Evdeki yaşlıların yaşam kalitesini artıran 7 öneri

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları olarak, yaşlılarımız geçmiş ile geleceği birbirine bağlayan, değer ve kültür hazineleridir diyerek, evdeki yaşlıların yaşam kalitesini artıran 7 öneri şeklinde bildiklerimizi, yaşlı yakınlarıyla paylaşmak isteriz.

yaşlıların yaşam kalitesini

1- Yaşlılarımızın bütün günlük ihtiyaçlarının, evdeki ortamında, sağlıklı yaşam koşullarına uygun, hijyenik ve temiz bir ortamda olması gerekir. Yaşlılarımızın günlük yeme içme, alışveriş, doktor kontrolleri, ilaç takibi gibi zaruri ihtiyaçlarını aksatmamalısınız. Eğer yaşlınızın bütün bunları gerçekleştirmeye sağlığı ve gücü uygun değilse; yaşlı yakını olarak sizin hayatınızda da bütün bunları rutinde yapacak zaman bulamıyorsanız, size önerimiz, profesyonel, referanslı, tecrübeli yaşlı bakıcısı veya yaşlı yardımcısı çalıştırmanız olacaktır. Aynı zamanda bu tür yaşlıların yalnız kalması can güvenliği açısından uygun olmadığı için, yatılı yaşlı bakıcısı ile gece gündüz yaşlınızı yalnız bırakmamanızı öneririz.

2- Yaşlının sağlık kontrollerini sık sık yaptırarak; erken teşhis yöntemi ile “görme, duyma, ağız ve diş sağlığı ve idrar kaçırma” gibi sağlık problemlerini, kalıtsal hale gelmeden önleyebilirsiniz. Bu yaşlarda yaşanan tüm sağlık sorunlarının erken tespiti olmazsa veya erken tedavi sürecine başlamazsa, yaşlı için geri dönüşü olmayan zor günlerin başlangıcı olabilir.

3- Yaşlıların bedensel sağlığı ve ruh sağlığı için çok önemli gereksinimleri vardır. Bu gereksinimler, sosyalleşmeleri ve mutlu olmaları için büyük önem taşımaktadır. Yaşlıların günlük hayattan ve yaşamın içinde kopmamalarını sağlamanızı öneririz. Yaşlınıza özel programlar yapabilirsiniz.

Örneğin; sevdiği sergi veya sanat aktiviteleri, doğa yürüyüşleri, sevdiği akraba, arkadaş ziyaretleri veya meraklı olduğu konularda çok yorucu olmayacak etkinlik kursları gibi. Yaşlıların yaşam kalitesi,  pozitifliği, moral ve motivasyon için önemli olduğu unutulmamalıdır. Bütün bu etkinlikler için yaşlı yakını için zamanınız yoksa, yaşlıya bakıcı için, yaşlı bakıcı hizmeti alabilirsiniz.

Evdeki yaşlıların yaşam kalitesini artıran öneriler…

4- Yaşlılarda; eve veya dış ortamlarda, sağlık sebeplerinden, denge kaybından dolayı veya güç kaybı gibi nedenlerden, çok sıklaşan sorunlardan biri, yaşlılarda düşme konusudur. Yaşlılarda düşme nedeniyle yaşanan; kırık, düşme korkusu, fiziksel, psikolojik ve sosyal fonksiyon kabiliyetinde azalmaya neden olması, yaşlının yaşam kalitesinin etkilenmesine neden olmaktadır. Bu nedenle yaşlınızı bu tür durumlardan korumak için, özellikle yalnız yaşıyor ise, gündüzlü yaşlı bakıcısı veya yatılı yaşlı bakıcısı ile evde yaşlı bakımı hizmeti almanızı öneririz.

5- Yaşlının uyku düzeninize özen göstermeniz gerekiyor; en az 7-8 saat uyumasını sağlamalısınız. Kahvaltısını, öğlen yemeğini, akşam yemeğini ve ilaç kullanıyorsanız ilaçlarınızı düzenli kullanmasını sağlamalısınız. Yürüyüş ve egzersiz yaptırmayı unutmayın. Beslenmesine özen gösterin; sebze, meyve, süt ürünleri ve tahıl tüketmeyi, su içmeyi ihmal etmeyiniz. Alkol, sigara gibi kötü alışkanlıklarını kullanıyorsa bırakmasını sağlamanız gerekiyor.

6- Yaşlının yaşam kalitesini artırmak için; evde yaşlı bakımı hizmeti almanızı öneririz. Yaşlı bireylere hizmet edecek olan yaşlı bakıcı adayının özellikleri; yaşlı bireyleri seven, onlarla vakit geçirmekten hoşlanan, yaşlının uyku, yemek ve ilaç saatlerine özen gösteren, yakın – sıcakkanlı, sosyal, sevecen, enerjili dolu ve pozitif, prezantabl, sigara kullanmayan, kişisel temizliğine özen gösteren, samimi, dürüst, sabırlı ve dikkatli kişiler yaşlı bakımı sorumluluğu almalıdır. Yaşlı bakıcı, yaşlının bakımına engel oluşturacak düzeyde fiziksel bir probleme sahip olmamalıdır. Yaşlının hem sözel hem de bedensel tepkilerini anlamalı, uygun yanıtlar verebilmeli ve uygulamalıdır.

7- Yine yaşlının yaşam kalitesini artırmak için; evde yaşlı bakımı için yaşlı bakıcı, evin sorumluluğunu almaları da önemli bir konudur. Tecrübeli yaşlı bakıcısı düzenli, temiz ve hijyene önem veren, yemek yapımı, günlük toparlama, evin havalandırılması, ilaç takibi, gerektiği durumlarda banyo ve tuvalet yardımı, saç, tırnak bakımı, yaşlının hayat rutinine ayak uyduran, kıyafetlerinin temizliği, giydirilip – çıkarılması gibi vs. konularda yaşlı bireylere destek verebilen güvenilir yaşlı bakıcısı olmalıdır. Yaşlı bakıcı, ihtiyaç bitimine kadar uzun süreli yaşlı bakımı hizmeti verebilmeli, çünkü sık yaşlı bakıcı değişikliği yaşlının ruhsal ve duygusal gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları; yaşlı bakıcısı firması, hasta bakıcısı firması olarak, 27 senedir sahip olduğumuz bilgi ve birikim ile ihtiyaç duyduğunuz, evde yaşlı bakımı için, en iyisi bizi arayın.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
Uzman İnsan Kaynakları Danışmanı
Güldan Şahbaz
21.02.2020

Yazımızı paylaşmak için;
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?