Evde Bakım Hizmetleri

Sevgili okurlarımız, 29 yıllık evde bakım hizmetleri veren yaşlı bakıcı firmamız, evde yaşlı bakımı hizmetleri ve evde hasta bakımı hizmetleri şeklinde, yaşlı bireylere bakım desteği vermektedir. Bu hafta sizlere evde yaşlı bakımı hakkında, bilgilerimizi ve araştırdığımız tüm uzman tavsiyelerini aktarmak istiyoruz.

Evde Bakım Hizmetleri

İnsanlar ve yaşlı bireyler;

Birçok sebeple, yaşamlarının herhangi bir dönemlerinde hastalanabilir, felç geçirebilir, sakatlanabilir ya da yatağa bağımlı bir şekilde, hayatını sürdürmek zorunda kalabilir. Evde bakım hizmetleri almanın en önemli sebeplerinden birisi, felç geçirmektir. Geçici veya kalıcı felç kalma nedenleri olarak, kısaca özetlemek gerekirse, genellikle omurilikte veya sinir sisteminin diğer bölümlerinde, meydana gelen hasarın bir sonucu olarak ortaya çıkar. Felçli hastalar tıpkı yoğun bakım hastaları gibi, bir başkasının yardımına muhtaçtır. Ayrıca, diz protezi, kalça kırıklığı, yürümede zorluk, denge bozukluğu, az görme, az duyma, unutkanlık, demans, alzheimer, parkinson v.b. birçok rahatsızlığı olan yaşlı veya diğer yaştaki hasta bireyler, evde bakım hizmeti almak zorunda kalabiliyor.

Evde bakım hizmeti almak neden önemlidir?

İnsanın günlük yaşamında yapması gereken birçok şeyi, evdeki yaşlı veya hasta bireyler yapamadığı için, evde bakım hizmeti almak çok önemlidir. Bu doğrultuda, evdeki yaşlı bakıcısı ve evdeki hasta bakıcısı, yaptığı uygulamalarla, yaşam kalitesini yükseltmek, can yoldaşı olmak, ve problemlerini en aza indirmek için, bakıcılık hizmeti verir. Hasta bakıcısı ya da yaşlı bakıcısı olarak hizmet eden yaşlıya yardımcı bakıcı ile ilgili, en önemli sorumluluk, hastanın kullanması gereken ilaçları düzenli ve dikkatli vermesidir.  Ayrıca doktorun uyarılarını ve önerilerini dikkatle uygulamak zorundadır.

Yatalak hastanın evde bakımı; 

Yatalak hastaların evde bakımı, vücudundaki hasara göre değerlendirilir. Hastanın ihtiyaçları doğrultusunda bir bakım programı hazırlanarak, hasta için faydalı egzersizler hazırlanır. Felçli bir hastanın vücudunda birçok fonksiyon kaybı oluşur ve bunları geri kazanabilmesi adına çene, kol, el ve bacak egzersizlerini belli aralıklarla sürekli yapılması gerekiyor. Her gün düzenli olarak yapılan egzersiz sonucunda hasta gün be gün ilerleme kaydeder. Bu durumda, hem hasta yakınlarını, hem de hasta bakıcısını son derece mutlu eden sonuçlar ortaya çıkar.

 Evde hasta bakımında dikkat edilmesi gerekenler;

Hastanın beslenme düzeni planlı ve programlı olmalıdır; 

Hasta kesinlikle düzensiz beslenmemelidir. Doktorunuzdan ya da, diyetisyenden bunun için yardım alabilirsiniz. Beslenmelerinde tam tahıl, yeşil sebze, salata ve meyve olmalıdır. Bir öğün fazla yemek vermek yerine, sık sık öğün vermeniz daha iyi olacaktır. Yaşının ve rahatsızlığının vermiş olduğu hipertansiyon, diyabet (şeker) hastalığı bulunan hastalarınız için muhakkak diyetisyen tarafından yemek listesi hazırlanmalıdır. Hazırlanan beslenme listesinin uygulanması, sıvı tüketimi ile ilgili de takipte bulunulması, sağlıklı ve zamanında beslenme konusunda bilinçli ve dikkatli olmanız gerekir.

Hastanız tamamen yatalak durumda ise;

Mutlaka yatış pozisyonu 2 saatte bir değiştirmeniz gerekiyor. Pozisyon verirken hastanızı kesinlik sarsmayın, çekiştirmeyin ya da sürüklemeyin, bunun için çarşaf yardımıyla ve size eşlik edecek hasta bakıcısının, yanınızda bulunması yeterlidir. Mümkünse hastanız için havalı yatak, havalı yastık kullanmasını sağlayın ( sünger yatak tercih etmeyeniz)

Evde bakım Hizmetlerinde hijyenin önemine gelirsek;

Hastanın temasta olduğu yatak, çarşaflar, odasının kapısı, penceresi, halısı, kullandığı tuvaleti ve klozeti temiz tutulmalıdır. Ayrıca, bu eşyalarının farklı yıkanmasını ve farklı bezlerle temizlenmesini öneririz. Hastanın bilinci kapalı ise, göz enfeksiyonunu engellemek için dikkatle ve özenle göz bakımı temizliği yapmanız gerekiyor. Yüzünü, sabah ve akşam yumuşak, ıslak ( ılık su ile ) bir havluyla silmeniz gerekiyor.  Günlük göz temizliği için, suyu kaynatıp temiz bir bardakta, ağzını kapatarak soğuyuncaya kadar  bekletin ve temizlemeye bu şekilde başlayın. Saçlarının bakımını ise, başın altına gelecek şekilde bir aparat yerleştirilip, saçını yıkabilirsiniz. Hafta da 2-3 kez olmak üzere vücut banyosunu yaptırmanız gerekmektedir. Hastanızın ayaklarını yıkadıktan sonra, mutlaka kurulayın, nemli ya da ıslak bırakmayın, masaj yaparak nemlendirici ya da vazelin sürmeyi de unutmayın. Hastanızın dişlerini fırçalarken, yumuşak kıllı diş fırçası kullanmanızı ve eğer protez kullanıyorsa ağız bakımı öncesi protezini çıkarıp diş macunu ile fırçalayıp, soğumuş kaynar suyunun içine bırakmalısınız. Bu konuda önerimiz, kesinlikle bilinçli ve tecrübeli hasta bakıcı hizmeti almanızdır.

Evde Bakım Hizmetleri Konusunda ÖNEMLİ UYARI!

Yatağa bağımlı hastaların bakımını kolay değildir, bu zorlu süreçte komşu ya da tanıdıkla bu durumun altından kalkamazsınız. Hastanın sadece günlük ihtiyaçlarını karşılamak yetmez. Yatağa bağlı hasta bakımı ile ilgi bilgi ve tecrübeye sahip, tecrübeli hasta  bakıcısı veya bu konularda referanslı yaşlı bakıcısı ile çalışmanız gerekir.

Evde hasta bakımı konusunda yaşayabileceği zorlukları kabullenip, bu zorlu ve yorucu süreçte, sizin ve hastanızın yanında kalacak, hasta bakıcı adayının özelliklerine gelirsek; 

*Güler yüzlü, pozitif, enerjik, samimi, dürüst, sabırlı, dikkatli,  sigara kullanmayan, hijyene ve düzene önem veren, yaşlı ve hasta bireyleri seven, onlarla vakit geçirmekten hoşlanan, hasta bakımını meslek olarak gören, işinin sorumluluğunun farkında olan ve işini severek yapan bir hasta bakım elemanı olmalıdır.

*Hastanın hem sözel hem de bedensel tepkilerini anlayabilen, uygun yanıtlar verebilen ve uygulayabilen, onların ihtiyaçlarına cevap verebilen, tecrübeli hasta bakıcısı olması çok önemlidir. Ayrıca, hasta  bakıcı elemanının, aile yaşantısının düzenli olması, işe devamsızlığıyla ilgili herhangi bir rahatsızlığının olmaması ve bu işe uzun zaman zarfında devam etmesi çok önemlidir.

29 Yıldır, evde bakım hizmetleri için, güvenilir, referanslı ve profesyonel hasta bakıcı elemanı ve yaşlı bakıcı elemanı temini yapmaktayız. Evde bakım hizmeti için, yaşlı bakıcısı ve hasta bakıcısı arıyorum diyorsanız, bizi arayın.

 

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları 

İnsan Kaynakları Yöneticisi 

Güldan Şahbaz – 25.02.2021

 

Yazımızı paylaşmak için;
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

error: © 2021 Berkay Danışmanlık İK Ltd.
Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?