Evde Demans Hasta Bakımı

 

Hafıza ve bilişsel problemler, yaşlı bireyin yakınları ve doktoru tarafından fark edilmeye başlandığı gibi, demansın gelecekte daha şiddetli evrelerinin yaşanacağının habercisi olması sebebiyle, hastanın yaşadığı stresini hafifletmek için, bu evrenin belirtilerini fark edebilmek önemlidir. Bu farkındalık oluştuğu andan itibaren, yaşlınız yalnız yaşıyorsa acilen tecrübeli evde hasta bakımı hizmeti almanızı tavsiye ediyoruz. Bu haftaki konumuz, evde demans hasta bakımı hakkında bilgiler paylaşacağız.

Evde Demans Hasta Bakımı

Demans hastasının bakım sorumluluğu;

 

Demans hastalığının evreleri, beyinde fiziksel değişimleri kapsadığı için, genelde fark edilebilir belirtilerden çok daha önce başlar. Uzmanlar göre; en düşük demans evreleri durumunda, normal zihinsel işlev söz konusudur ya da bilişsel bozukluk yoktur. Demans, hafıza kaybı, davranışsal problemler veya diğer değişimleri gösteren, işaret veya belirtiler demans başlangıcından sonraki evrelerdir. Demans hastasının günlük hayatındaki bozulmalar olacaktır. Evdeki hasta bakıcısı, unutkanlık, tekrarlamalar, konsantrasyon eksikliği, organize olamama, çözüm bulmada zorluk gibi, eksiklerde tamamlayıcı ve onarıcı davranmak zorundadır.

 

Demans hasta bakıcısı nasıl çalışmalıdır?

 

Hastada meydana gelen, sosyal yaşam bozukluğu, huysuzluk, olumsuz düşünmek, kararsızlık, en basit günlük ihtiyaçları bile yapmak istememek, net düşünememe gibi  davranışlara karşın, son derece anlayışlı davranıp, hastayı yönlendirme becerisine sahip olmalıdır. Evdeki hasta bakıcı, demansın ilerleyen evrelerinde yaşlıda yaşanacak olan, giyinme, banyo yapma, tırnak kesimi ve saç bakımı gibi kişisel ihtiyaçlarda destek olur. Hastanın unutkanlığı, olayları karıştırması, yemeğini yememesi, tuvalet ihtiyacını görmemesi, idrarını kaçırması, uyumada zorluk çekmesi gibi, kendi kendine yetmediği her durum karşısında, tecrübesi sayesinde, demans hastasına yaşam desteği verir. Daha ileri evrelere geçtiğinde, hayal görme, paranoya, hafıza kaybı, anksiyete, çevredekilere yabancılık gibi zor durumlarda, demans hastasına can yoldaşı olur. Evdeki hasta bakıcı, ister yatılı bakıcı olsun, ister gündüzlü bakıcı olsun, hastanın ev ortamının günlük temizliğini, derlenip toparlamasını, yemek yapılması, çamaşırlarının yıkanması gibi işlerini yaparak, temiz bir ortamda yaşamasını sağlar.

 

Demansın ilerleyen evrelerinde, demans hasta bakımı;

 

Giyinmek, yıkanmak, yemek gibi temel günlük yaşam aktivitelerinde artık tam bir gözetim gerekmektedir. Evrenin sonlarında yutma güçlüğü de ortaya çıkar. Kelime hazinesi son derece fakirleşmiştir. Evrenin sonlarında tüm sözlü yetenekler yitirilir. Yataktan kalkmak giderek zorlaşır ve sonlara doğru giderek oturmak dahi mümkün olmaz ve yatalak demans hastası haline gelebilir. Televizyondaki kişileri ev içindeymiş gibi sanıp konuşmak, aynadaki kendi hayaliyle yabancıymış gibi konuşmak gözlenebilir. Yürümenin kaybolmadığı dönemde amaçsız dolaşma, istifçilik, amaçsız tekrarlayıcı hareketler izlenebilir. Tuvalet davranışında bozulmalar, idrar kaçırma giderek belirginleşir. Demansın son evresinde, bilişsel olarak kişi artık kendinde değildir. Hayatını unutmuş, yakın olan kişilerin çoğunu tanımamak, paranoya ve hayal görme gibi kötü belirtiler yaşanır. Artık son evrelerde, kişi kendine bakamamaktadır. Yatağa bağımlı demans hasta haline gelmiştir. Yardım almadan yemek yeme, yürüme konularında zorlanır. Yutkunma yeteneği kaybolur ve solunum sıkıntıları başlar. Bu noktada, demans hasta bakıcısı yeterli olmayabilir, teknik bilgilere sahip, evdeki hastaya hemşire desteği, demans hastasına hemşire bakıcı gibi ciddi destekler alınmalıdır. Bu sona yaklaşan yolda, hastanın konforu ve doğru bir bakım için, hasta yakınları gereken tedbirleri vakit kaybetmeden almalıdır.

 

Evde Demans Hasta Bakımı

 

Bizler hasta bakıcı danışmanlık firması olarak, evde hasta bakıcı hizmeti vermek yanında, yaşlıların teşhis ve tedavi süreçleri ile ilgili, bilgi sahibi olmanın ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Bu tarz sabır ve itina isteyen hastalara, kesinlikle tecrübeli hasta bakıcılar bakmalıdır. Bu hafta, uzun yıllara dayanan bilgi ve birikimlerimize dayanarak, evde demans hasta bakımı yazımızı sunduk. Profesyonel bir hasta bakıcı şirketi ile yol almak ve demans hastaya bakıcı arıyorum diyorsanız, bizi arayın.

 

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları

İnsan Kaynakları Yöneticisi

Güldan Şahbaz – 13.01.2022

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazımızı paylaşmak için;
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

error: © 2021 Berkay Danışmanlık İK Ltd.
Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?