene önem veren.

Felçli Hastanın Evde Bakımı

Yaşlı ve hasta bireyleri seven; onlarla vakit geçirmekten hoşlanan, hasta bakımını meslek olarak gören, işinin sorumluluğunun farkında olan ve işini severek yapan, hastanın bakımına engel oluşturacak düzeyde; hasta bakıcısı elemanının ruhsal, bedensel ve işe devamsızlığıyla ilgili herhangi bir  hastalığı olmamalı ( sağlık testi yaptırabilirsiniz, ücretini karşılayarak ); hastanın hem sözel hem de bedensel tepkilerini anlayabilen, uygun yanıtlar verebilen ve uygulayabilen, onların ihtiyaçlarına cevap verebilen tecrübeli felçli hasta  bakıcısı olması çok önemlidir. Ayrıca hasta  bakıcı elemanının, aile yaşantısının düzenli olması; işe devamsızlığıyla ilgili herhangi bir rahatsızlığının olmaması ve bu işi uzun zaman zarfında devam etmesi çok önemlidir.

28 yıllık tecrübelerimizle Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları olarak; hastanın yaşamını destekleyen, kişisel bakım gereksinimlerini gideren; her türlü bakımını ve ihtiyaçlarını karşılayabilen yatılı felçli hasta bakıcısı, gündüzlü felçli hasta bakıcısı ve part-time felçli hasta bakıcısı ile Felçli Hastanın Evde Bakımı konusunda hizmet vermekteyiz. Referanslı felçli hasta bakıcısı ihtiyacınız konusunda uzman ekiplerimiz tarafından her zaman siz değerli ailelerin yanında olmaya devam ediyor.  Bizi arayın, sizleri güvenilir ve referanslı bakıcılar ile tanıştıralım.

Unutmayın, yaşlıların ve hastaların güneşe olduğu kadar, sevgiye de ihtiyaçları vardır.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Uzmanı
Deniz KILIÇ
19.06.2020

Yazımızı paylaşmak için;
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?