Hasta bakıcı istemeyen hastanın psikolojisi

Hasta ebeveynlerimiz ve yakınlarımız, yaşları ilerledikçe, farklı bir ruh haline girebiliyor. Çok ihtiyacı olsa dahi, benim hasta bakıcıya ihtiyacım yok, istemiyorum diyerek, durumu işin içinden çıkılmaz bir hale sokabiliyorlar. Bu nedenle, onları anlayabilmek ve onların penceresinden durumu değerlendirmek adına, hasta bakıcı istemeyen hastanın psikolojisi konulu yazımızı sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Bakıcı istemeyen hastanın psikolojisi

Hasta bireylerde, kendi kendine bakabilme yetersizliği ve güçsüzlüğü oluşmasıyla, moral bozukluğuna ve muhtaç kalma endişesini de, beraberinde gelir. Hastalanmak, bazı yaşlılar için, kabullenilmeyen bir gerçek haline gelebilir. Yada tam tersi, fazla kabullenip, hayata küsmeye ve her şeyden elini ayağını çekmeye de yol açabilir. Hasta bireylerin kendi işlerini yapabilme gücü azaldığında, vücutsal değişimlerin baş gösterdiği anlamına gelir.

Örneğin;

Alzheimer hasta, Demans hasta, kalp hastası, yüksek tansiyon hastası, şeker hastası, kalça kırığı ameliyatı, protez ameliyatı geçirmiş hastalar, Parkinson hastası, als hastası gibi birçok kronik rahatsızlıklar.

Bu süreçte, hasta bireylerin hareketlilik ve yaşam şekli, bu teşhislerden sonra oldukça değişiklik gösterir. Yürümek, günlük yaşamsal ihtiyaçlar, denge koordinasyon halinde bozulmalar görülebilir. Kısacası, yaşlılığın beraberinde getirdiği  kronik rahatsızlıklar, fiziksel özgürlüğün ve yaşamsal döngünün devamını derinden etkiler.

‘’Hastaların duygusal durumunu göz önünde bulundurarak, empati yaparak ve yanında olduğunuzu hissettirerek yaklaşımda bulunmalısınız’’

Pek, hastaların hasta bakıcısı istememelerinin sebepleri neler olabilir?

-Hasta olduğunu kabullenmemek, reddetme

-Kendini yetersiz ve muhtaç göstermekten kaçınma

-Sevdiklerini, eşini, dostunu, arkadaşlarını kaybetmiş ise, hasta bakıcı ile yaşarsa, kendisinin de sona yaklaştığını düşünmesi

-Özgürlüğünün kısıtlandığını, her işine karışılacağını ve tüm düzeninin alt üst olacağı endişesi

-Kendi kendine yetebilmeye fazlasıyla alışmış olmak

Evde hasta bakımı hizmeti aldıktan sonra, sevdiklerinin ve yakınlarının, artık daha seyrek ziyaret edecekleri korkusu

-Maddi desteği yakınlarından alıyor ise,  maddi ve manevi olarak, kimseye yük olmak istememesi

Hasta yakınları, bu durumda nasıl yol izlemeli ?

-Yargılamadan, baskı yapmadan, onu anlamaya çalışarak, ilgili ile dinleyip, güven telkin etmelisiniz.

-Ani ve hızlı ikna etmeye çalışmayın. Önce bu fikre alışmasını ve kabullenmesini sabırla bekleyin.

-Önünüze çözümsüzlükler sürecektir, siz ona sabırla büyük resmi göstermeye çalışıp, temel problemleri anlatın. Çözüm ortağı olması yönünde telkinlerinizden vaz geçmeyin.

-Hasta bakım elemanı ile ilgili alınacak tüm kararlarda, kendinsin fikirlerine saygı duyulacağını, son sözün daima kendisine ait olduğunu, hastanıza doğru kelimeler ile ifade edin.

Hasta bakıcısı var diye, daha az görüşmeyeceğinizi, her zaman yanında olduğunuzu hissettirin.

Değişen ortamlar, yaşam koşulları ve yakın ilişkiler, hastanızı bu dönemde mutsuzluk, çaresizlik ve sonuç olarak da depresyona sürükleyebilir. Bu nedenle, uyumlu, anlayışlı, saygılı ve sevgi ile yaklaşacak, tecrübeli hasta bakıcısı ile çalışmalısınız. Hastanız, yalnız kalamıyor, günlük ihtiyaçlarını devam ettiremiyor ise, hayat yoldaşı olup, tüm ihtiyaçlarını karşılayacak, güvenilir hasta bakıcı ile çalışmalısınız. Hastaların en çok istediği, daha sık aramanız, sormanız ve ziyarete gelmenizdir. Dünyanın en iyi hasta bakıcısı ile yaşıyor olsa dahi, sevdiklerinin yerini kimse tutamaz. Bu hafta sizlerle, hasta bakıcı istemeyen yaşlının psikolojisi konulu yazımızı paylaşmaya çalıştık.

Hastamıza bakıcı arıyoruz diyorsanız, güvenilir ve tecrübeli hasta bakım elemanı temini için, yanınızdayız.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan ŞAHBAZ
12.06.2020

Yazımızı paylaşmak için;
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

error: © 2021 Berkay Danışmanlık İK Ltd.
Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?