Demans Yaşlılarda Hasta Bakıcının Görevleri

Demans evreleri, beyinde fiziksel değişimleri kapsadığı için, genelde fark edilebilir belirtilerden çok daha önce başlar.  Uzmanlar göre; en düşük demans evreleri durumunda, normal zihinsel işlev söz konusudur ya da bilişsel bozukluk yoktur. Demans, hafıza kaybı, davranışsal problemler veya diğer değişimleri gösteren, işaret veya belirtiler demans başlangıcından sonraki evrelerdir. Alzheimer Araştırma Vakfı Fisher Merkezi’ne göre, 65 yaş üzeri nüfusun en azından yarısı yaş kaynaklı unutkanlık yaşadığını bildirmektedir. Bu haftaki yazımızın konusu, çağımızın en önde gelen hastalıklarından biri olan, demans yaşlılarda hasta bakıcının görevleri nelerdir?

Demans yaşlılarda hasta bakıcının görevleri nelerdir ?

Hafıza ve bilişsel problemler, yaşlı bireyin yakınları ve doktoru tarafından fark edilmeye başlandığı gibi, demansın gelecekte daha şiddetli evrelerinin yaşanacağının habercisi olması sebebiyle, hastanın yaşadığı stresini hafifletmek için, bu evrenin belirtilerini fark edebilmek önemlidir. Bu farkındalık oluştuğu andan itibaren, yaşlınız yalnız yaşıyorsa acilen tecrübeli evde hasta bakıcı hizmeti almanızı tavsiye ediyoruz.

Deman hastasının sorumluluğunu alan hasta bakıcının görevlerine gelirsek;

*Demans hastasının günlük hayatındaki bozulmalar olacaktır. Hasta bakıcı, unutkanlık, tekrarlamalar, konsantrasyon eksikliği, organize olamama, çözüm bulmada zorluk gibi, eksiklerde tamamlayıcı ve onarıcı davranmak zorundadır.

*Demans hasta bakıcı; Hastada meydana gelen , sosyal yaşam bozukluğu, huysuzluk, olumsuz düşünmek, kararsızlık, en basit günlük ihtiyaçları bile yapmak istememek, net düşünememe gibi  davranışlara karşın, son derece anlayışlı davranıp, hastayı yönlendirme becerisine sahip olmalıdır.

*Hasta bakıcı, demansın ilerleyen evrelerinde yaşlıda yaşanacak olan, giyinme, banyo yapma, tırnak kesimi ve saç bakımı gibi kişisel ihtiyaçlarda destek olur. Hastanın unutkanlığı, olayları karıştırması, yemeğini yememesi, tuvalet ihtiyacını görmemesi, idrarını kaçırması, uyumada zorluk çekmesi gibi, kendi kendine yetmediği her durum karşısında, tecrübeli hasta bakıcı yaşam desteğini verir. Daha ileri evrelere geçtiğinde, hayal görme, paranoya, hafıza kaybı, anksiyete, çevredekilere yabancılık gibi zor durumlarda, demans hastasına can yoldaşı olur.

*Hastanın ev ortamının günlük temizliğini, derlenip toparlamasını, yemek yapılması, çamaşırlarının yıkanması gibi işlerini yaparak, temiz bir ortamda yaşamasını sağlar.

Bizler hasta bakıcı danışmanlık firması olarak, evde hasta bakıcı hizmeti vermek yanında, yaşlıların teşhis ve tedavi süreçleri ile ilgili, bilgi sahibi olmanın ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Bu haftaki, yıllara dayanan bilgi ve birikimlerimize dayanarak, demans yaşlılarda hasta bakıcının görevleri nelerdir? yazımızı sunduk. Profesyonel bir hasta bakıcı şirketi ile yol almak isterseniz bizi arayın.

Güldan Şahbaz
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
18.12.2020

 

Yazımızı paylaşmak için;
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?