Alzheimer’ı geciktiren egzersizler yazımıza başlamadan önce Alzheimer hastalığı nedir ? diye sorarsanız; yaşlı bireylerde giderek ilerleyen hafıza kaybına neden olan, düşünme yetilerini ve zaman içerisinde günlük yaşam aktivitelerini yapma yetisini yok eden ilerleyici bir hastalıktır. Kişi yavaş yavaş çevre ile iletişim kurma yeteneğini, karar verme yeteneğini kaybeder. Alzheimer en çok 60 –  65 ve üstü yaşlarda görülmektedir.

Alzheimer'ı geciktiren egzersizler

Alzheimer’ı geciktiren egzersizler…

Günlük yaşam aktivitelerini yerine getiremez, belleğini kaybeder. Anormal davranışlarda bulunur, kişilikte bir değişiklik olur, kaygı artar. Bu gibi durumlarda siz ya da hastanız için tutacağınız hasta bakıcısı günlük egzersiz ya da hafta da 2-3 güne yayacak şekilde egzersiz yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

Egzersizin insan sağlığına ne kadar yaralı olduğunu belirtmek isteriz. Hareketsiz yaşam tarzı ve ilerleyen yaşı nedeniyle, birçok hastalığın da habercisi olabilir, erken yaşlanmaya veya hastalanmaya da yol açabilir.  Nedir bu hastalıklar? diye sorarsanız; koroner kalp hastalığı, hipertansiyon, KOAH, kalp yetmezliği, nörolojik hastalıklar, diyabet, eklem omurga kireçlenmeleri,  yaşlılarda çok rastlanılan hastalıklardır. Hastanızın yaşam kalitesini yükseltmek ve olabilecek komplikasyonları en aza indirmek ve ilerde size ya da aile büyüklerinizin başına gelebilecek Alzheimer hastalığının bugünden önüne geçmenize yardımcı olacak alışkanlıklar için yaşına ve fizik düzeyinize uygun egzersiz hareketleri seçmelisiniz.

Hastanın  yaşına ve fiziki durumuna göre ; postür, germe, kas kuvvetlendirme, denge ve koordinasyon egzersizleri , bisiklet ergometresi,  yüzme ve yürüyüş gibi aerobik egzersizlerden oluşan bir program hazırlanabilir. Bu konularda uzman ve sertifikalı-diplomalı fizik tedavi uzmanı, hasta bakıcı, hemşire gibi profesyonel bakıcı ve uzmanlarla çalışmanızı öneriyoruz. Çünkü hastanız için egzersizin yoğunluğu, hareketlerinin yapımı ve süresi doğru ayarlanmalıdır.   

Alzheimer’ı geciktiren egzersizler…

Egzersiz, hastalık öncesinde ve sonrasında vücudu aktif hale getirir, kan dolaşımını artırır ve kalp-damar gibi hastalıklarda azalma sağlar, kas gücü ve  fiziksel aktivite toleransın da artış olur, iştahı açar, uyku düzenine yardımcı olur, bağırsaklarını çalıştırır ve kabızlık azalır, metabolizmayı hızlandırır ve kilo alımını önler, kronik  yorgunlukta azalma ile birlikte genel sağlığa katkıda bulunur. Egzersiz kişinin önceki işlev düzeyine tekrar kavuşmasını sağlar.

Yaşlılar tarafından düzenli olarak yapılan basit ağırlık kaldırma egzersizleri, hareketliliği arttırır.  Kas-eklem kontrolünü sağlayarak dengenin sağlanması, özellikle yaşlı bireylerde düşmelerin önlenmesi ( ev kazaları maalesef çok oluyor, düşme ile birlikte kemiklerin kırılma riskini çok yüksek), kendini güvenini artırır, özgüveni gelir, kendini iyi hissetmeye ve mutlu olmaya başlar, depresyonla başa çıkma gücünü arttırır,  yaşam kalitesi artar, sosyal ve kültürel aktivitelere katılım artar gibi daha bir çok konuda egzersizlerin yararlarından bahsetmek mümkün.

Hastanız yaşının da vermiş olduğu durumlarda giyinme-soyunma, yıkanma- tuvalete çıkma, yemek yeme gibi günlük aktivitelerini yapma yeteneğini kaybedebilir.

Hasta Bakıcısı Hizmeti hastanede tedavi süreci bitmiş ya da bundan sonraki süreçte evde bakım hizmeti alarak tedavisine devam edebilecek hastalarınız için, tecrübeli, referanslı, vicdanlı, saygılı ve özel yaşantısında problemsiz, güvenlik araştırmamızdan başarıyla geçmiş, gerekli sertifika ve belgelere sahip, hastanızı sahiplenip sevecen bir şekilde kişisel ihtiyaçlarında yardımcı olacak yatılı hasta bakıcısı veya gündüzlü hasta bakıcısı portföyümüzle hizmete hazırız. Tecrübeli hasta bakıcısı ihtiyacınız konusunda uzman ekiplerimiz tarafından her zaman yardım ve destek için tecrübe, birikim, sorumluluk duygusuyla yanınızda olmaya devam etmektedir.

Anne – Baba ya da yakınlarınızın en zor süreçlerinde, ihtiyaç duyduğunuz her konuda bizimle iletişime geçmenizi bekliyoruz.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
Uzman İnsan Kaynakları Danışmanı
Deniz Kılıç
28.08.2020

Yazımızı paylaşmak için;
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

error: © 2021 Berkay Danışmanlık İK Ltd.
Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?