Evde Alzheimer Hasta Bakımı  

 

Kabul edilmesi gereken birinci konu, alzheimerlı bir hastanın yalnız yaşamayı başaramayacağıdır. Nasıl ki, bir çocuk, bir bebek yalnız yaşayamaz ise, alzheimerlı bir hasta da yalnız yaşayamaz. Alzheimer hastalığında, başa gelmeden öngörülmeyen, bir sürü risk söz konusudur. Bunların en basitleri yemeği ocakta unutup yakmak, evin kapısını açık unutmak, anahtar kaybedip kapıda kalmak gibi… Ayrıca alzheimerlı bir bireyin, zihinsel güçlüğünün farkına varabilecek, kötü niyetli insanların mağduru olmaları büyük risk teşkil edebilir. Bu nedenle evde alzheimer hasta bakıcı ile çalışmanız çok önemli bir ihtiyaçtır. Bu haftaki yazımızda, evde alzheimer hasta bakımı hizmeti ile ilgili, önemli tavsiyeler paylaşmak istiyoruz.

Evde Alzheimer Hasta Bakımı

Alzheimer hastada yaşanacak zorluklar ve yapılması gerekenler;

 

Yaşadığımız çağda, değişen aile yapısı, birçok yaşlıyı yalnız bırakmıştır. Bu bağlamda, başta bahsettiğimiz birinci konuyu ele alacak olursak, alzheimer hasta bakımında ilk önceliğimizin, güvenlik olduğunu daha iyi anlarız. Alzheimerlı bir hastanın güvenliği kadar, onun bakımından sorumlu kişilerin güvenliğini de önem arz etmektedir. Alzheimerlı hastanın evinde yaşayan, ister aile bireyi ister, alzheimer hasta bakıcısı olsun, tüm bu sözü geçen risklerle karşı karşıyadır. Bir alzheimer hastasının, tanısı konulduğu andan itibaren, ivedikle alınması gereken ilk karar güvenlik olmalıdır. Alzheimer hastasının bakım sürecinde, hastanın alışılagelmiş olduğu, evin konumunun ve düzenin değiştirilmemesi, büyük önem arz etmektedir. Bu gibi değişiklikler, zaten kafası karışık alzheimer hastasında, daha fazla kafa karışıklığına sebep olacaktır. Alzheimer hastalığı, bir akıl hastalığı değildir, alzheimer hastaları çoğu zaman çevrelerinde olan biten her şeyin gayet farkında olup, beynin bazı bölümlerinin küçülüp, yeni bilgi alımını yapmamasıdır. Bu sebeple, doğru cümlelerle kendini ifade etmekten, yoksun kalmış bireylerdir. Onların farkındalığını yükseltebilmek, güncel ihtiyaçları anlamında, hayat standartlarını düşürmeden, sabır ve özgüvenli bir şekilde, evde alzheimerlı hasta bakımı yapmak gerekiyor.

 

Alzheimer hastasına davranış biçimi nasıl olmalıdır?

 

Yaşlı bireyler, teşhisi konmuş bir rahatsızlığı olsun olmasın, ilk başlarda evde bir yabancı varlığını istemeyecektir. Bu durumu anlayışla karşılamalı, onu muhtaç gibi gösteren konuşmalardan kaçınmalısınız. Gelecek olan kişinin hayatını kolaylaştıracağını, bir destek el olacağını, hiçbir düzenini değiştirmeyeceğini ve güvenilir bir insan olacağını anlatıp, rahatlatmalısınız. Yaşlılar, yaşlı bakıcısı veya hasta bakıcısı işe alarak, kendilerini veya yakınlarını maddi olarak, zora sokmak istemezler. En önemlisi de, durumları ne olursa olsun, kendi kendilerine idare edebileceklerine inanırlar. Bu konuda, yaşlı veya hastanın yakınları olarak, doğru zamanda ve geç olmadan harekete geçmelisiniz.

 

Evdeki hasta bakıcının yapması gerekenlere gelirsek;

 

  • Bir alzheimer hastası ile asla inatlaşmamalı, istemediği hiçbir şeye onu zorlamamalıdır.
  • Konuşma ve sohbetlerdeki ses tonuna daima dikkat edilmesi gerekir.
  • Göz temasını kaybetmemek, onlarda güven teşkil edecektir.
  • Yapmasını istediğiniz herhangi bir şey için, emir kipi kullanmayın, sabrı elden bırakmadan, yapmak istediğiniz eylemin ona faydasını şefkatli bir dille anlatın.

Örneğin;

-Kokuyorsun, banyo yapalım mı? Cümlesi yerine, bugün banyo yapmak ister miydin? sorusu ile kararların kendisine ait olduğunu hissettirin.

-Yemek yemezsen hasta olursun cümlesi yerine, ben acıktım, benimle yemeğe eşlik eder misin? Sorusu, ile hem negatif cümleden kaçınmış oluruz, hem de onunla zaman geçirmenin, bizi mutlu edeceğini vurgulamış oluruz.

bunu her daim böyle yapmalıyız ki, algılarına iyice yerleşsin.

Alzheimer hastasının, günlük taze yemeklerinin hazırlanması, evdeki temizlik ve düzenin sağlanması, ilaçlarının saatinde ve muntazam olarak verilmesi ve uyum içinde yaşaması da, alzheimer hasta bakıcısının başlıca görevlerindendir. Özellikle bu hastalığı yaşayan bireyler için, yatılı bakıcı tavsiye ediyoruz. Çünkü, sadece gündüz değil, gecede yalnız kalmaması, can güvenliği için çok önemlidir.

 

Evde Alzheimer Hasta Bakımı

 

Evde hasta bakıcı danışmanlık firması olarak, 29 yıldır sektördeyiz. Tüm yaşlı ve hastaların, konulmuş teşhisine göre, tecrübeli hasta bakıcısı temin ediyoruz. Evde alzheimer hasta bakımı için en önemli tavsiyemiz, daha önce alzheimer hasta bakımı yapmış, referanslı hasta bakıcısı ile çalışmanız olacaktır. Evde hasta bakıcısı arıyorum diyorsanız, bizi arayın.

 

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları

İnsan Kaynakları Danışmanı

GÜLDAN ŞAHBAZ 18.11.2021

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazımızı paylaşmak için;
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

error: © 2021 Berkay Danışmanlık İK Ltd.
Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?