Demans için Beyin Jimnastikleri

Demans hastalığı (bunama), zihinsel becerilerin hastalık nedeniyle zayıflaması durumudur. Halk arasında bu duruma  “bunama” deniliyor.  Genellikle 50-55 yaşının üzerinde ortaya çıkmaktadır ve yavaş ilerleyen bir hastalıktır. Demans için Beyin Jimnastikleri; Demans hastalığının bir türü olarak adlandırılabilen alzheimer aslında demansın en büyük nedenidir. Bunun yanında zihinsel faaliyetlerin hasar görmesine neden olan birçok hastalık da demansa neden olabilir. Demans; ailede demans ve kronik psikiyatrik hastalıklar olanlar, kronik depresyonu olanlar, beyin damar hastalığı risk faktörleri olanlar, kronik kafa travması geçirenler ve özellikle 80 yaşın üzerinde olanlarda görülebilen bir hastalıktır.

Demans için Beyin Jimnastikleri

Demans ’ın Belirtileri Nelerdir?

Hastalık nedeniyle ve hastanızın yaşının da vermiş olduğu durumlar nedeniyle giyinme-soyunma, sorunları çözme, duygularını kontrol etme yeteneğini kaybetme, zihinsel ve fiziksel becerilerinde gerileme,  kişilikleri değişebilir, aniden sinirlenebilir, agresif hareketler sergileyebilir, inatçılık, hafıza kaybı yaşayabilir, şahısların yüzünü ve ismini hatırlamama, unutkanlık, sözcükleri bulmakta ve cümle kurmakta zorlanma, Aynı soruları sorma yani tekrarlama, yön duygusunu kaybetme ve kaybolma,   yıkanma, tuvalete çıkma, yemek yeme gibi günlük aktivitelerini yapma yeteneğini kaybedebilir.

Demansın son evresinde ise bazı durumlarda hasta yakınlarını tanımayabilir, konuşması azalır ve hasta yatağa bağımlı hale gelebilir. Ayrıca Demans hastaları; aşırı alkol, sigara kullanılması, yüksek kolesterol, yüksek kan basıncı gibi etkenler de demans hastalığında rol oynayabilir, bu nedenle hastalar bu konularda çok dikkatli olmalıdır.  

Demans için Beyin Jimnastikleri Nelerdir ? Demans için ne gibi beyin jimnastikleri yapmamız lazım ?  sorusunu aşağıdakilerle yapmak mümkün ancak bu hastanın kişiliğine ve davranışlarına göre farklılık gösterebilir.

Demans için beyin jimnastikler in de,amacımız beynimizi aktif ve çalışır halde tutmak. Sizlere önerimiz; bulmaca, bilmece gibi zihinsel aktivitelerde bulunun, sayı oyunları, değişik- farklı yapbozlar yapmayı deneyebilirsiniz, masa oyunları, video oyunları, hafızanızı geliştirecek internet oyunları, yabancı dil öğrenebilirsiniz, gönüllü işlere katılın, seminerlere katılın,  müzik enstrümanı çalabilirsiniz, yeni arkadaşlar edinin ve sosyal aktiviteler yapın, kitap okuyun, müzik dinleyin, sinemaya, konserlere, park ve müzelere gidin, farklı yollardan giderek günlük rutinlerinizi değiştirebilirsiniz, yürüyüş yapabilirsiniz, yüzmeye gidebilirsiniz, yemek yerken- içecek içerken –bilgisayardayken kullanmadığınız elinizi kullanın, televizyon ve bilgisayarı yatak odanızda bulundurmayın, yatmadan önce sizi rahatlatacak sıcak banyo, hafif esneme egzersizleri, günlük yazma gibi aktiviteler yapabilirsiniz, uykunuzu düzene sokun, en önemlisi kendinize vakit ayırın ve önceliğiniz siz ve aileniz olsun.

Demans hastalığına karşı alınacak önlemler;

Sigara ve alkol kullanılmaması, yağlı gıdalardan uzak durulması, bol sebze ve meyve tüketmek, bakliyatlar (mercimek, nohut, fasulye), tam tahıllılar,  egzersiz yapmayı ihmal etmemek, kan basıncını dengede tutmak, zihni çalıştıracak aktivitelerde bulunmak, omega 3 (somon, ton balığı, sardalya, balık yağı beynin fonksiyonlarını korur) yeterince alınmalı, zeytinyağı, zencefil, yeşil çay, koyu renkli yemişler, soya ürünleri  tüketilmeli vs. gibi ürünlerle sağlıklı beslenebilirisiniz.

Günümüzde oldukça yaygınlaşan, Demans hastalığı teşhisi konulmuş hastalar için, demans için beyin jimnastikleri ile bilgili, daha önce demans hasta bakıcısı, alzheimer hasta bakıcısı, parkinson hasta bakıcısı, yaşlı bakıcısı olarak, hasta bakıcılığı mesleğini referanslı ve tecrübeli yapan bakıcı kadromuz ile hasta bakımı hizmeti vermeye hazırız.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları, yaşlı bakıcısı şirketi, hasta bakıcısı şirketi olarak, 27 senedir sahip olduğumuz bilgi ve birikim ile ihtiyaç duyduğunuz, evde hasta bakımı için, en iyisi bizi arayın.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
Uzman İnsan Kaynakları Danışmanı
Deniz Kılıç
07.08.2018

Yazımızı paylaşmak için;
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

error: © 2021 Berkay Danışmanlık İK Ltd.
Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?